Kitap Özeti 80 Günde Devri Alem

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Katılım
18 May 2015
Mesajlar
1,226
Tepkime puanı
0
Usta yazar Jules Verne’nin kaleminden çıkan bir kahramanın hikayesidir. 80 Günde Devri Alem konusuna bakarsak ; varlıklı bir İngiliz olan Phileas Fogg+ insanlar hakkında pek bilgi sahibi değildir. Centilmen bir hayat sürerken+ katıldığı bir kulüpte maddi imkanlarını sonuna kadar kullanarak bir iddiaya girer. Tüm dünyanın çevresini 80 günde dolaşacak olan kahramanımız+ programsız bir şekilde turunu yapmaya koyulur. “Beyler+ 21 Aralık günü beni burada bekleyin” demeyi de ihmal etmez.
80 Günde Devri Alem Özeti

Fogg+ tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı Passeportaut eşliğinde koyulur.
Bu arada+ bir dedektif Fix+ bir banka soyguncusunun peşin+dedir. Banka soyguncusu+ Bay Foog’a çok benzemektedir. Bu yüzden+ dedektif Fogg ve yardımcısını adım adım izlemektedir. Hatta+ “soyguncuyu buldum” diye merkezine haber verip+ tutukla+mak için izin ister. Çünkü yaptığı istihbarata göre+ Fogg İngilte+re’den çok acele çıkmıştır ve de yanında büyük miktarda da para taşımaktadır.
Üç kahramanımızın bindiği gemi Afrika’ya varmıştır. Afri+ka’dan 14 Ekim’de Aden’e+ oradan 20 Ekim’de Hindistan’ın Bom+bay limanına varırlar.
Dedektif Fix+ Hindistan polisinden Fogg’un tutuklanmasmı ister. Hind polisi+ İngiltere’den emir gelmeden bu işi yapamaya+caklarını belirtip+ reddeder.
Bombay’da+ Fogg’un yardımcısı+ treni beklerlerken+ bir tapı+nağa ayakkabı ile girdiği için+ ayakkabıları çıkartılarak tapınaktan sille tokat atılır. Bunu efendisine söylemez.
Trene binip+ Hindistan’ın içlerine doğru yola koyulurlar. An+cak+ tren hattı henüz tamamlanmadığı için+ Tren belli bir yerde durur. Daha ileri gitmesi mümkün değildir. Araya araya bir fil bulup+ satın alırlar. Ve yola koyulurlar. Hedef Kalküta’dır.
Yolda+ fil duraklar. İnsan kokusu almıştır. Saklanırlar. Bir ka+file+ aralarında bir ceset ve kurban edecekleri bir genç kız den geçip gider. Sabaha kadar bekleyip kızı kurtarırlar. Artık dört kişi olmuşlardır. Kalküta’ya varırlar. Rehber ve fili geri gönderir+ler. Kız yanlarında kalır. Kızın adı Aouda’dır.
Kız+ hayretler içindeydi. Bir gün önce ölmüş olacaktı. Bugün ise yabancı insanlarla bir arada bulunuyordu.
Akşam+ gemiye binirj gitmelerine beş saat varken+ yanlarına yaklaşan bir polis onları müdüriyete davet etti. Durum anlaşılmış+tı. Dedektif Fix+ Fogg’u tutuklatamayınca+ yardımcısının tapınağa+ ayakkabı ile girmesi konusunu işleyerek+ rahiplerin şikâyetçi ol+masını sağlamış+ böylelikle de polis olaya el koymuştu. İki bin pound ödeyerek kefaletle serbest kaldılar.
Hemen bir gemiye binip Hong Kong’a doğru yola düştüler. Dedektif Fix yine peşlerindeydi. Hong Kong’da kendilerini götü+recek+ gemiyi beklerlerken+ Detektif Fix+ Bay Fogg’un yardımcısıy+la ahbaplığı ilerletir. Ona polis olduğunu açıklar. Yardımcı+ efen+disine geminin kalkış saatini bildiremesin diye de onu sarhoş edip+ oyalaı.
Bu esnada+ bay Fogg Hong Kong çarşılarında alışveriş için gezmektedir.
Gece yatar. Sabah gemiyi kaçırdığını anlar. Fix yanma yakla+şır. Sevincini belli etmeden+ onunla konuşur. Çünkü en yakın gemi bir haftadan önce gelmeyecektir.
Fogg bir kayık kiralar. Bilmeden+ Fix’i de kendileri ile birlikte gitme teklifini+ Fix mennuniyetle kabul eder. Küçük tekne ile yola çıkarlar.
Yardımcı ise+ gemidedir. Gece uyanmış+ koşa koşa kendisini gemiye atmıştır. Efendisinin olmadığını ancak+ gemi hareket ettik+ten sonra anlayabilmiştir. Ama iş işten geçmiştir. Geminin vardığı yerde+ Amerika’ya gitmek için gemi aramaya başlar. Parası olma+dığı için+ aşçılık yapmaya bile razıdır. Böyle dolaşırken+ bir sirke uzun burunluların alınacağı ilanını görür. Müracaat eder ve karın tokluğuna çalışmaya razı olur. ‘ ¦ r .
Bir gün akşam+ gösteriden sonra+ seyirciler arasında oturan Efendisi Bay Fogg’u görünce hayretlere düşer. Yine bir araya gelirler. Albay Stamp Proctor isimli birisi ile kavga ettiler….Hep birlikte+ General Grand gemisi ile Amerika’ya doğru yo+la çıkarlar. 3 Aralık’ta San Fransisco’ya ulaşırlar. Tüm aksaklıklara rağmen+ Fogg’un hedeflediği tarihte bir sapma olmamıştır.
Fakat+ aksilikler de bitmemişti. Amerika’da kavga ettikleri Albay+ peşlerindeydi. Nitekim trende Bay Fogg’la karşılaşırlar ve düello için trenin arkasına doğru yürürler. Tam bu esnada+ Kızıl+derililer trene saldırır. Fogg’un yardımcısının cesareti sayesinde bu saldırı püskürtülür. Bu arada Albay yaralanmış+ yardımcısı ise kaybolmuştur.
Fogg treni kaçırma pahasına gider ve yardımcısını bulur. Bu sefer temin ettikleri bir kızakla yollarına devam edip ve Omaha’ya vardılar.. Omaha’dan da trenle Şikago’ya kadar geldi+ler. 10 Aralık’ta ise New York’taydılar. Ancak+ gidecekleri gemiyi kaçırmışlardı.
Ama+ Bay Fogg’un durmaya niyeti yoktu. 8000 dolara bir gemi kiralar ve ertesi gün yolculuğa çıkarlar. Hiçbir limana yana+şıp yakıt ikmali yapmadıkları için+ yolda geminin kömürü biter. Bay Fogg+ bu sefer de gemiyi sahibinden 60 bin dolara satın alır. Ve gemi+ üst tarafında ağaçtan yapılma ne varsa yakarak yoluna devam edip+ İrlanda’ya kadar varır. Artık yol yaklaşmıştı. İrlan+da’dan önce bir trene+ sonra da bir gemiye binerek Liverpool’a vardılar.
Liverpool’da+ dedektif Fİx Bay Fogg’a yanaşıp ismini sordu ve “İngiliz Kraliçesi adına sizi tutukluyorum” dedi.
Fogg’un canı çok sıkılmıştı. Saatini önüne koymuş+ durma+dan bakıyordu.
Birkaç saat geçmemişti ki+ Fix içeri girerek+ “Sizden özür dili+yorum bayım+ gerçek hırsız üç gün önce yoklanmış” dedi. Fogg ayağa kalktı ve Detektife esaslı bir yumruk atarak onun ayaklarını yer+den kesti.
Hemen istasyona koştular. Tren yoktu. Bay Fogg özel bir tren tuttu. Dokuza on kala Londra’ya vardılar. Ancak+ geç kalmış ve bahsi kaybetmişti.
Evine geldi ve odasına kapandı. Ertesi gün Aouda ile ko+nuşmaya başladı.
“Seninle ilgili çok güzel düşüncelerim vardı. Ancak+ şimdi her şeyini kaybetmiş birisiyim. Sana ancak+ az bir para verebili+rim.”
Aouda+ “hayatımı kurtardınız+ sizden daha başka ne isteyebilirim. Hem ben sizi seviyorum ” dedi.
Evlenmeye karar verdiler….Bir gün sonra+ akşam evlenecek+lerdi.
Fogg’un beş arkadaşı+ dakikaları sayıyorlar+ Fogg’un artık gelemeyeceğini hesap ediyorlardı. Tam saatinde+ Fogg içeri girdi ve “geldim” dedi
Bu nasıl olmuştu. Gayet basit. Fogg ve arkadaşları bir gün erken gelmişlerdi. Ancak+ Bay Fogg+ bunun farkında değildi. Yar+dımcı ertesi gün kendisini az bir zaman kala ikaz etmese+ yine farkında olmayacaktı…
Ve Bay Fogg artık yine zengin bir adamdı.
 
Üst