Hoşgeldin, Ziyaretçi:

Üye Ol
Yeni Tema ! Yeni temamız forumumuza hayırlı olsun.Bu konuda fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Final Fantasy II Tam Çözüm
#1
final_fantasy_x-2_logo.jpg

İpuçları: 

• Elinize geçen Blood Sword’ları kesinlikle satmayın. Çünkü oyunun son bossu Emperor’a 5000 vuruyorlar ki onun canı zaten 10000 Smile
• Hikâye üzerine daha fazla ayrıntı edinmek istiyorsanız ilerlemenize etki etmeyecek olsa da konuşmalardaki bütün renkli kelimeleri “Memorize” edip sorabileceğiniz herkese “Ask” seçeneğiyle sorabilirsiniz. 
• Oyun dünyasının tarihi hakkında ayrıntılı bilgiyi Mysidia’da evlerden birindeki kütüphaneden alabilirsiniz. 
• Final Fantasy 2 yetenek geliştirme sisteminde büyüler ve yetenekler kullandıkça artar. Büyülerin 1.den sonraki seviyeleri shoplarda satılmaz. Eldeki büyüyü kullandıkça onu siz geliştirirsiniz. Karakterler de belirli silahları sürekli kullanarak o silahlar üzerine yeteneklerini geliştirebilirler. Bu sebeple “Status” ekranından karakterlerin hangi silahlara karşı yetenekleri olduğuna dikkat etmeli ve sürekli o uygun silah çeşidini kullanmalısınız. 
• Karakterlerin hangi ellerini kullandıklarına da dikkat etmelisiniz. Bunu da yine “Status” ekranından takip edebilirsiniz. Karaktere en uygun olan silahı iyi kullandığı eline koymalısınız. 
• Bu çözüm oyundaki bütün hazine sandıklarının yerini eksiksiz göstermektedir (Başka da gizlilik yok zaten Smile). Eğer zindanlardaki odalara girmekten bahsedilmiyorsa odalar boştur demektir. Gitmenizi söylemediğim yerleri de merak etmeyin. Oralarda encounter savalardan başka bir şey bulamayacaksınız Smile

TAM ÇÖZÜM 
Bu ilk savaşta yenmenin yolu yok. Hilda’yla konuşuyoruz. “Wild Rose” kelimesini çıkan menüden “memorize” ediyoruz. Bundan sonra konuşmalarda kırmızı gözüken kelimeleri “Memorize” ederek başkalarına sorabilir o konu hakkında daha fazla bilgi edinebiliriz. Altair’in kuzeyindeki Gatrea’ya gidiyoruz. Gatrea’nın kuzeyindeki gölün etrafından dolanarak Fynn’e geliyoruz. Buradaki şövalyelere hiç dokunmuyoruz. Fynn içindeyken şehrin kuzeyindeki çıkıştan çıkıp şehirden çıkmamaya dikkat ederek sağa doğru ilerliyor ve şehrin hemen sağ yanındaki Pub’a geliyoruz. Pub’da ki şövalyelere de dokunmuyoruz. Barın arkasındaki Master’la konuşuyoruz. Bulunduğu yerin hemen sağındaki duvardaki gizli geçitten geçiyoruz. Scott’la konuşuyoruz. “Ask” seçeneğinden “Wild Rose” kelimesini kullanıyoruz. Verdiği yüzük istediğimiz zaman haritaya bakabilmemizi sağlıyor (Dünya ekranında O+Select yaparak). Altair’e geri dönüyoruz. Orada Karargâhın yukarısında duran Gordon’la konuşuyoruz ve “Item” seçeneğinden “Ring”i gösteriyoruz. Sonra karargâha girip Hilda’yla konuşuyoruz. Ona da “Item” ile “Ring”i gösteriyoruz. Konuşmalarda geçen “Mitrill” kelimesini “Memorize” ediyoruz. Hilda’nın yanındaki Mindu’yla konuşup onu grubumuza katıyoruz ve bir kanomuz oluyor. Kano ile gölleri ve nehirleri aşabiliriz. Şimdi mitrill bulmak için Salamand’a gitmeliyiz. Bunun için önce Altair’in kuzeyindeki gölü kano ile geçiyoruz (Kanoyu kullanmak için göle ya da nehire doğrudan yürümek yeterli). Paloom kasabasına ulaşıyoruz. Buradan istersek “Ferry” ile doğrudan Poft kasabasına geçebileceğimiz gibi Paloom’dan kuzeye doğru kıyı boyunca ilerleyerek de Poft’a gidebiliriz. Salamand’a gitmek için için Poft’tan da kuzeye ilerliyoruz. Karlı dağlara geldiğimizde batıya doğru ilerliyoruz ve Salamand karşımızda. Salamand’da Joseph’le konuşuyoruz. Şimdi Salamand’ın güneyindeki Semit Falls’un yukarısındaki madenlere gitmeliyiz. Önce Salamand’dan batıya ilerliyoruz. Denize ulaştığımızda oraya akan nehre kanoyla girip nehir boyunca doğuya ilerliyoruz. Şelalenin yukarısındaki madene giriyoruz. 

Semit Falls: 
1. Kat: Madenin bu katında sağ altta ve sol üstte hazine sandığı var. Sol attaysa 2. katın girişi. 
2. Kat: Sol üstte ve orta üstte hazine sandığı var. 3. katın girişi girişiyse sağ üstte. 
3. Kat: Sağ altta ve solda köprüyü geçince hazine sandığı var. Sol üstte de en soldaki kapıda 4. katın girişi. Diğer 2 kapıda attığınız her adımda yaratık çıkan boş odalar var. 
4. Kat: Sağ üstte hazine sandığı var. Ortada üstteki yoldan ilerleyip sonuna kadar gittiğimizde 5. kata iniyoruz. 
5. Kat: Uzun köprüden ilerliyoruz. Bu katın yukarısında ortada hazine sandığı var. Sandıktakini aldıktan sonra boss savaşı başlıyor. 
Bu kaplumbağanın çok yüksek defansı var. Mindu’yla bütün takıma shield ve blink, boss’a da fog büyüsü yapıp sonra da Allah ne verdiyse saldırıyoruz Smile. Mindu’yla grubu sürekli iyileştiriyoruz. Boss’u yendikten sonra bu katın sağ üstüne gidiyoruz. Burada soldaki kapıdan geçiyoruz. İkinci boss kapışmamızda da biraz önce yaptıklarımızı tekrar ediyoruz. 
Mitrill’i Altair’e getiriyoruz. Silah dükkânındaki yaşlı adamla konuşuyoruz. Artık bize mitrilden silahlar yapabiliyor. 
Şimdi Bafsk’daki Dreadnougth’ı yok etmeliyiz. Bafsk Poft’un doğusundaki dağların arkasında. Poft’tan kuzeye gidip karlı dağlardan doğuya dönüyoruz ve güneye ilerliyoruz. 
Bafsk da şövalyeler dahil herkesle konuşabiliyoruz. Şehrin sağ altındaki şövalyeyle konuşuyoruz ve onu takip edip lağıma giriyoruz. 
Kara Şövalye Dreadnougth’la ayrıldıktan sonra lağıma geri dönüyoruz ve hemen sağdaki yoldan ilerliyoruz. İçerideki sandıktan “Pass” i alıyoruz ve aynı odadaki portalla (Warp) yukarı ışınlanıyoruz. 
Salamand’a gidiyoruz. Joseph’de “Goddess Bell” kelimesini kullanıyoruz. Joseph gruba katıldıktan sonra onunla Semitt Falls’daki mağaraya gidiyoruz. Giriş katındaki mavi taşın sağında duvara tıkladığımızda Joseph bize yolu açıyor ve duvardaki geçitten geçip içeriden “Snowcraft”ı alıyoruz. Bunun sayesinde Salamand’ın kuzeyindeki Snowlands’de ilerleyebiliyoruz. Salamand’ın batısından kuzeye yönelirsek Snowlands’in girişine ulaşıyoruz. Oradaki mağaraya giriyoruz. 

Snow Cavern: 
1. Kat: Yolu takip ediyoruz. Buradaki hazineleri kaçırmanız imkânsız. Yolun sonunda 2. katın girişi var. 
2. Kat: Burada kata girdiğimiz haliyle düz devam edersek 3. kata ulaşabiliyoruz. Sağ üstteki odadaysa hiçbir şey yok. 
3. Kat: Bu katın en solunda hazine sandığı var. Bu katın girişinden doğruca aşağı gittikten sonra yol ayrımında yukarı çıkarsak 2. katta daha önce ulaşamadığımız bir yere gelebiliyoruz. 
2. Kat: Burada düz devam edip önümüze çıkan hazineleri topluyoruz ve geldiğimiz yoldan geri 3. kata dönüyoruz. 
3. Kat: Bu sefer az önceki yol ayrımında aşağı giden yoldan iniyoruz. 
4. Kat: Düz gidip yukarı yönelirsek hazineyi buluyoruz. Bu katın da sağ üstünde, ortada altta ve sağ alt tarafında hazine var. En sağdaki oda boş. 5. katın girişi sağ üstte. 
5. Kat: Bu katta herhangi bir karışıklık yok. Sol üstte ve sol altta hazine sandıkları var. Sol taraftaki oda boş. Sağdaki kapıdan geçiyoruz. Bu odada sağdaki duvarın yukarı kısmında gizli bir geçit var. Yol bizi doğrudan bölümün sonuna götürüyor. 
Snow Cavern Boss; Adamantoise: Bu yaratık buz büyülerine karşı zayıf. 
Yaratığı öldürdükten sonra açılan geçitten geçip 1. kata dönün ve çıkışa yöneliyoruz. Çıkışta Borghen’le kapışıyoruz. Goddess Bell’i Kas’ion’a götürmeliyiz. Salamand’ın doğusuna ilerleyip güneye yönelirsek Bafsk’a varıyoruz. Kas’ion Bafsk’ın güneyinde bulunuyor. Kas’ion’un da güneyinde Chocobo ormanı var. Chocobo ormanında chocobo yakalayabilir (yanında X’e basarak) haritanın istediğiniz yerine savaşmak zorunda kalmadan gidebilirsiniz. Bir kez inince chocobonun kaçacağını unutmayın. 
Kas’ion’a girdikten sonra Sunfire’ın yukarısındaki kapıda itemden Goddess Bell’i kullanıyoruz. Açılan kapıdan 2. kata çıkıyoruz ve Gordon’u gruba katıyoruz. Aynı yoldan devam edip 1. kata iniyoruz. 

Kas’ion Castle: 
1. Kat: Dosdoğru aşağıda bir hazine var. Çıktığımız kapıdan sola ilerlersek yolun ucunda 2. katın girişi var. Yol üstündeki oda ise boş. 
2. Kat: İlk yol ayrımında sağa gidiyoruz. Yol üzerinde bir hazine sonundaysa 3. katın girişi var. 
3. Kat: Yol üzerindeki 2. yol ayrımından girip sola gittiğimizde bir hazine buluyoruz. 2. yol ayrımına dönüp sola düz bir şekilde devam ettiğimizdeyse 4. katın girişine ulaşıyoruz. 
4. Kat: Çıktığımız kapıdan sola ilerliyor ve ilk yol ayrımından aşağı iniyoruz. Karşımıza çıkan sağımızdaki ilk kapıdan geçiyoruz. İçeride 3 hazine sandığı var. Çıktıktan sonra aşağıya doğru devam edip yol ayrımında sola yöneliyoruz. 5. katın girişi karşımızda… 
5. Kat: Girişten hemen sonraki yol ayrımında sağa gidiyoruz. Yol üzerindeki kinci yol ayrımından yukarı gidiyoruz. Önümüzdeki odada 3 hazine var. İlk yol ayrımına geri dönüp aşağı gidiyoruz ve ortadaki sandıktan Golden Mail’i alıyoruz. Aşağı giden yola giriyoruz. Sola dönüyoruz. 4. kata geri ineceğimiz kapıdan geçiyoruz. 
4. Kat; Boss: Karşımıza çıkan kapıdan geçiyoruz. 
Shrieken: Bu yaratığa kesinlikle büyü yapmıyoruz. Yapılan büyü onu iyileştiriyor. İstersek gruba shell büyüsü yapabiliriz ama ilk seviyede bu büyü pek de koruma sağlamıyor. Shrinken’e fiziksel olarak vuruyoruz ( Yani kafasına kafasına… Smile). Yaratık öldüğünde arkasındaki sandıktan “Egil’s Torch”u alıyoruz. Varsa warp büyüsüyle doğrudan 1. kata dönebiliriz. 1.kattaki sunfire’da “item”den “Egil’s Torch”u kullanıyoruz ve dışarı çıkıyoruz. 
Şimdi Fynn’in kuzeyine gitmeliyiz. Uzun bir yoldan sonra Dreadnougth’u buluyoruz. 

Dreadnougth: 
1. Kat: Girişteki şövalyeye “item”den “pass”i gösteriyoruz. Ama diğer şövalyelere dokunmuyoruz. Yukarı giden yolu takip ediyoruz. Önümüzdeki 3 oda da boş. En solda bir hazine sandığı var. Sağa gittiğimizde yol ayrımında sağa gidersek 2. kata çıkabiliyoruz. 2. kattaki hazineleri topluyoruz ve bulduğumuzda önce Prenses Hilda’yla sonra da Cid’le konuşuyoruz. 1.kata geri dönüyoruz. Yol ayrımına döndüğümüzde bu sefer diğer yoldan devam ediyoruz ve 3. kata çıkıyoruz. Buradan 4. kata geçiyoruz. Doğrudan merdivenlere gitmeden merdivenlerin etrafından sağa doğru dolanıyoruz ve 4 muhteşem hazine buluyoruz. Ortadaki merdivenlerden inince 3. kata oradan da doğrudan 5. kata gidiyoruz. 
5. Kat: Önce yukarı sonra sola, sonra en aşağıya, oradan en sağa, oradan da en üstte yürüyoruz. Sonra aşağı, sağ, aşağı ve sola giderek odaya giriyoruz. Ortadaki delikte “item”den “sunfire”ı kullanıyoruz. 
Altair’de karagaha giriyoruz. Kralın odasına giriyoruz. Kral öldükten sonra Paloom’a gidiyoruz. Kasabanın girişindeki Leila (Leyla?) ile konuşup, kasabadan çıktığımızda doğudaki gemiye biniyoruz. 
Korsanları yenip grubumuza kattıktan sonra, Paloom’un güneyine doğru ilerliyoruz. Güney doğudaki boğazdan geçip daha da güneyde Bafsk’ın doğusundaki büyük ada olan Deist’e gidiyoruz. 

Deist Kalesi: 
1. Kat: Düz ilerleyip 2. kata çıkıyoruz. 
2. Kat: Hemen solda bir hazine sandığı var. Sağa devam ediyoruz. İlk aradan aşağı ilerliyoruz. Birinci odada Wind Drake var. Şu an bizimle konuşamıyor. 2. oda boş. İlk aradan girmeyip düz ilerleseydik 1. kata inen bir merdivenle karşılaşacaktık. Aşağı indiğimizde düz sola devam edersek içinde 8 hazine bulunana odayla, sağa ilerlersek de ilk boş odadan sonra içinde 3 hazine olan odayla sonra da ilerisinde başka bir hazineyle karşılaşacağız. 
Dışarı çıkıp kuzeydeki mağaraya ilerlemeliyiz. 

Deist Mağarası: 
1. Kat: Doğruca sağa ilerliyoruz ve hazineyi alıyoruz. Sağa devam edip bir alt kata iniyoruz. Burada Dragoon’s “Pendant”ı buluyoruz. 
Deist Kalesine dönüyoruz ve ejderhayla konuşuyoruz. Mağaraya geri dönüyoruz. 
1. Kat: Bu sefer girişten doğruca aşağıya gidiyoruz. 2. kata iniyoruz. Yol üstündeki hazineyi alıyoruz. Doğruca 3. kata iniyoruz. Oradan da doğrudan 4. kata. Yolu takip edip yol ayrımında yukarı dönüyoruz ve 5. kata iniyoruz. 
5. Kat: Yolu takip edip 2 yol ayrımına da girip 4 hazineyi de alıyoruz. Şimdi geldiğimiz yolu aynen geri giderek 1. kata geri dönüyoruz. 
1. Kat: Bu katın sağ altına ilerliyoruz ve 2. kata iniyoruz. 
2. Kat: Yol ayrımına kadar devam ediyoruz. Aşağıya ve yukarıya sapan yollarda 2 hazine var. Hazineleri aldıktan sonra yola geri dönüp 2. yol ayrımında aşağı iniyoruz. 3. kata iniyoruz. 
3. Kat: Yol ayrımında köprüden değil yukarıya doğru gidiyoruz. Yolun sonuna kadar gidip 2 hazineyi de aldıktan sonra 2 kata geri dönüyoruz. 
2. Kat: Sola devam ediyoruz ve yol ayrımında aşağıdaki hazineyi aldıktan sonra yukarıya sapıyoruz ve 3. kata iniyoruz. 
3. Kat: Tam sağımızdaki hazineyi alıyoruz ve yine köprüden uzak duruyoruz. Yukarıya doğru bütün yolu ilerliyoruz ve 4. kata iniyoruz. 
4. Kat: Düz ilerleyip hazineyi aldıktan sonra 5. kata iniyoruz. 
5. Kat: Düz ilerliyoruz ve sağda 2. kapıdan giriyoruz. (Bu kısımdan sonra Boss savaşı için taktik vermiyorum. Çünkü buraya gelene kadar oyunun zorlamasıyla karakterlerin seviyelerini çok fazla kaldırmış oluyoruz ve bosslara karşı da elde ne varsa saldırmaktan başka taktik kullanmıyoruz.) Boss’u yendikten sonra suda Dragon Egg’i kullanıyoruz ve zindanı terk ediyoruz. 
Altair’e geri dönüyoruz ve Hilda’nın odasına gidip onunla konuşuyoruz. 
Gordon’u gruba kattıktan sonra Collessium’ a doğru yola çıkıyoruz. Collesium Kas’ion’un güneyindeki çölün aşağı tarafında. 

Collesium Yeraltı: 
Yeraltı 2. Kat: Tam sağımızdaki iki oda boş. Onların da sağında biraz yukarıda bir hazine sandığı var. Boş olan sağdan ilk odanın yukarısındaki odada 3 hazine sandığı var. Geri kalan odalar da boş. Çıkış bu katın sağ üst tarafında. 
Collesium Yeraltı 1. Kat: Yolu takip ediyoruz. Yol ayrımında yukarıda Hilda’yı buluyoruz. Yola deva edip üst kata ulaşıyoruz. 
1. Kat: Doğruca çıkıyoruz. 
Altair’e geri dönüyoruz. Altair’in kuzeyinde Gatrea’nın batısında Asi ordusu kamp kurmuş. Kuzeye Fynn’e gidiyoruz. Fynn Kalesine giriyoruz. Burada düz giderek en üst kata ulaşıp doğrudan Boss Gotto ile savaşabiliriz. Böylece onu yendikten sonra yaratık kalmayan kaledeki hazineleri rahatça toplayabiliriz. 
Kalenin 1. ve 2. katında sağ tarafta gizli geçitler var. Böylece ulaşamadığımız yerlerdeki hazinelere de ulaşabiliriz. 
En üst katta Hilda ile konuştuğumuzda ondan “Ekmet” kelimesini “Memorize” ediyoruz. Yine aynı odanın sağ üstünde duvara tıkladığımızda “Ekmet” kelimesini kullanarak gizli geçidin açılmasını sağlıyoruz. 

Fynn Yeraltı: 
Yeraltı 1. Kat: Aşağıda soldaki oda boş, sağda ise hazine var. Yukarıya giden yol üzerinde bir hazine var. Aynı yol üzerindeki yol ayrımında aşağıya giden de bir hazine, yukarıya gidende 2. kata iniş… 
Fynn Yeraltı 2. Kat: İlk aradan yukarıda bir hazine var. Geldiğimiz yere geri gelirsek, 3. ve 4. yol ayrımlarında hazineler 2. yol ayrımında ise 3. kata iniş var. Bütün odalar ise boş. 
Fynn Yeraltı 3. Kat: Sağ yukarıdaki oda boş. Doğrudan aşağı iner sağa saparsak bir hazine buluruz, sola saparsak boş odayı Smile. Doğruca inmeden yol ayrımında sola saparsak, aşağıya inen yolda bir hazine (oda yine boş…), yukarıya çıkan yolda ise bir hazineden sonra 4. katın girişini buluruz. 
Fynn Yeraltı 4. Kat: Yukarıya sonra da sağa ilerliyoruz. Aşağıya sapmazsak ileride bir hazine buluruz. Aşağıya saparsak sağımızdaki 2 oda da boş. Daha da sağda ise bir hazine var. Katın sağ altında 5. katın girişi onun üzerinde de bir hazine var. 
Fynn Yeraltı 5. Kat: Yukarıya giden yol çıkmaz. En sağa giden de. Yol ayrımında yukarıya gidersek hazineyi ve ilerde yukarıda 6 kapıyı buluruz. Sağdan 2. kapıya giriyoruz. Hazine sandığından “White Mask’i aldıktan sonra ilerdeki geçitten ışınlanıyoruz. 
Şimdi Altair’in güneyindeki Mysidia’ya gidiyoruz. Mysidia kasabasının ortasındaki geçitten geçip yeraltına iniyoruz. Heykele tıklayıp “Item”den “White Mask”i kullanıyoruz. Mysidia’da kasabanın sol altındaki evdeki kütüphaneye tıklarsak oradaki kitaplardan bilgiler edinebiliyoruz. Burada geçen bütün renkli kelimeleri “Memorize” yaptıktan sonra (Özellikle de “Crystal Rod”u) kasabadan ayrılıyoruz. 
Şimdi de “Black Mask”i bulmalıyız. Black Mask Mysidia’dan da güneydeki denizde küçük bir ada olan Tropic Island’da. 

Tropic Island: 
1. Kat: Yol ayrımına sapmadan doğruca aşağı inersek bir hazine buluruz. Yol ayrımından sola sonra da yukarı saparsak 2 hazine buluruz. Sola aşağı saparsak da bir hazine buluruz. Sola devam eder 2. yol ayrımında doğruca ilerlersek bir hazine daha buluruz. 2. yol ayrımında yukarı saparsak 2. kata ineriz. 
2. Kat: Doğruca yukarı gider ilk yol ayrımında sola saparsak 3. kata inen bir yol buluruz. O yoldan ilerlersek de bir hazine… İkinci yol ayrımında solda bir hazine daha var. Yukarıda sağa doğru ilerlersek bir hazine buluruz. Buradan doğruca aşağı inersek bir hazine daha buluruz. İnerken sola saparsak yol üzerinde 2 hazine ve 3. kata inişi buluruz. 
3. Kat: Aşağıda sol tarafta bir hazine var. Sağa ilerleyip yukarı dönersek, yolu takip ederek 4. kata ulaşabiliriz. 
4. Kat: Sağa aşağı ilerlersek 3. kata dönüp bir hazine bulabiliriz. Doğruca sağa ilerlersek önce 3. kata sonra 4. kata oradan da 5. kata inip orada bir hazine bulabiliriz. 
Sağa yukarı ilerler ve sola dönersek indiğimiz yerde bir hazine bulabiliriz. Yukarı ilerlerken sağa gidersek yol üzerinde bir hazine sonra da 5. kata ulaşırız. 
5. Kat: Bu katın sağ üst tarafında bir hazine sandığı var. Ortada da bir bossun koruduğu “Black Mask” bir hazine sandığında… Maskeyi aldıktan sonra ilerideki portaldan dışarı ışınlanıyoruz. 
Şimdi Mysidia’nın doğusundaki Mysidia Mağarasına gitmeliyiz. 

Mysidian Cave: 
1. Kat: Girişte aşağı ilerleyip yol ayrımında sola sapıyoruz. Sonra yukarı ve sola ilerleyip ilk yol ayrımında aşağı dönüyoruz. Bu yolun en altında bir hazine var. Yolun devamında katın altındaki oda boş. Bu katın en sağında üstteki ve katın solundaki ortadaki oda da boş. En solda is bir hazine var. Katın çıkışı en altta solda. Çıkışın önündeki Firion klonu üzerinde “Item”den “Black Mask”i kullanıyoruz ve katı terk ediyoruz. 
2. Kat: Katın sol üstündeki, sağ altındaki ve sağ üstündeki bütün odalar boş. Sağ üstte bir hazine var. Onun da yanında bir hazine var ama o kısmın girişi duvarda gizli. Çıkış bu katın sol altında. 
3. Kat: Sola ilerler yukarı döndükten sonra yol ayrımında sağa gidersek duvardaki gizli geçitten geçip bir hazineye ulaşabiliriz. Yol ayrımında sağa ilerler sonra yukarı sonra tekrar sağa ilerler katın sağ üstünden doğruca aşağı katın sağ altına ilerlersek bir hazine buluruz. Hazinenin yanındaki oda ise boş. Bu yoldan devam edersek biraz yukarıda bu katın çıkılışına ulaşırız. 
4. Kat: En sola sonra da en aşağıya ilerleyip sağa dönüyoruz. Yol ayrımında yukarı yöneliyoruz. Oradaki yol ayrımında da sola sonra da yukarı ve sağa yöneliyoruz. Bu yöndeki odalarda ortadaki dışındakiler boş. Ortadakinde ise 3 hazine var. Aşağı ve sağa doğru devam edersek katın çıkışını buluruz. 
5. Kat: Doğuca sağa devam edersek yol ayrımına varırız. Burada da sağa devam edersek içeride bir hazine buluruz. Yol ayrımında aşağıya sonra da sağa ve yukarı ilerlersek duvarın ardında 2 hazine görürüz. Duvardaki gizli geçidi bulursak onlara da ulaşabiliriz. Burada yukarı sonra en sola sonra da aşağı, sola ve en üste gidersek 3 hazineyle birlikte Crystal Rod’a da ulaşıyoruz. Varsa warp büyüsüyle yoksa da gerisin geri koşarak Big Grin zindanı terk ediyoruz. 

Şimdi de Mysidian Tower’ a gitmeliyiz. Kule Altair’in batısında C şeklindeki adanın ortasında. 
Yol üzerinde Leviathan tarafından yutuluyoruz. Leviathan’ın içi(!) doğrusal ilerliyor ve hazineler (5 tane) yolumuz üzerinde bulunuyor. Bağırsak, mide (ki burada Crystal Rod’u “item”den kullanarak yol verilmesini sağlıyoruz) ve ağız olarak ilerliyor ve ucunda kolay bir boss savaşından sonra gemiye geri dönüyoruz. 

Mysidian Tower: 
1. Kat: Katın sol üstünde ve sağ üstünde ve girişin sağında hazineler var. Yukarıda ortadaki duvarlarla çevrili hazineye ise duvarın sağındaki gizli geçitten ulaşılabiliyor. 2. katın girişi tam ortada. 
2. Kat: Girişin tam üzerindeki oda boş. Girişten yukarı-sağa ilerlediğimizde 2 hazine buluyoruz. Girişin tam sağındaki ve solundaki yollara sapmaya gerek yok. Girişten aşağıya sola ilerliyoruz. Yolun ucunda yukarıya doğru bir hazine, aşağıya sağa doğru ise 3. katın girişi var. 
3. Kat: Katın girişindeki yoldan hiç sapmadan sonuna kadar gidiyoruz. Yol üzerindeki bütün odalar boş. Yolun sonundaki kapıdan geçiyoruz. Böylece katın yukarıdaki kısmına ulaşabiliyoruz. Lavlar attığımız her adımda can götürüyor. Bu yüzden fazladan gezinmemeye dikkat etmeliyiz. Yani benim gibi şelalelerden çıkmaya kasmayın Smile (Zaten çıkılmıyor). Bu kısmın en sağında bir hazine var. Ortadaki merdivenlerden çıkıyoruz. Burada da en sağda ve en solda hazineler var. Katın çıkışı tam ortada. 
___ Bu katla beraber ara katlarda bosslarla karşılaşmaya başlıyoruz. 
Yapılması gereken boss’un temsil ettiği elementin zıttıyla saldırmak kimi zamansa oyunumuzun genel taktiği “Allah ne verdiyse”yi uygulamakSmile
4. Kat: Girişin tam solundaki merdivenlerden çıkıyoruz. Yolu düz takip edip hazineyi alıyoruz. Kata geri dönüyoruz. Girişin solunda yukarıya bir hazine var. Buradan aşağıya doğru ilerliyoruz. En aşağıdan sağa ilerliyoruz. Yolumuz üzerindeki hazineyi alıyoruz. Yolu takip edip katı ikiye ayıran duvara doğru gidersek başka bir hazine daha bulacağız. Yolun devamında, katın sağ üst kısmında 5. kata çıkış var. 
5. Kat: Girişten yukarıya, sağa, sonra da aşağıya ilerliyoruz. Bu kısımda sağımızda bir gizli geçit olmalı. Sağ bölmeye geçip hazineyi alıyoruz. Buradan yukarı ilerliyoruz. 
6. Kat: Girişten yukarı ve en sağa ilerlersek bir hazineye ulaşıyoruz. Hazineye giden yol ayrımından aşağıya sapıyoruz ve düz ilerleyip en sağa gidiyoruz. Yukarıdaki oda boş. Buradan aşağıya ilerliyoruz. Aşağıdaki oda da boş. Buradan sola doğru ilerliyoruz. Yol ayrımında yukarıda bir hazine var. Yolun sonundaysa 7. katın girişi. 
7. Kat: Girişin sağında ve yukarıda ortada birer hazine var. Çıkış katın sol üstünde. Diğer bütün odalarsa boş. 
8. Kat: Girişten sağa ilerleyip ortadaki yoldan hiç sapmadan yukarı ilerliyoruz. En yukarıda sağda bir hazine onun altındaki sağa sapan arada ise bu katın çıkışı var. 
9. Kat: Girişin yukarısında sol tarafından ulaşılan bir hazine var. En sola doğrudan ilerlediğimizde bir hazine daha buluyoruz. Buradan yukarıya, en uçta da sağa dönüyoruz. Sağa ilerlerken yukarı saparsak bir hazineye daha rastlarız. En sağdaki kapılardansa sağdan 3. kapı bu katın çıkışı. Diğerleri ise boş. 
10. Kat. Yukarıda ortadaki kapıdan geçip warp’a giriyoruz ve kulenin dışına ışınlanıyoruz. 
Fynn’e döndüğümüzde yol üzerindeki çoğu kasabanın yıkılmış olduğunu görebiliriz. Altair, Gatrea, Paloom, Poft, Cyclone (fırtına) tarafından yıkılmış durumda. Bu nedenle bu şehirler artık kullanılmaz haldeler ve girilemiyorlar. 
Fynn’e gidiyor ve kaleye giriyoruz. Taht odasına çıkıp Gordon’la ya da Hilda’yla konuşup “Cyclone” kelimesini “Memorize” ediyor ve daha sonra Fynn’e geri dönüp Pavel’de “Ask” seçeneğiyle “Cyclone” kelimesini kullanıyoruz. Sonra Pavel’in yatağının sağındaki duvara tıklıyoruz. İçeri girip hazineleri topluyoruz. 
Şimdi Fynn Kalesine giriyoruz. 1. katta en sola gidiyoruz ve aşlağıdaki merdivenlere giriyoruz. Buradan 3. kata çıkıyoruz. Burada önümüzdeki yoldan düz şekilde devam edip “Ayna”lı odaya giriyoruz. Aynada “item”den “Pendant”ı kullanıyoruz. Ve artık fırtınaya girebiliriz. 


Cyclone (Fırtına): 
1. Kat: Girişten doğruca en sağa ilerliyoruz. Buradan yukarıya ilerlersek 2. katın ilk girişine ulaşırız. 
2. Kat İlk Giriş: Doğruca yukarıya sonra da sola ilerliyoruz ve hazineyi alıyoruz. Sonra da aşağıya sola ve son olarak da yukarı çıkıyoruz. Yolun sonunda 3. katın ilk girişine ulaşıyoruz. 
3. Kat İlk Giriş: Dosdoğru yolu takip edip sonundaki hazineyi alıyoruz ve geldiğimiz yolları geri gidip 1. kata geri dönüyoruz. 
1. Kat: Bu katta 2. katın ilk girişine döndükten sonra yol ayrımında yukarı sapmadan doğruca sola ilerliyoruz ve 2. katın 2. girişine ulaşıyoruz. 
2. Kat İkinci Giriş: Yukarı ve sola ilerleyip 3. kata çıkıyoruz. 
3. Kat İkinci Giriş: Doğruca yukarı ve sola ilerliyoruz. Katın sol üstünde tam karşımızdaki kapı 4. katın ilk girişi. 
4. Katı İlk Giriş: Doğruca yukarı gidiyoruz. Sağımızda ve solumuzda hazineler var. Onları aldıktan sonra hiç dolaşmadan 3. kata geri dönüyoruz. 
3. Kat: Bu katta 4. katın ilk girişinden en aşağıya sonra da en sağa ilerliyoruz ve 4. kata çıkıyoruz. 
4. Kat İkinci Giriş: Doğruca yukarı ve en sağa gidiyoruz. 2 merdivenden soldakinden çıkıyoruz. 
5. Katın İlk Girişi: Katın girişinden en sola sonra da aşağıya ve sağa ilerliyoruz. Yol ayrımının yukarıya giden kısmı 6. katın ilk girişi ama çıktığımız yerde hiçbir şey olmadığından girmiyoruz. Bunun yerine aşağı-sağa sapana giriyoruz ve hazineyi alıyoruz. Yol ayrımına dönüp aşağıya ve sola ilerliyoruz ve üstümüzdeki hazineyi alıp geldiğimiz yoldan 4. kata geri dönüyoruz. 
4. Kat: Şimdi de sağdaki merdivenlerden tekrar 5. kata çıkıyoruz. 
5. Kat İkinci Giriş: Doğruca ilerleyip 6. kata çıkıyoruz. 
6. Kat: Katın önce en sağına sonra en yukarısına çıkıyoruz. Yol üzerindeki hazineyi alıp yolun sonundaki merdivenlerden 7. kata çıkıyoruz. 
7. Kat: Doğruca yukarı ilerliyor ve İmparator’la ve üstümüze saldığı askerlerle savaşıyoruz. 
Bu karşılaşmada sıra İmparator’a geldiğinde ilk önce onu indirmekte fayda var çünkü çok güçlü büyüler biliyor (Bir o kadar da çabuk ölüyor ne hikmetse?). 
Emperor öldükten sonra Fynn’deyiz. Kaleye girip Hilda ya da Gordon’la konuşup, istersek “Palamecia” kelimesini de “Memorize” ederek daha fazla bilgi edinebiliriz. 
Pavel’in evine gidiyoruz. Orada Cid ile konuşuyoruz. Paloom’a gidip Airship’i alıyoruz. Şimdi Palmecia’ya gitmeliyiz. Palamecia Kasi’on’un güneyindeki Collesium’un hemen üstünde dağların ortasında. Airship ile üzerine iniyoruz. 

Palamecia: 
1. Kat: Doğruca yukarı çıkıyoruz. Girdiğimiz odada düz ilerleyip tuzaktan düşüyoruz Smile. Düştüğümüz yerden aşağı ilerleyip hazineyi alıyoruz. Yolun devamındaki oda boş. Düştüğümüz yere geri dönüp bu sefer doğruca en sağa yol ayrımına da sapmadan ilerliyoruz. Aşağı dönüp yol ayrımında sola dönüyoruz ve 2. katın ilk girişine ulaşıyoruz. 
2. Kat İlk Giriş: Yolu takip edip ucundaki hazineyi alıyoruz ve 1. kata geri dönüyoruz. 
1. Kat: Yol ayrımına dönüp bu sefer de aşağıya sonra da sola gidiyoruz. Bu yol üzerindeki yol ayrımını da geçiyor ve yolun ucundaki hazineyi alıyoruz. Bu yol üzerindeki yol ayrımına dönüp oraya sapıyoruz ve 2. katın 2. girişine ulaşıyoruz. 
2. Katın İkinci Girişi: En sağa ilerleyip aşağıya dönüyoruz ve hazineyi alıyoruz. Geri dönüp en yukarıya çıkıyoruz ve diğer hazineyi alıyoruz. Şimdi de bulunduğumuz yerden yolu takip ederek en sola ve en aşağıya ilerliyor, sağa dönüp 3. katın girişine ulaşıyoruz. 
3. Kat: Doğruca yukarı çıkıp önce sola gidip yolu takip ediyoruz ve hazineyi alıyoruz. Sonra geri dönüp bu sefer de sağa ilerliyoruz ve 4. katın girişine ulaşıyoruz. 
4. Kat: Yukarı ve sonra da sola ilerliyoruz. Aralıktan aşağı iniyor ve hazineyi aldıktan sonra bu yola geri dönüyoruz. Bu yoldan devam edip yol ayrımında sola sapıyor ve hazineyi alıyoruz. Yola geri dönüp yukarıya gidiyoruz ve sola sapıyoruz. Bu yolun ucundaki odada 3 hazine var. Yol ayrımına geri dönüp bu sefer de sağa ilerliyor ve 5. kata çıkıyoruz. 
5. Kat: Düz gidiyor ve yol ayrımında sola sapıyoruz. 6. katın ilk girişine ulaşıyoruz. 
6. Katın İlk Girişi: Yukarı ve sağa ilerliyoruz. Yol ayrımında aşağı ilerliyoruz. Aşağıdaki hazineyi alıyoruz ve sağa ilerleyip sonra da yukarı çıkıp 7. katın ilk girişine ulaşıyoruz. 
7. Katın İlk Girişi: Yolu dosdoğru takip edip yol ayrımına geldiğimizde sola sapıyoruz. Önümüzdeki odada 3 hazine sandığı var. Hazineleri aldıktan sonra geldiğimiz yolları geri giderek 5. kata geri dönüyoruz. 
5. Kat: Yol ayrımına geri dönüp bu sefer aşağıya gidiyoruz. Yol dosdoğru takip edip 6. katın ikinci girişine ulaşıyoruz. 
6. Katın İkinci Girişi: Yolu dosdoğru takip ediyoruz ve 7. katın ikinci girişine ulaşıyoruz. 
7. Katın İkinci Girişi: Yolu takip edip kattan çıkıyoruz. 
8. Kat: Yolu takip edip açıklığa çıktığımızda en sola devam ediyoruz. Buradan yukarı çıkıyoruz ve 2 hazine alıyoruz. Açıklığa geri dönüp yukarı ilerliyoruz ve Kara Şövalye gidiyoruz. 
Leon gruba katıldıktan sonra Airshiple (Tabii ki tercihen isterseniz gemiyle, beceren yaya bile gidebilir Big Grin ) Jade Passage’a gidiyoruz. 
Ama gitmeden önce Deist Kalesi’de kalan son hazineyi almalıyız. 
Airshiple Deist’e uçuyoruz. Kaleye girip 2. kattaki anne ve çocuğuyla konuşuyoruz. Anneye “Ask”dan “Dragoon” kelimesini kullanıyoruz ve ayrılmadan önce bize Excalibur’u veriyor. Şimdi Jade Passage’a gidebiliriz. 
Mysidia’nın batısına, kıtanın bir bıçak gibi uzanan ucuna kadar gidiyoruz. Jade Passage oradaki gölde. Buraya girmeden önce alabileceğiniz kadar çok elixir, ether almanızda fayda var, çünkü içinde oyunun en zor canavarlarıyla kapışacağınız iki büyük ve karışık zindana gireceksiniz ve içerde geri dönmediğiniz sürece shop falan bulamayacaksınız. Ayrıca girmeden önce karakterlerinizi olabildiğince geliştirmenizde fayda var. Büyüler ise 10. seviye değillerse pek az işe yarıyorlar. 

Jade Passage: 
1. Kat: Girişten doğrudan aşağıya inersek bir hazine buluruz. Girişten sağa ilerler yol ayrımını da geçip aşağı inersek başka bir hazine daha buluruz. Yol ayrımına geri dönüp katın en aşağısına ilerler ve sağa dönersek 2. katın girişine ulaşırız. 
2. Kat: Girişten sağa ilerliyoruz. Yol ayrımına gelince yukarıya gidiyoruz. Yolun ucunda solda yukarıda bir hazine sandığı var. Buradan sağa ilerliyoruz ve aşağıya dönüyoruz. Aşağıya ilerleyip hazineyi alıyoruz ve sola ilerliyoruz. Önümüzdeki oda boş. Aşağıya ilerliyoruz ve yolumuzdaki hazineyi alıyoruz. En sağa ve sonra da katın en üstüne gidiyoruz ve 3. kata giriyoruz. 
3. Kat: Girişten aşağı ilerliyoruz. Önümüzdeki oda boş. Odayı geçip sağa ilerliyoruz. Şelaleden geçiyoruz. Yol dosdoğru takip ediyoruz. Katın sağ alt köşesine ulaşınca sola ilerliyoruz. Daha yolun başında yukarımızda bir hazine var. Aldıktan sonra sola devam edip şelaleden geçiyoruz. Önümüzdeki oda boş. Aşağıya ve sağa ilerliyoruz. Bu sefer geçeceğimiz şelalenin arkasında bir büyü dükkanı var. Fazlalık eşyalarımızı orada satabilir gerekirse büyü alabiliriz. Ama büyü almamıza gerek yok çünkü buradan sonra alıp geliştirmeye çalışacağımız büyü yeterince gelişemeyecek ve bir işimize yaramayacaktır. Şelaleyi geçip sağa devam ediyoruz. Önümüze çıkan kapılardan en sağdakine giriyoruz. 
4. Kat: Bu katın ortasındaki oda boş. Bu boş odayı dikkate alırsak solumuzda yukarıda bir hazine sandığı, yukarısındaki odada 3 hazine, ve sağında ise bir başka hazineye ulaşabiliriz. Katın sağ alt köşesinde ise 5. katın girişi var. 
5. Kat: Sağa ve yukarıya doğru yolu takip ediyoruz. Sola dönüp hazineyi aldıktan sonra yukarı devam ediyoruz. Önümüzdeki oda boş. Odayı geçtikten sonra önümüzdeki hazineyi alıp sağa doğru devam ediyoruz. Aşağıya dönüp önümüzdeki diğer hazineyi alıp yolun sonundaki 6. katın girişine ulaşıyoruz. 
6. Kat: Yolu dosdoğru takip edip ucundaki warp’a giriyoruz. 

Pandemonium: 
1. Kat: Yolu dosdoğru takip ediyoruz. 
2. Kat: Yolu takip ediyoruz. Yol ayrımına geldiğimizde yukarı çıkarsak hazineye ulaşırız. Sola devam edersek ise 3. kata giden warp’a. 
3. Kat: Girişten aşağıya ilerleyip yol ayrımına gelince yukarı gidiyoruz ve hazineye alıyoruz. Girişe geri dönüyoruz ve bu sefer de yukarı ilerliyoruz. Yolun sonunda 4. katın warp’ını buluyoruz. 
4. Kat: Önümüzde 4 kapı var. 
En sağdaki kapıdan geçince 6. kata ulaşıyoruz. Dosdoğru ilerleyip hazineyi alıyoruz ve 4. kata geri dönüyoruz. 
En soldaki kapıdan geçince 5. kata ulaşıyoruz. Yolu sola yukarıya ve sağa doğru takip edip yol ayrımında da sola sapınca hazineye ulaşıyoruz. Sonra 4. kata geri dönüyoruz. 
Soldan 2. kapıdan girdiğimizde 5. katın başka bir bölümüne ulaşıyoruz. (Aslında aynı kata ulaştığımız yerlerde gizli geçitler sayesinde geri dönmeden gezinmek mümkün fakat bunun da burada tarifi benim için imkânsız Smile) Burada ilk merdivenden sonra sol tarafımızda gizli bir geçit var. Buradan geçer sola ve yukarıya ilerlersek bir hazineye ulaşırız. Sonra 4. kata geri dönüyoruz. 
Son olarak sağdan 2. kapıdan geçiyoruz. Bu kapı da bizi 6. kata ulaştırıyor. Yukarıya sonra da sağa ilerliyoruz. Daha sonra da aşağıya, sağa, yukarıya ve sola. Önümüzdeki hazineyi alıyoruz. Önümüzdeki yol ayrımında buradan sola sapıyoruz. Önümüzdeki kapıdan geçmeden sol tarafta bir gizli geçit var. Oradan geçip sola ilerliyoruz ve sonra aşağıya ilerliyoruz. Yolun sonundaki warp’tan geçiyoruz. 
Warp bizi 4. katın başka bir bölümüne ışınlıyor. Yolu dosdoğru yukarıya ve sağa doğru takip ediyoruz ve başka bir warp’dan geçiyoruz. 
7. Kat: Sola ilerlerken yol ayrımında yukarıda kalan hazineyi alıyor ve soal doğru devam ediyoruz. Daha sonra yukarıya, sağa, aşağıya ve sola ilerliyor sonunda da warp’dan geçiyoruz. 
8. Kat: Katın en aşağısına ilerleyip sağa dönüyoruz. Oradan da yukarıya yol ayrımına kadar ilerliyoruz. Burada sağa ilerleyip bir başka ayrımda sağdaki hazineyi aldıktan sonra ilk yol ayrımına geri dönüyoruz. Bu sefer de sola ilerliyoruz. Buradan yukarı döndüğümüzde ulaştığımız yol ayrımında sola sapıyoruz. Yukarıdaki hazineyi alıp sağa doğru devam ediyoruz ve warp’a ulaşıyoruz. 
9. Kat: Katın sol alt köşesindeki warp’a ilerliyoruz. 
Çıktığımız katta Emperor tam karşımızda duruyor. Bu sefer bizim öleceğimiz üzerine saçmaladığı lafları dinliyor, elimizde Blood Sword varsa da iki vuruşta canını alıyoruz Smile.
2yzfloz.jpg
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE! ADMİN ADAYI-CO ADMİN


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  NBA Live 07 Tam Çözüm Thekinq 0 175 22-07-2015, Saat: 16:25
Son Yorum: Thekinq
  Divine Divinity [ Türkçe Tam Çözüm ] Thekinq 0 175 22-07-2015, Saat: 16:24
Son Yorum: Thekinq
  LOTR: The Fellowship of the Ring - Tam Çözüm Thekinq 0 111 22-07-2015, Saat: 16:23
Son Yorum: Thekinq

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri:MCTR MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.
Desing and Coding By Mustafa SEVİM