Hoşgeldin, Ziyaretçi:

Üye Ol
Yeni Tema ! Yeni temamız forumumuza hayırlı olsun.Bu konuda fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fifa Manager 09 - Rehber
#1
Menü

Oyunun menüsünde şu seçenekler mevcut:
New Game: Yeni bir menajer olarak işe başlamanız için.
Continue Game: Son kayıtlı olan oyununuzdan devam etmenizi sağlar.
Quick Start: Ayarlarını varsayılan olarak ayarlayıp oyuna başlamanızı sağlar.
Load Game: Kayıtlı oyunlarınızı görebileceğiniz ve istediğinizi oynayabileceğiniz seçenek.
3D Highlights: Daha önce kaydettiğiniz maçlarınızı izlemenizi sağlar.
Match Prediction: Oyuna eklenen yeni özelliklerden biri, istediğiniz bir maçı, istediğiniz zaman simüle edebilirsiniz. Menüden Match Prediction seçeneğine tıklayın, maçlarınız için hazırdaki kayıtlı bir oyun mu, yeni yaratılan veritabanını mı kullanacağınızı seçin ve oynanabilir ülkelere karar verin. Oyununuza katılacak olan takımları belirleyin, formasyonlarını ve kadrolarını seçin, stat seçin ve maç modu ekranına geçerek düdük ikonuna tıklayın.
Options: Oyun içi ayarlarını yapabileceğiniz seçenek.

Oyuna başlıyoruz

“New Game” seçeneğiyle oyuna başlıyoruz. Burada bizden oyunun tasarımını seçmemizi istiyor, üzerinde fazla durmaya gerek yok. Bir sonraki aşamada; oyununuzun ana hatlarını seçiyorsunuz, işten kovulma ya da kovulmama ayarını yaparken dikkatli olmanızı öneririm. Kaç kişi oynayacağınızı seçin ve unutmadan hatırlatayım burası önemli. Oyuncuların seviyelerinin ortalamalarını görmek işimizi kolaylaştırıyor. Oyunda ayarlayamadığımız için daha sonra pişman olup yeni bir kariyerle uğraşmamak için “Display General Player Level and Talent Stars” seçeneğini seçip bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Burada hangi ülke liglerini daha detaylı görmek istediğinizi seçin. Daha çok ülke seçmeniz daha detaylı bir oyuncu havuzuna kavuşmanızı sağlar ancak daha çok database’i aktif olarak kullanacağı için oyunun performansında düşüş olması kaçınılmazdır. Ligleri seçtikten sonra bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Burası kişisel bilgilerimizi yazdığımız bir bölüm. Seçilen Portreler bölümüne kendi fotoğrafınızı da koymak için “EA SPORTS\FIFA MANAGER 09\user\portrait” klasörüne 160x160 boyutlarda BMP formatlı fotoğrafınızı ekleyebilirsiniz. Bir sonraki aşamada ise aile kurabilirsiniz, çocuklarınızı ayarlayabilirsiniz, hatta kendi seçimizi eşcinsel (?) olarak ta seçebilirsiniz. Bir sonraki aşamada oyuncu Menajerinden, kulüp sahibine kadar istediğiniz yetkiyi seçebilirsiniz. Son bölümde en önemlisi ve son seçeneğimiz olan kendi seçtiğiniz bir takımla başlamayı seçmişseniz size hangi takımla başlamak istediğinizi soruyor. Takımınızı seçip oyuna başlayın. Birçok sayfayı ilerle diyerek geçiyoruz daha sonra bize verdiği bütçeyi ve bizim talep ettiğimiz ve edebileceğimiz bütçeyi görüyoruz. Eğer finans seçeneğini seçmişseniz sizden Sponsorluk görüşmenizi yapmanızı istiyor tabi eğer istemezseniz yardımcınıza da bu görevi verebilirsiniz. 

Transfer sezonu açıldı!

Bildiğiniz gibi oyun 1 Temmuz tarihi ile yeni sezona başlıyor ve 30 Ağustos tarihine kadar transfer süremiz var. İlk iş olarak size transfer görüşmelerinizi yapmanızı öneririm. Oyuncuları transfer, kiralama, takas hatta bir kaç hafta denemek istediğinizi belirtip oyuncuyu test edebilirsiniz. Eğer bütçenizi geçerseniz sezon sonunda kovulma ihtimalinizin olduğunu da unutmayın. Transfer listesindeki oyunculardan seçebileceğiniz gibi, Oyuncu arama seçeneğinden kendi kıstaslarınıza göre oyuncular bulmanızda mümkün. Transferlerinizin ne aşamada olduğunu, “Transfer History” bölümünden takip edebilirisiniz. Kendi oyuncunuzu satılığa çıkarmak için oyuncunuzun bulunduğu herhangi bir bölümden (Contract bölümünü tavsiye ederim) sağ tıklayarak “Change Transfer Status” seçeneği ile kiralık olarak ya da satılık olarak Transfer listesine dâhil edip diğer takımların görmesini sağlayabilirsiniz. Eğer oyuncularınıza teklif gelmiyorsa siz oyuncunuzu “Offer player to Club” seçeneği ile başka kulüplere teklif edebilirsiniz. Ama çok yüksek paralar beklemeyin. Çaresiz olduğunuzu düşünen rakip takımlar market fiyatının biraz daha aşağısında tekliflerle gelir genelde.

Takım menüsü

Haber Merkezi: Kulübünüzdeki yeniliklerden haberdar eden mailleri bu bölümde okuyabilirsiniz.
Antrenman Kampı: Sezon başında en az 14 gün eğer zamanınız varsa 28 günlük kamp yapmanızı öneririm.
Kısa Süreli Kamp: İki günlük kısa bir kampa alırsınız oyuncularınızı, ülkemizde Derbilerden önce yapılan ve basın yasağı konulan kamplarla aynı şey.
Hazırlık Maçı: Seçtiğiniz tarihte sizinle maç yapmak isteyen takımları görebilirsiniz.(Ne kadar yakın tarih seçerseniz daha çok takım görme ihtimaliniz artar.)
Turnuva: Sizin dışınızda 3 takım seçerek turnuva ayarlayabilirsiniz.
Kapalı Saha Turnuvası: Bu turnuva yalnızca en az üç hafta maçınızın olmadığı bir kış döneminde ayarlanabilir. Ödül parasını sizin karşılamanız gerekir, ama giderlerinizin bir kısmını bilet satışlarıyla karşılayabilirsiniz.
Jübile Maçı: Kulübünüze büyük emekleri geçmiş bir oyuncunuz kariyerini sonlandırıyorsa onun için sezon sonunda bir jübile maçı yapmayı düşünebilirsiniz.
Tatil Başlangıcı: Sezon sonu maçlarınız biter bitmez eğer başka planlarınız yoksa oyuncularınızı tatile yollamanızı tavsiye ederim.

Çalışanlar

Menajerlerin bir numaralı yardımcıları olan ve sizin işlerinizi kolaylaştıran personellere bu sene daha bir özen gösterilmiş durumda. Daha çok detaylandırılmış personel türlerini ve ne işe yaradıklarını anlatmaya çalışayım.
Menajer Yardımcısı: Kadro seçimini ve Ana Takımın antrenmanlarını halleder.
Amatör Antrenörü: Rezerv Takım için kadro seçimini ve antrenmanlarını halleder.
Genç Antrenörü: Genç Takımlar için kadro seçimi ve antrenmanları halleder; potansiyel genç oyuncuları araştırır.
Kaleci Antrenörü: Kalecinizi çalıştırır.
Kondisyon Antrenörü: Oyuncularınızın kondisyonlarını arttırır.
Takım Doktoru: Sakat oyuncularla ilgilenir, sakatlık sürelerini özelliklerine göre azaltır.
Masör: Oyuncuların enerjilerini geri kazanmalarını sağlar.
Psikolog: Oyuncuların ruh hallerini geliştirir. Takım içi huzursuzlukları kaldırır.
Genel Müdür: Kulübün mali işlerini halleder, sponsorlarla görüşür, personeller ile anlaşmalar yapar
Pazarlama Müdürü: Ticari ürün satışını arttırır.
İnşaat Müdürü: Stadyum, kulüp tesisleri ve gençlik kamplarının yapımını halleder.
Futbol Yöneticisi: Transfer ve kontrat görüşmelerini halleder, antrenman kamplarını ve hazırlık maçlarını halleder.
Taraftar Temsilcisi: Taraftarlarla ilişkileri halleder.
Sözcü: Medya durumunu geliştirir.
Avukat: Personel tazminatlarını düşürmeye yarar.
Uzman: Kemik, kas ve diz sakatlıkları gibi bölgesel ve uzun sakatlıkları halleder, Sakatlık tedbirlerini arttırır.
Gözcü: Diğer takımlardaki oyuncularla ilgili bilgileri arttırır. Görev verdiğiniz ülke, lig ya da takımdaki oyuncuları araştırır. 

Oyuncuların mevkilerine göre önemli özellikleri

CD: Tackling, Man Marking, Headers, Jumping
L/RB: Tackling, Man Marking, Acceleration, Speed, Robustness
L/RWB: Forward Runs, Acceleration, Speed, Wordk Rate, Crossing
SW: Tackling, Man Marking, Headers, Speed, Jumping
ANC: Passing, Long Passing, Tackling, Man Marking
DM: Passing, Long Passing, Tackling, Man Marking, Work Rate
CM: Technique, Creativity, Passing, Long Passing
AM: Dribbling, Technique, Creativity, Touch, Forward Runs, Acceleration, Speed
L/RM: Crossing, Touch, Forward Runs, Acceleration, Speed
L/RW: Crossing, Touch, Forward Runs, Acceleration, Speed
CF: Finishing, Headers, Touch, Acceleration
ST: Finishing, Forward Runs, Acceleration, Speed
Diğer yenilikler

Arama geçmişi seçeneği ile daha önce yaptığınız tüm oyuncu ve kulüpleri gözden geçirebilirsiniz.
Bir kısayol tuşuna (F1-F8) menü atamak için Shift tuşuna basılı tutun ve menü ekrandayken ilgili tuşa basın. Artık o menüye erişmek için ilgili tuşu kullanabilirsiniz. Oyuncuların durumlarında da yenilikler mevcut; oyuncunun bir sarı kart daha gördüğü zaman bir sonraki maça cezalı olacağını üzerinde ünlem işareti olan sarı kart ile gösteriliyor. Artık genç takım oyuncularını başka kulüplerden transfer edebilirsiniz. Bunun için isimlere sağ tıklayın Offer Contract seçeneğini kullanarak transfere sıcak bakıp bakmadıklarını görün. Personellerinizi artık kişiliklerine göre de seçebilirsiniz. Bu kişilik seçenekleri: Motivasyon, Stres, Efor, Sadakat, Esneklik, Öğrenme arzusu. Yeni ticaret seçenekleri de eklenmiş durumda. Örneğin, stok satın alma, satma ve yönetme işleri kolaylaştırılmış. Tüm yıl boyunca mevcut olacak eşyalar ve yılbaşı pazarının yanı sıra, özel günler ve maçlar için eşyalar ürettirebilirsiniz ve reklam kampanyaları yapabilirsiniz. Kazancınızı işletebilir, hisseler ve uzun vadeli yatırımlar satın alabilirsiniz.
2yzfloz.jpg
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! ADMİN ADAYI-CO ADMİN


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri:MCTR MyBB, © 2002-2016 MyBB Group.
Desing and Coding By Mustafa SEVİM