Hoşgeldin, Ziyaretçi:

Üye Ol
Yeni Tema ! Yeni temamız forumumuza hayırlı olsun.Bu konuda fikirlerinizi beyan edebilirsiniz.
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yılanı Öldürseler | Yaşar Kemal
#1
Çok kısa ama bir o kadarda dolu bir kitap olan Yılanı Öldürseler o kadar gerçekçi bir dille yazılmış ki. Yaşar Kemal o zamanların kan davalarını, törelerini ve toplumun ahlak yapısını çok akıcı bir dille anlatmış. Hala böyle baskıların ve olayların olduğu ülkemizde mutlaka okunması gereken bir kitap.

Bir çocuğun akrabaları ve yaşadığı çevre tarafından annesini öldürmeye zorlanmanın hikayesidir Yılanı Öldürseler. Esme köyün en güzelidir, Allah’ın onu bin günde özene bezene yarattığını düşünenler vardır. Ona bakınca insanlar büyülenir gibi oluyormuş. Ona bakan hemen aşık olur karasevdaya bile düşermiş. Çukurovalı Halil’de görmüş bir gün Esme’yi o an aşık olmuş. Esme istememiş Halil’i, hiç istememiş. Halil 7 kişiyi peşine takıp kaçırmış Esme’yi köyünden zorla, ırzına da geçmiş. Esme 1 yıl hiç konuşmamış, kimsenin yüzüne bakmamış. Halil’in annesi hep dermiş bırak Esme’yi zorla güzellik olmaz diye. Ama Halil bırakmamış. Aşıkmış Esme’ye. Tam 1 yıl sonra ilk defa konuşmaya başlamış Esme. Sanki hiç bir şey olmamış gibi gülmeye başlamış. Oğlu Hasan’ı kucağına aldığında her şeyi unutuvermiş.

Esme’nin asıl sevdiği Abbasmış. Birbirlerini çok seviyorlarmış. Gece gizli gizli Anavarza kayalıklarında görüşürmüşler. Halil bunları takip ettirmiş jandarmalara. Abbas jandarmalarla çatışmaya girmiş ve hapise atılmış. Çıkıp geldiğinde Esmelerin evin bahçesine gitmiş direk. Beklemiş Esme’yi. Esme onu görünce donup kalmış çok sevinmiş gitmiş yanına sen git demiş, ben geleceğim. Günler böyle devam ederken bir akşam Halil,Esme ve Hasan yer sofrasında yemek yerken birden silah sesleri duyulmuş. Halil vurulmuş, başı sofranın üstüne düşmüş. Bir adam Esme’yi kolundan tutup götürmüş. Hasan babasının ölüsüyle kalmış orada. Bir kaç dakika içinde eve bir sürü insan gelmiş. Büyükana, Halil’in kardeşleri herkes. İnsanlar dışarı çıktığında bağırışlar duymuş. Esme’yi Hasan’ın amcaları dövüyormuş. Esme’nin yüzü kan içinde kalmış. Bütün köy vurmaya başlamış hatta. Hasan köşeye sinmiş kızıyordu annesine vuranlara o da gitti itti bütün amcalarını. Herkes’in ağzından aynı laf çıkıyordu. ”Halil’in katili Esme’dir. Onu yüzünden ölmüştür Halil. Vurdurdu Abbas’a Halil’i.”

Bu laflar tüm yıl Hasan’la olacaktı. Bütün köy konuştu 1 yıl boyunca kimse annesinin yüzüne bakmıyordu. Herkes babasını annesinin öldürdüğünü söylüyordu. Büyükana oğullarına bağırıyordu hep oğlumun kanı yerde kaldı bir vuramadınız diye. Hiç kimse vuramıyordu Esme’yi onun güzelliğinden. Yüzüne baktıkları an donup kalıyorlardı. Çok kez Hasan’ı da alıp kaçmaya çalıştı Esme ama hemen yakaladılar. Yine dövdüler. Aradan aylar geçtikçe büyükana Hasan’ı zorlamaya başladı. Ananı öldürmen gerekir yoksa babanın kanı yerde kalacak. Bütün köy başladı Hasan’a bunları söylemeye. Hasan delirecek gibi olmuştu artık.

O sıralarda amcalarından biri ona bir silah verdi. Hasan bu silahla her canlıyı vuruyordu. Kuşları, tavşanları, kartalları her şeyi. Artık köyde yeni dedikodu çıkmıştı. Sözde Hasan’ın babası hortlamıştı. Herkes görüyordu. Sözde bir çeşit hayvanlara bürünüyordu. Bazen kurbağa, bazen köpek bazense kırmızı bir yılan. Bu söylentiler arttıkça herkes Hasan’ın üstüne daha çok gitmeye başladı. Baban rahat yatamıyor mezarda, kanı yerde kaldığı için hortluyor. Senin gibi evlat olmaz olsun.

Hasan artık 9 yaşına geldiğinde kendini kaybetti. Artık söylentiler olmadan yaşayamıyordu. Babası ve annesi hakkında bir şeyler olmadan aklını toparlayamıyordu. Bir gün karar verdi. Annesi tam tandırda bir şeyler pişirirken aldı çok sevdiği tüfeğini ve bir kaç kurşunla vurdu annesini...


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İnce Memed Yaşar Kemal Kim-Jong 1 267 31-07-2015, Saat: 12:19
Son Yorum: Thekinq
  Devlet Ana [Kemal Tahir] Kim-Jong 0 137 30-07-2015, Saat: 20:17
Son Yorum: Kim-Jong
  Vatan yahut silistre- namık kemal-kitap özet Kim-Jong 0 133 30-07-2015, Saat: 19:51
Son Yorum: Kim-Jong

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Türkçe Çeviri:MCTR MyBB, © 2002-2017 MyBB Group.
Desing and Coding By Mustafa SEVİM