Hoşgeldin, Ziyaretçi:

Üye Ol
Yeni Tema ! Yeni temamız forumumuza hayırlı olsun.Bu konuda fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
C++ Nedir?
#1
1980'lerin başında Bjarne Stroustroup tarafından geliştirilen C'yi kapsayan ve nesne yönelimli programlamaya olanak sağlayan sınıf tanımlarıyla ilerleten yaygın olarak kullanılan programlama dili. C++ (si-plas-plas okunur) genel amaçlı bir programlama dilidir. Çoklu paradigma, nesne yönelimlidir. İlk olarak C With Classes olarak adlandırılmış, daha sonra C'deki herhangi bir sayısal değişkenin değerini bir arttırmaya yarayan ve özellikle döngü yapılarında çok sık kullanılan 'i++' ifadesine benzer biçimde C++ olarak adlandırılmıştır.

Genel olarak her C programı aynı zamanda bir C++ programıdır, ancak her C++ programı bir C programı değildir. Bu durumun bazı istisnaları mevcuttur.

C++'ı C'den ayıran ve C++'ın nesne yönelimli bir dil olmasına da olanak sağlayan en temel özellik, class'lardır. Sınıflar sayesinde yeni veri türleri yaratılabilir veya varolan türlerden yenileri türetilebilir. Ayrıca polimorfizm sayesinde bir sınıf tanımıyla yazılmış kod, o sınıf türünden türetilmiş yeni sınıflarla da çalışabilir.

C++ pek çok programlama dili kavramını kapsadığı için başlangıçta alışması zor bir dil gibi gelebilir. Tüm özelliklerini ve inceliklerini kavramak ve uzmanlaşmak ise çok uzun bir süreci gerektirir. Zorluğu görebilmek için aşağıdaki, C++ FAQ Lite'a bakabilirsiniz.

C++, operator overloading, default parameters, function overloading, single inheritance, polymorphism, multiple inheritance özelliklerine sahiptir.

Genel Özellikleri

Sınıflar

class yapısı sayesinde yeni türler tanımlanabilir. Class genel olarak struct'a çok benzer. C++'ta tek farkı, ön tanımlı olarak erişim tipinin private olmasıdır

Merhaba Dünya Programı:

#include <iostream>

int main()
{
std::cout << "Merhaba Dünya!" << std::endl;
}


Derleyiciler ve IDE'ler

En yaygın kullanılan C++ derleyicileri şunlardır:
GCC ( Linki görebilmek için giriş yapmanız ya da üye olmanız gerekir. ) 
Microsoft Visual C++ (IDE) 
Borland C++ Builder (IDE) 
Watcom C++ 
Dj C++ 
Ayrıca CINT gibi çeşitli C++ yorumlayıcıları da bulunmaktadır
Sehitlerlmez.gif


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri:MCTR MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.
Desing and Coding By Mustafa SEVİM