Hoşgeldin, Ziyaretçi:

Üye Ol
Yeni Tema ! Yeni temamız forumumuza hayırlı olsun.Bu konuda fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Huzur
#1
Mümtaz ve Suat’ın Nuran’a olan aşklarıdır öykünün merkezi. Mümtaz ve Nuran birbirini sevmekte ve evlenmeyi tasarlamaktadırlar. Ümitsizliğe düşen Suat ise kendini asarak intihar eder. Bu trajedi nedeni ile Nuran’dan ayrılan Mümtaz’ın iç dünyası yıkılmıştır. Radyoda II.Dünya savaşının başladığı haberi verildiği sırada+ Suat’ın hayalini gören Mümtaz merdiven başına yıkılır (bazı edebiyat incelemecileri+ sonda Mümtaz’ın öldüğü biçiminde yorumlar yapmış olsalar da+ Tanpınar’ın metninde ölüm telaffuz edilmiyor).
Mümtaz+ Beyazıt Sahaflar Çarşısında+ salaş dükkanlarda+ bit pazarında+ Çekmece’de balıkçı muhitinde ve kır kahvelerinde dolaştırırken+ İstanbul’un bir kronikçisi+ İstanbul’da eski zamanın donup kaldığı ve biriktiği köşelerin bir tasvircisi oluyor romanda. Huzur’un sonraki bölümlerinde Boğaz’a+ zengin bir eve+ sanki başka bir dünyaya geçiyoruz. Pırıl pırıl görünen modern semtte önceleri çok mutlu olan Mümtaz+ giderek bu çevrede yaşayan insanlardan kaynaklanan olayların sonucunda yıkılır. Geçilmemesi gereken bir sınırı çiğnemiştir o!
Her yeni tecrübe gibi şahsîdir+ her yeni tecrübe gibi ilktir. Mümtaz+ bindiği bir Ada vapurunda Nuran’a rastlamış ve “Tehlikeli denecek derecede zengin+ her ihtimale gebe+ her mânasında velûd bir kadınlık hayatı(nın)+ bakımsız bir tarla gibi sırf kendisini işleyecek erkeğin yokluğundan yarı hülyâ+ yarı verimsizliğin bütün sebeplerini kendisinde gören bir aşağılık duygusu içinde akıp gittiğini” farketmiştir. Bu tesbitin arkası kendiliğinden gelecek ve zalim bir çocukluğun ara sokaklarından geçerek kendisini İhsan’ın kollarına atan Mümtaz+ fikrî zeminini sağlamlaştırmış bir insan olarak duygusal arka planını inşa etmeye soyunacaktır: “O madem ki artık benim için herşeydir+ o halde bütün kâinatımla ona taşınmalıyım.” der.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Huzur Kim-Jong 0 170 30-07-2015, Saat: 19:59
Son Yorum: Kim-Jong
  Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar Dogukan 0 150 31-05-2015, Saat: 18:17
Son Yorum: Dogukan

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri:MCTR MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.
Desing and Coding By Mustafa SEVİM