Hoşgeldin, Ziyaretçi:

Üye Ol
Yeni Tema ! Yeni temamız forumumuza hayırlı olsun.Bu konuda fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
#1
Bugün Sizlerle Bilgisayar Alırken Hangi Hususlara Dikkat etmenizi Göstereceğiz...

viziotouchnotebook.jpg

Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ? #

Öncelikle laptopu ne amaçla almak istediğimize karar vermemiz lazım, kullanmayacağınız özelliklere boşu boşuna para vermemek için…

Laptoplar genelde cpu ya göre kategorize ediliyor. Mesela intel işlemciler için i3, i5 ve i7 var. i3 ev kullanıcısı internette gezinen küçük ve orta ölçekli bilgisayar uygulamalarını çalıştırmak içindir.

i5 biraz daha performans isteyen bilgisayarda internette gezinmenin yanı sıra iş yapanlar içindir ve i7 de daha fazla performansa ihtiyaç duyanlar içindir. Ayrıca dizüstü bilgisayarında oyun oynamayı düşünüyorsanız paylaşımsız ekran kartlı bir laptop seçmelisiniz.
Şayet kişi bilgisayarı çok yoğun kullanıyosa bir çok dokümanla aynı anda çalışacak ve çok sayıda program kullanacaksa Ram’i de çok yüksek tutmalı en az 8gb – 16 gb.

Ne amaçla kullanacağına bağlı olarak laptobun boyutuna karar verilmeli. 15.6 inc ler en çok tercih edilen ve ideal olanlar. Sadece internette gezinilecekse laptop yerine tabletlere de bakabilirler. Yalnızca internette gezinmek ise maksat tabletler daha kullanışlı.

Laptoplarda fiyat artı performans değerlendirilmesi yapılması doğru olur. Casper, acer, packard bell gibi markalar fiyat olarak daha uygun olup, ev kullanıcılarının en çok tercih ettiği markalar arasındadır. Daha çok tarz ve kalite isteyenler Sony Vaio markasını tercih edebilir. Piyasada fiyat artı kalie-performans değerlendirmesinde en çok tercih edilen ve tavsiye edilen markalar samsung, asus, toshiba, hp gibi markalar.

Giriş segmenti (ev internet kullanıcısı) 750-1500 tl arası tercih edebilir.
Ancak 1000 TL nin altında satılan laptoplar performans bakımında bazen kullanım esnasında sinirleri bozabilir, mümkün mertebe 1oo0 TL nin altında laptop tercih etmemeye çalışın.

Orta segment (iş+internet-oyun) 1500-2000 tl
Üst segment (yoğun iş+oyun) 2000 tl üzeri

Satış sonrası servis hizmetleri tüketici yasalarınında etkisi ile bir çok markada güzel noktalara geldi diyebiliriz. Sorunlarla her ürün servisinde karşılaşılabilir, bu nedenle servis hizmet kaliteleri tartışılır ve kişiye göre değişir.

Piyasadaki ürünler arasında önerdiğimiz marka samsung.Fiyat artı performans artı kalite artı hizmette en tercih edilebilir marka olduğunu söyleyebiliriz.

SSD disk ten bahsetmedik. Laptopta SSD harddisk performans açısından çok etkilidir. Örneğin laptoplarda çok yüksek dosya boyutlarının tutulması tavsiye edilmiyor (yani filmler mp3 ler gb larca dosya arşivini taşınabilir harddisklerde veya DVD lerde tutabilirsiniz.)

Yani harddisk kapasitesi burada çok önemli değil önemli olan harddiskin hızı, kesinlikle 1tb normal hdd li laptop yerine 250 gb ssd li laptop kat kat daha iyidir.

Ekstra olarak bir çok laptopta, webcam, bluettoth, kart okuyucu dahili olarak bir çoğunda var ve kullanışlı oluyor.

Ayrıca şu saatten sonra laptobun ağırlığıda önemli. Çünkü o laptobu omuzumuzda taşıyacak olan bizleriz. Hafif laptop tercih edilebilir.

Laptopların özellikleri internetten incelenmeli, sonra teknoloji marketlere gidilerek yerinde inceleme yapılmalı daha sonrasında bir üründe karar kılındığında o ürün için internet üzerinden farklı firmalarda fiyat araştırması yapılabilir internete özel kampanyalar olabiliyor, bazı ürünler mağazaya göre internet sitesinde daha uygun fiyata sunulabiliyor.

Satın alınırken bilinen güvenilir satıcılar mağazalar tercih edilmeli.

###############
İŞLEMCİ


images?q=tbn:ANd9GcT0ElQj0lsYub3HgAhclDo...h8Oq4BxbjR

Bilgisayarın beyni: Dizüstü bilgisayarın stilini, pil ömrünü, tepki hızını ve ağırlığını belirlemede önemli rol oynadığı için doğru işlemciyi seçmek önemlidir. İşlemci ayrıca bilgisayarınızın ne kadar hızlı çalıştığını ve işlemlerinize ayak uydurduğunu belirler. İşlemcinin fiyatı yükseldikçe performansı da artar. Ne kadar güçlü bir işlemciye gereksinim duyacağınızı, bilgisayarınızı kullanma amacınız belirler. Yeni dizüstü bilgisayarınızın içindeki işlemciyi belirlemek için aşağıdakileri dikkate alabilirsiniz

Yazı yazma, internette gezme ve basit DVD oynatmayı sağlayacak olan temel, giriş-seviyesi bir sisteme ihtiyaç duyuyorsanız Intel Core i3 veya muadili bir işlemci yeterli görünüyor.

İnternette gezinmenin yanı sıra aynı anda birkaç uygulama kullanıyor, Müzik indirip dinliyor, resim paylaşıyor, blog oluşturuyor ve çevrimiçi video izliyorsanız, Intel Core i5 veya muadili önerilir. Bu işlemciler verimlilik ve çoklu uygulama kullanımı için gerekli olan güç artışını getirir. Öğrenciler de dahil olmak üzere birçok dizüstü bilgisayar kullanıcısına önerilen orta seviye işlemci serisidir.

İleri düzey çoklu kullanım, oyun ve multimedya meraklılarına Intel Core i7 Serisi’ne denk işlemciler öneriliyor. Bu işlemciler en talepkar kullanıcılara benzersiz işleme gücünü sağlar.


PİL (BATARYA) SÜRESİ

laptop-batarya.jpg

Bilgisayarın fişe takılı olmadan, tam şarjlıysa ne kadar süre açık kalabileceği önemlidir. Pil süresini belirleyen belli başlı etkenler arasında işlemci, ekran boyutu ve multimedya kullanım miktarı sayılabilir. Eğer bilgisayarınızı sık sık yanınızda taşıyorsanız pil ömrü dikkat etmeniz gereken başlıca unsurlardandır. Tavsiye edilen en az 2 saat ‘standart kullanım’ sağlayan bir bilgisayar. Enerjinin ne zaman gerekip ne zaman gerekmediğini anlayabilecek akıllı teknolojiye sahip işlemciler faydalı olacak. Pil süresi konusunda daha iştahlıysanız bilgisayarınızı daha büyük bir pille de alabilirsiniz. Ancak daha büyük pilin daha çok ağırlık demek olduğunu unutmayın.


GRAFİK ÖZELLİKLER


Summer-Brings-3D-Support-to-Intel-s-Inte...hics-2.jpg

Ekranınızda yazı dışında gözüken resim, fotoğraf, pencereler, video ve oyunlar gibi herşeye grafik denir. Eskiden grafik göstermek için ana işlemciden bağımsız bir görüntü kartı ya da işlemci gerekirdi. Ancak artık Intel ve diğer işlemci üreticileri grafik işlemcisini ana işlemcinin içine monte etmeye başladı.

Günümüzde örneğin Intel’in dahili grafik işlemcisi çoğu kullanıcı için yeterli oluyor; blu-ray ya da yüksek çözünürlüklü (HD) videolarını başarılı bir şekilde oynatabiliyor. Daha hızlı işlemciler seçilerek HD video, 3D Blu-Ray ve hatta ‘World of Warcraft’ ve ‘Starcraft 2’ gibi oyunlar da dahil olmak üzere her türlü uygulama çalıştırılabiliyor.Yeni grafik teknolojileri ayrıca dizüstü bilgisayarınızdaki ekranınızı büyük ekran televizyonlara kablosuz olarak aktarmanızı sağlayabiliyor. Ancak, gerçek bir oyunseverseniz ve çok yüksek çözünürlüklerde, yüksek ayrıntılarla oyun performansı istiyorsanız, elbette ana işlemcinin yanı sıra bağımsız grafik kartı da bulunan bir dizüstü bilgisayar alabilirsiniz.


AĞ BAĞLANTISI
images?q=tbn:ANd9GcTC0DAKp9lBwnkxOLJABEm...4cpYkMeZ0Q

Günümüzde çoğu kullanıcı internete kablosuz bağlanmayı tercih ediyor. Bugün çoğu dizüstü bilgisayarda bulunan Wi-Fi özelliği ile Wi-Fi erişim noktalarından ya da evinizdeki Wi-Fi ağından internete bağlanabilirsiniz. Intel® WiMAX 4G (4. Nesil) genişbant mobil erişim teknolojisi ise, çok daha geniş alanları, hatta şehirleri kapsar. WiMAX hizmetinin olduğu bir bölgedeyseniz bulunduğunuz herhangi bir yerden internete bağlanabilirsiniz.

Intel Core tabanlı bazı dizüstü bilgisayarlar da dizüstü ekranındaki görüntüyü kablosuz olarak HD televizyonunuza aktarmanızı sağlayan yeni Wireless Görüntüleme (WiDi) teknolojisine sahip olabilir. Ek bir adaptörle kolaylıkla kurulabilen WiDi, basit bir şekilde video ve multimedya deneyiminin tadını çıkarmanızı sağlar. Dahili Intel Wi-Fi’ı olan bir dizüstü alabilir, bu bilgisayara Intel WiMAX ekleyebilir, böylece heryerden internete bağlanabilirsiniz. Resim ve videoları kolayca TV’de görüntülemek istiyorsanız, Intel WiDi özellikli bir dizüstü tercih edebilirsiniz.


BİLGİSAYAR BELLEĞİ (RAM)

images?q=tbn:ANd9GcTdzTV_Y-MWMrD4soDjWjN...IWoM7mhxDQ

RAM (Random Access Memory – Rastgele Erişimli Bellek), bilgisayarınızın bilgileri kullanım sırasında Hard-Disk’e hiç kaydetmeden ya da kaydetmeden önce geçici olarak hafızasında tutmak için kullandığı bölümüdür. Gigabyte’larla ifade edilen RAM miktarı, özellikle birden çok uygulamayı aynı anda açtığınızda bilgisayarınızın tepkime süresini belirler. Daha çok gigabyte (GB), daha çok geçici hafıza demektir. Temel işlemler için genellikle 1 GB bellek yeterlidir. Birkaç dosya aynı anda açık olacaksa 2 ile 4 GB arası RAM daha önerilir. Video ve fotoğraf işleme, oyunlar için ise 8 GB RAM tercih edebilirsiniz.


VERİ DEPOLAMA

veri%20depolama.JPG

Disk Sürücüleri ve SSD’ler (Katı Hal Sürücü): Dizüstü bilgisayarlar normalde disk sürücü aracılığıyla veri depolar. Geleneksel disk sürücülerde mekanik parçalarla dönen bir disk kullanılır. Bu durum, veri erişim hızı ve güvenilirliği olumsuz etkiler. Bilgisayarınızın performansını yükseltmek için geleneksel disk sürücüsü yerine yeni Intel SSD sürücü teknolojisini koyabilirsiniz. SSD sürücülerde hareketli parça bulunmaz. Bu nedenle daha dayanıklıdırlar, daha az güç tüketirler ve sistem tepkimesini yüzde 56’ya varan oranla hızlandırırlar. SSD ile donatılmış bir dizüstü çok daha hızlı açılıp çok daha hızlı dosya erişimi sağlar.

Daha güvenilir depolama ve daha hızlı tepkimesi olan bir sistem için SSD özelliğine yükseltme olanağı sunan bir dizüstü seçebilir ya da halihazırda Intel SSD ile gelen sistemler tercih edebilirsiniz.


AĞIRLIK

bilgisayar-bakimi.jpgStandart dizüstü bilgisayarlar yaklaşık 2- 3 kg ağırlığındadır. Oyunculuk için tasarlanmış bazı bilgisayarlar 7 kiloya kadar çıkabilirler. Ekran boyutu, işlemci gücü, klavye, disk sürücüleri, pil gibi bileşenler ağırlığı belirleyen unsurlardır. Uygun fiyata hafif bir bilgisayara sahip olmak için bazı işlevlerden vazgeçmek durumunda kalabilirsiniz. Bunun için de yine önceliğinizin hafiflik mi, yoksa yüksek performans ve daha çok özellik mi olduğuna karar vermelisiniz. Evde masaüstü bilgisayarınızın yerini alacak ve sizinle sık seyahat etmeyecekse, dizüstü bilgisayarınızın hafif olması gerekmez. Ama iş, okul, ev ve diğer aktiviteler arasında sizinle birlikte mekik dokuyacaksa, hafiflik sizin için kesinlikle önemli. Öte yandan fiyat konusunda biraz daha esnek davranarak hem hafif hem de tüm özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayara da sahip olabilirsiniz.


EKRAN BOYUTU

bilgmarkalari1.jpgDizüstü bilgisayar ekranları çaprazlama bir köşeden ters köşeye genellikle 12 ile 20 inç arasında boyutlara sahiptir. Büyük ekranların çözünürlükleri daha yüksektir; böylece görüntü daha keskin olur. Ancak, büyük ekranlar daha çok yer kaplar, daha ağır olur ve pil ömrünü kısaltır. Dizüstü bilgisayarınızı ağırlıklı olarak film izlemek, oyun oynamak, video işlemek için ya da masaüstünüzün yerine kullanacaksanız büyük ekran tercih edebilirsiniz. Daha temel işlemler için kullanacak ya da sıkça yanınızda taşıyacaksanız daha küçük ve hafif bir ekran tercih etmelisiniz.


KLAVYE VE FARE

2013070911172790972.jpg


Klavyenin boyutu dizüstü bilgisayarın boyutuna bağlıdır. Eğer küçük bir klavyede rahat edemiyorsanız harici bir standart klavye de bağlayabilirsiniz. Dizüstü bilgisayar klavyesinin altında genelde fare görevi gören ‘track pad’ veya ‘iztopu (track ball)’ bulunur. Bazı bilgisayarlarda ikisi birden de bulunabilir. Dizüstü bilgisayar almadan önce, fare işlevi gören bu parçaları deneyip rahatça kullanıp kullanamadığınızı görmelisiniz. Eğer bunları hiçbir şekilde kullanamıyorsanız dizüstü bilgisayarınıza harici olarak kablolu veya kablosuz bir standart fare takabilirsiniz.Masaüstü Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim ? #

Daha fazla dayanıklılık, daha fazla depolama alanı ve aksesuvarlara daha kolay erişim isteyen gelenekselci insanlar için masaüstü bilgisayar hala iyi bir seçenek. Masaüstü bilgisayarınızda, makinenin gücüne paralel olarak istediğiniz monitör boyutunu kolayca seçebilir, böylece daha geniş ekran alanına sahip olabilirsiniz. 

Masaüstü bilgisayarların olumsuz yanı, herkesin bildiği gibi taşınmalarının zorluğu. Eğer bilgisayarınızı yanınızda taşımanız gerekmiyorsa ve yeterli alana sahipseniz çocuğunuza masaüstü bilgisayar almayı düşünebilirsiniz.


Hangi Windows İşletim Sistemini Tercih Etmeliyim ?

15.png

Halihazırda bilgisayarlar için dünün teknolojisi olan ama mevcut yazılım uygulamalarıyla hala fazlasıyla popüler olan Windows XP*, 2007’den bu yana kullanılan Windows Vista ve 2009’da duyurulan ve neredeyse tüm yeni bilgisayarlarda kullanılan Windows 7 gibi çeşitli işletim sistemi seçenekleri bulunuyor.


Günümüzde İyi Sabit Sürücü Boyutu Nedir ?

126b.jpg

Konu bilgisayar olunca hiçbir zaman çok fazla sabit disk alanınız olmaz. Çok küçük ve sadece birkaç uygulama ile (ya da müzik ve video gibi özel dosyalar yüklendikten sonra) dolan bir sabit diske sahip olmak istemezsiniz. Bu konuda masaüstü bilgisayarlar en fazla seçeneği sunarlar. Dizüstü bilgisayarlar 640 GB’a kadar çıkabilir. 

Netbook’lar 160 GB ile 320 GB arası boyutta kapasite sunar. Bazı istisnalar olsa da, sabit disk boyutu büyüdükçe fiyat artar. Ana kural, alabileceğiniz en yüksek kapasiteli bilgisayarı almaktır. Bütçe kısıtınız varsa ya da kapasiteniz dolarsa da, bir harici disk alarak kapasitenizi artırabilirsiniz.


Ne Kadar RAM’e İhtiyacım Var ?

images?q=tbn:ANd9GcRvuRHm4BF3KvGiAixhUtU...1QXLIfT8lY

Çoğu tüketici uygulaması, 2 GB RAM’e ihtiyaç duyar. Belirli bilgisayar işlem ihtiyaçları için eklemeler yapmak isterseniz ekstra para harcamanız gerekebilir. En küçük bilgisayarlar olan netbook’lar 512 MB’tan başlayarak en düşük RAM’i sunarlar ve en fazla 2 GB’a kadar olmak üzere en az yükseltme kapasitesine sahiptirler. 

Yine de bu sınıfta bir cihazla yapacaklarınız için bu kapasite yeterlidir. Grafik açısından yoğun programları ya da genel olarak çok fazla uygulama kullanacaksanız daha yüksek RAM tercih edin. Bazı makineler yine de yükseltme için uygun RAM eşlerine ihtiyaç duyabilir. Bu, bir defada her ikisi de aynı boyutta olan iki ayrı kart yerleştirmeniz gerektiği anlamına gelir. Diğer türlü, bilgisayar sadece en büyük RAM kartını tanır.


Ya Oyun Oynamayı Seviyorsak ?

images?q=tbn:ANd9GcRucVEAr3fJcKsdIyIRU_D...J6DOuPiZhR

Eğer çocuğunuza bir bilgisayar veriyorsanız, çevrimiçi ya da yüklenen oyunların da hayatına gireceğini kabul edin, bunun için tüm masaüstü ve birçok dizüstü bilgisayarda bulunan GPU’yu, yani grafik işleme birimini göz önüne almalısınız.


Geçen Yılın Modelini ya da Elden Geçirilmiş Bir Cihaz Mı Almalıyım ?

9015.jpg


Eski model bilgisayar almak, geçen yılın arabasını almaya benzemez. Arabalar yıldan yıla çok değişmez ve bir arabanın ömrü ona nasıl baktığınıza bağlıdır. Ama sürekli teknolojik gelişmeler nedeniyle bilgisayarların ömrü yaklaşık 3 – 4 yıldır. Yükseltmeler bu ömrü birkaç yıl uzatabilir. Eğer çocuğunuz bilgisayarı sadece okul ödevleri için bir araç olarak kullanıyorsa, bilgisayarı ona liseye ya da üniversiteye kadar yetebilir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken, alacağınız bilgisayarın garanti süresidir. Garanti süresinin uzun olması ve sadece el işçiliğini kapsamayan daha geniş bir garantisi olması önemlidir.

Ekran çözünürlüğü: İster netbook, ister dizüstü ister masaüstü bilgisayar olsun, cihazdan bağımsız olarak ekranınızda gördüğünüz şeyler günlük kullanımınız için yeterlidir. (Oyun ya da daha yoğun grafik gerektiren programlar daha fazla ekran çözünürlüğü gerektirebilir) Standart çözünürlüğün dizüstü bilgisayarlarda 1440x900 dolaylarında, masaüstü bilgisayarlarda 1440 x 1080, netbooklarda da 1024x600 olmasını bekleyebilirsiniz.

Ethernet ve kablosuz ağ arayüz kartları: Bir zamanlar internet bağlantısıyla kablosuz bağlantı isteyenlerin tercih ettiği ethernet ve kablosuz ağ kartları günümüzde artık bilgisayarlarla birlikte standart olarak geliyor. Bilgisayarınızda olmasalar bile USB portları aracılığıyla bilgisayarınıza kolayca bağlanabiliyorlar.

Ekstra USB portları: Kablosuz klavye, mouse ve yazıcı erişiminin sağlanabildiği günümüzde bilgisayarınızda 6 port olması gerekmiyor. Birçok dizüstü bilgisayar ve netbook’un zaten 2 ya da 3’ten fazla portu bulunmuyor. Eğer daha fazla porta ihtiyacınız olursa, istediğiniz zaman bir USB hub’ı edinebilirsiniz.

Firewire, RCA, telefon ve Ethernet erişim portları: RCA portları dışındakiler, 2007’den sonra üretilen dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarla birlikte standart olarak geliyor. Ama kablosuz erişim ve çevirmeli bağlantının ortadan kalkmasıyla birlikte yakın zamanda tüm bu birimler demode olacak. Bazı üreticiler şimdiden yeni modellerine Firewire girişi koymaya başladılar bile.

RAM genişletme yuvaları: Her ne kadar bazı sınırlamalar olsa da, günümüzde her bilgisayar sanal olarak hafızayı genişletebilme yeteneği ile birlikte geliyor.

Web kamerası: Kamera da artık bilgisayarlarla, hatta bazı netbook’larla birlikte standart gelen bir özellik. Ancak dahili kameraların çoğunun 3 megapiksel dolaylarında, yani göreceli olarak düşük çözünürlüğe sahip olduğunu unutmayın. Bu yüzden isterseniz daha yüksek çözünürlüklü harici kameraları tercih edebilirsiniz.


Gelelim i3,i5,i7 sistemlerine

Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
küçük ve orta ölçekli programlar için uygun bir işlemcidir. Daha çok eğitim faaliyetleri ve ev hanımlarına yönelik bir cpu çeşitidir.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.5 işlemci
i5 hem internette gezinmek hemde iş bilgisayarı olarak kullanmak isteyenler için ideal bir işlemcidir. Özellikle üniversite öğrencileri ve orta seviyeli iş bilgisayarı arayanların tercihi i5 bilgisayarlardır.
Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.
i7 tasarım ve yazılımsal programları kullanmak, internette hızlı sörf yapmak isteyenlerin tercihidir. Yüksek performanslı bir pc istiyorsanız tercihiniz mutlaka 3. ve 4. nesil i7 işlemciler olmalıdır.
Ekran Kartı bilgisayarınızda yaptığınız işlemleri monitörde görüntülenebilecek hale getirilmesini sağlayan kartlardır. İnternette gezinme, müzik dinleme, online görüşme, word, excel gibi office işlemlerinizi basit bir ekran kartıyla yapabilirsiniz. Ancak grafik tasarım programlarını(Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir., photoshop, autocad) kullanmak veya oyun oynamak istiyorsanız gelişmiş özelliklere sahip bir ekran kartı seçmelisiniz. Tavsiyemiz bilgisayar alırken ekran kartının minimum 1GB paylaşımsız ekran kartı olmasına özen gösteriniz.
Bilgisayar Ramı Kaç GB olmalıdır
Ram bilgisayarlarda çalışan tüm uygulamaların açıldığı ve geçici olarak depolandığı yerdir. Bu nedenle her bilgisayarda az da olsa ram bulunmak zorundadır. Bilgisayarınızın Ram’i ne kadar iyi olursa açtığınız her yeni dosya, program ve internet sayfası arasındaki geçişler daha hızlı ve sounsuz olacaktır. Başlangıç seviyesindeki kullanıcılar 1-2 GB orta seviyeli kullanıcılar 3-4 GB yüksek performans isteyen kullanıcılar içinse 6-8 GB ram tercihi doğru olacaktır.

Bilgisayarlar Arasındaki Marka Karşılaştırılması

Gelelim markalar anlamında değerlendirmemize. Başlangıç seviyesinde genelde ev kullanıcılarının en çok tercih ettiği markalar arasında düşük fiyat açısından bakıldığında ilk sırada Casper, Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir., Acer, Exper gelmektedir. Orta sınıf bilgisayarlarda ise Toshiba, HP, Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir.,Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. yer almaktadır. Üst seviye yüksek performanslı bilgisayar isteyenler için Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir., Apple, Dell, Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir., IBM gibi markalar tercih edilebilir.

Bilgisayarlar Arası Fiyat Karşılaştırması

Fiyat değerlendirmesi yapacak olursak başlangıç seviyesindeki (ev hanımları – eğitim öğretim için) 650-1250 tl arası bir laptop tercih edebilir. Fakat 1000 tl ve altı laptoplar performans ve hız açısından sorun çıkartıp moralinizi bozabilir bu nedenle zorunlu kalmadıkça almamanızı tavsiye ediyoruz.
Orta düzey bir bilgisayar isteyenler yani internete girmek, ofiste kullanmak hemde oyun oynamak isteyenler 1250-1750 tl arasında bir bilgisayar alabilir.
Üst sınıf yüksek performanslı bir bilgisayar isteyenler 1750 ve üzeri fiyat tercihlerine bakabilirler.
Özellikle 2009 yılından sonra 2010 ve 2011 yıllarında ortaya çıkan teknik sorunlar markaların başını ağrıtmış 2012 ve 2013 yılında kurulan yaygın servis ağı ile bilgisayar üreticileri büyük ölçüde problemleri çözmüştür. Yine de Satış sonrası servis hizmetleri, teknik destek ve müşteri hizmetleri de bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Günümüzde birçok markanın teknik servis ağı gelişmiştir. Tüketici hakları sayesinde müşteri hizmetleri biz kullanıcıları tatmin edecek seviyelere ulaşmıştır.


İhtiyaçlarınızı Belirlemek
Laptop almaya karar verdiyseniz öncelikle onu ne için kullanacağınızı tespit etmeniz gerekir. Eğer sadece internette gezinip basit ofis yazılımları kullanacaksanız, ucuz bir netbook işinizi fazlasıyla görecektir. Bu tarz laptoplar küçük ekranlı ve tek çekirlekli işlemcisi olan hafif, ucuz ve basit ürünlerdir. Ultra taşınabilir sınıfa giren bu tarz cihazları her an yanınızda taşıyarak internetteki rutin işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Netbook’lar adı üzerinde “internet” için tasarlandıkları için bu cihazlarda oyun oynamak gibi bir amacınız olmamalı. Maksimum pil ömrü ve taşınabilirlik hedeflendiğinden hem az donanım özelliğine sahiptirler hem de zayıf işlemcileriyle size internette gezinebilecek kadar performansı ancak sunabilirler.
Birtakım hesap ağırlıklı yazılımları(grafik ve mühendislik yazılımları gibi) kullanarak iş yapacaksanız, sizi bu konuda sıkıntıya sokmayacak ve yarı yolda bırakmayacak daha güçlü ve pahalı bir ürün seçmelisiniz. Bu ürünlerde işlem gücü en önemli faktör olduğundan en az çift çekirdekli güçlü bir işlemciye sahiptirler. Bunun yanında rahat çalışabileceğiniz geniş bir ekranı olan usb, firewire, HDMI, bluetooth gibi bağlantı arabirimleri destekleyen cihazların tercih edilmesi yerinde olur.
Eğlence ve oyun ağırlıklı kullanım içinse, ürün gamındaki en pahalı cihazlara yönelmek kaçınılmazdır. Bu tarz laptoplarda güçlü bir işlemci, paylaşımsız RAM’a sahip olan ekran kartı ve iyi bir grafik çipseti olmazsa olmazlardandır. İkincil öneme sahip olan şeyler ise, ekranın kalitesi ve soğutma başarısıdır. Ekran oyunlarda ghosting gibi sorunlar oluşturmayacak gözü az yoran kaliteli bir yapıda olmalıdır. Bu laptoplar yüksek mhz değerlerine sahip olduklarından soğutma açısından çok iyi tasarlanmış olmaları gerekir. Aksi taktirde işlemci veya grafik çipseti ısındığı için oyunun ortasında yavaşlayarak oyun zevkine limon sıkan bir laptopu hiçkimse istemez. Soğutma problemleri oyun oynanan ve 1 yıldan fazla kullanılmış olan her 10 laptopun 8’inde görülen bir sorundur.

Performans Karşılaştırması Yapmak
Özellikleri benzer olan cihazları internetteki alışveriş siteleri üzerindeki karşılaştırma tablolarından veya bizzat kendiniz karşılaştırarak değerlendirmeli ve en uygun fiyatlı olanı seçmelisiniz. Kalite açısından Sony, Apple, Alienware gibi üst düzey cihazlar hariç; bütün laptoplar birbirine benzer özellik ve performans sunmaktadır. Tercihinizi bunlardan ucuz olanı yönünde kullanmak mantıklı olacaktır. Fakat benim tavsiyem bir laptopu almadan önce internette ısınma problemi yaşanıp yaşanmadığı konusunda ufak bir araştırma yapmanız yönündedir. Eğer cihaz hakkında birçok yerde ısınma şikayetleri okuduysanız, kesinlikle o laptoptan uzak durum derim. Alacağınız dizüstü bilgisayar şimdiden hayırlı olsun.

Bununla İlgili Videomuz Cevap.TV den
Sehitlerlmez.gif


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilgisayar Hızlandırmak ! Emirhan 0 136 24-03-2016, Saat: 00:05
Son Yorum: Emirhan

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri:MCTR MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.
Desing and Coding By Mustafa SEVİM