Linux Adım adım Linux

Emirhan

Albay
Katılım
14 Tem 2015
Mesajlar
119
Tepkime puanı
0
İnternette de araştırma yapanlar bilir, cümleler genelde şöyle başlar “GNU/Linuxaçık kaynak kodlu bir işletim sistemidir". Bu cümle, insanları korkutan, insanların GNU/Linux’tan uzak durmasına yol açan başlıca etkenlerden biridir. Fakat okudukça birlikte anlayacağız ki, GNU/Linux korkulacak bir sistem değil, tam tersine çok uysal bir kedi gibidir.

Ben de aynı cümleyle başlayacağım, GNU/Linux, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi çekirdeğidir. Bu cümle bu kadar kısa olmasına rağmen, aslında birçok şeyi ifade ediyor. Biraz anlam kazandıracak olursak, önce şu soruya cevap vermemiz gerekiyor:Kaynak Kod nedir?Mobil bir cihazda, bir bilgisayarda veya herhangi bir işletim sistemi olan aygıtta çalışan ve işlem yapmamızı sağlayan kod yığınlarının derlenmiş halineuygulama denir.Bir uygulamayı yaratmak için, komutlar kullanırız. Daha sonra bu komutlarımızı makine dili dediğimiz dile çevirmeye yarayan derleyiciler kullanırız ve bunu bilgisayarımızın anlayabileceği dile getiririz. Daha sonra ise karşımıza çıkan şu anda bu yazıyı okurken kullandığınız tarayıcı bile olabilir.Uygulama yaratırken kullandığımız komutlar bütününe isekaynak kod denir. Bir uygulamanın kaynağı da buna dayanır.Kaynak kodu açıkladık, peki ama “açık kaynak kod nedir?” diye soralım.Onu da şöyle bir örneklendirmeyle anlatayım:Bir apartman düşünün. Dışarıdan baktığınızda pencereleri olan, çatısı ve bacası olan bir yapı olarak bizlere görünür.Bir apartman daha düşünün. Dışarıdan baktığınızda çivilerinin, betonunun hangi marka olduğundan tutun da, yapım aşamalarına kadar bizlere kendini gösteren, kimin hangi çiviyi nasıl çaktığını bizlere gösteren ve “gel bir çivi de sen çak” diyebilen bir apartman. Gün geçtikçe büyüyebilen, katkılara açık olan, reddetmeyen bir apartman.Bazı şeyler daha da netleşmeye başlıyor.

Bilgisayar uygulamaları her zaman arka planda bizden gizli bir şeyler yaparlar. Bizler, nasıl bir inşaatın çivilerini göremiyorsak, aynen uygulamaların da arkamızda neler çevirdiğini ve mimarisini göremeyiz.

İşte açık kaynak, bize bunları görme imkanı sağlar. Yani bir uygulamayı, bir sistemi tam randımanlı kullanma imkanını bizlere sunar.
GNU felsefesi, çivilerini görebildiğiniz bir inşaatı simgeler. Linux da, GNU felsefesi üzerine inşa edilmiş bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor.
Linux Türevleri ve Kullanım Alanları
Linux, Minix çatallaması olan bir işletim sistemi olarak, Linus Torvaldstarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Linus Torvalds’ın okuduğu üniversite o zamanlar Unix’i işletim sistemi olarak kullanmaya ve C programlama dilini de ders olarak okutmaya karar vermişti.

Linus Torvalds’ın bir dönem öncesinden okumaya başladığı kitapta Unix ve akademik alanda yaygın olarak kullanılan Minix işletim sistemlerini anlatıyormuş. Bu sistemler hakkında daha önceden bilgi sahibi olan Linus, evindeki bilgisayarına Minix işletim sistemini kurar ve üniversitedeki Unix işletim sistemli bilgisayarına erişmek için Minix’in uç birim benzetmesini (terminal) kullanmak zorunda kalır. FakatMinix Terminali kendisine oldukça kullanışsız geldiği için en sonunda kendi terminalini yazmaya karar verir. İşte Linux’un ilk adımı böyle atılmıştır.Zincirleme bir reaksiyon gibi sürekli etkileşim içine girecek bir sistem ortaya çıkar. Ayrıca Linux, ismini de babası olan Linus Torvalds’dan almaktadır.Bir üniversite öğrencisinin “böyle olsa daha güzel olur” demesinden başlayan bu serüven günümüze kadar birçok farklı türev halinde gelmiştir. Sunucu pazarında, %90 gibi büyük bir paya sahip olan Linux ailesi aslında birçok farklı alanda etkin kullanımda.Herkesin korktuğu ve bilgisayarına kurmaktan çekindiği bu sistemi aslında günlük hayatta bilmeden birçok yerde kullanıyoruz.Günümüzde Linux, televizyonlarda, sunucularda (Google, Yahoo ), masaüstü bilgisayarlarda, süper bilgisayarlarda (ilk 10 listesine giren süper bilgisayarların tümünde Linux kullanılmaktadır), film sektöründe (Hollywood), bilimsel araştırmalarda (CERN), otomotiv sektöründe (BMW, Mercedes, Fiat vb.) etkin olarak kullanılmakta. Hatta iş yerlerinde parmak okuyucucihazların bile işletim sistemi Linux.Çok kısa, hangi alanda hangi Linux dağıtımı kullanılıyor bir bakalım.

Scientific Linux (SL) http://www.scientificlinux.org/Bilimsel araştırmalarda kullanılan bir dağıtımdır. İsviçre ve Fransa’nın arasına kurulan CERN’ün Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda kullanılmıştır.Debian, Ubuntu, Fedora, Red Hat, Linux MintUzun bir başlık oldu farkındayım fakat yukarıda isimlerini yazdığım dağıtımlar ev, sunucu ve diğer her yerde kullanılabilir dağıtımlardır. Genelde kullanıcıları ev kullanıcıları olmasına rağmen, birçok işletimde etkin olarak kullanılmaktadırlar.Yukarıda birçok yazının arasından ilginizi çeken “Hollywood” olmuş olabilir. “Peki onlar hangi dağıtımı kullanıyor?” Sorusuna cevap vermek aslında biraz güç, herhangi bir dağıtımı kullanıyor olabilirler. Ancak kullandıkları uygulamanın adını hemen vereyimBlender http://www.blender.org/Blender, ücretsiz ve 3D işleme sağlayan bir uygulamadır. Oldukça da kuvvetlidir. Hemen hemen bütün platformlar için çalışabilen sürümleri mevcut
Linux ile Neler Yapılır ?
Önceki sayılarda Linux'un ne olduğunu anlatmaya çalıştık. Linux'un bir çekirdek olduğundan ve Linux çekirdeği derlenerek ortaya çıkan işletim sistemlerine "Linux Dağıtımı" dendiğini söylemiş ve popüler Linux dağıtımları hakkında bilgi vermiştik.
Bu yazıda ise Linux işletim sistemini kurduğunuzda neler yapabileceğinizive neler yapamayacağınızı konuşacağız fakat şu unutulmamalıdır: Linux ile yapılabilecek olan işlemler bir yazıyla sınırlı kalamaz. Bir Linux kullanıcısının herşeyden önce araştırma yapmayı sevmesi gerekir. Ülkemizde Linux hakkında kolay ve kullanıcılar yoğun olmadığı için yabancı kaynaklara sıkça başvuracaksınız.


Müdahale=LinuxTabir-i caiz ise Linux, işletim sistemine tam olarak müdahale etmenizi sağlar. Görünümü değiştirebilir, masaüstünün kaynak kodlarıyla oynayabilir, hatta kullandığınız uygulamaların da kaynak kodlarıyla oynayabilir ve modifiye edebilirsiniz. Kendinize nasıl güzel geliyorsa o şekilde özelleştirebilirsiniz. Kısacası tam özelleştirilebilir bir sistemdir. Zaten bu bilgiler dahilinde, özelleştirme konusunda ne yapacağınız size kalmış oluyor. İstediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. Başkalarının yaptığı ve internete yüklediği değişiklikleri de sağlayabilirsiniz. Fakat ben biraz daha basit işlemlerden söz edeceğim.UygulamalarŞüphesiz en çok kullanılan uygualamalardan biri de ofis uygulamaları. E-postalarınızı almak, yazı yazmak, çizelge oluşturmak, sunu oluşturmak. Size ücretli olarak sağlanan bu imkanları Linux ile tamamen ücretsiz bir biçimde yapabilirsiniz. Örneğin Libre Office. Libre Office, her türlü ofis işleminizi yapmanızı sağlayan açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir ofis uygulamasıdır. Google, Novell gibi büyük firmalar geliştirilmesini üstlenmiştir. Ek olarak da belirteyim, Libre Office ile Microsoft Office'de hazırlanan belgeleri de görüntüleyebilir, değiştirebilirsiniz. Formüller dahi üretebilirsiniz. MS Office'in sağladığı en çok kullanılan özellikleri size sağlar.Herkesin bildiği Open Office de bu ücretsiz uygulamalardan biridir. FakatOracle firmasının uygulamayı paralı yapma tehditinden dolayı Libre Office projesi şu anda Linux dağıtımlarında yüklü gelerek, Open Office uygulamasının yerini almıştır.En popüler uygulamalardan biri de Mozilla Thunderbird. Mozilla Thunderbird ile e-posta hesaplarınızı kolay bir biçimde yönetebilirsiniz. Tabi isteğe göre Kmail gibi uygulamalar da dağıtımların yazılım depolarından yüklenebilir.Google Chrome ve diğerleriTarayıcı konusunda iseGoogle Chrome (kapalı kaynak kodlu), Google Chromium (Google Chrome'un açık kaynak kodlu olanı), Firefox (bir çok dağıtımda öntanımlı tarayıcıdır) Linux için çıkan başarılı tarayıcılardandır. TabiMidori gibi Firefox tabanlı hafif tarayıcılar da mevcuttur.

ÇokyönlülükLinux dağıtımları 600MB gibi küçük bir kalıpla donanımı otomatik olarak tanır ve sizi sürücü kurma derdinden kurtarır. FakatNvidia veya ATI marka ekran kartlarınız varsa sürücülerini depolardan kurmanız gerekiyor. Linux Mint, Fedora, Ubuntu gibi popüler dağıtımlarda mp3 gibi codec'ler ön tanımlı olarak yüklü gelmektedir. KDE masaüstü için geliştirilenAmarok, Gnome için geliştirilenBanshee gibi ortam oynatıcıları ile de müziklerinizi rahat bir biçimde dinleyebilirsiniz. Fakat benim kullandığım uygulamaClementine adında hafif ve güçlü bir müzik oynatıcı (yazarın tavsiyesi).VLC gibi popüler bir video oynatıcı da Linux ile bizlere gelen seçenekler arasında. (Linux Mint'de yüklü olarak gelmektedir).Fotoğraf düzenlemek için GIMP, videolarınızı düzenlemek için Pitivi adlı uygulamaları kullanabilirsiniz. Fakat video düzenleme işini detaylı olarak yapacaksanız, aynı zamanda 3D çizim uygulaması olanBlender ile deAdobe After Effects tadı verebilirsiniz. 
Zip'li ve RAR'lı dosyalarınızı açabilir, görüntüleyebilir ve dosyalarınızı bu arşiv uzantılarından birinde saklayabilirsiniz.Python, C, C++, Ruby, PHP ve daha bir çok popüler programlama dili ile Linux altında uygulamalarınızı geliştirebilirsiniz.Güçlü sunucular kurabilirsiniz. (Sunucu pazarının %90'ı Linux'un elindedir, ne yazık ki ev kullanıcısı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.)

Neler yapamayız?Buraya kadar yapılabilecekleri konuştuk. Şimdi ise bu sistemi kurduğunuzda nelerden feragat etmeniz gerektiğine gelelim. Dediğim gibi popülaritesi olmadığı için bazı sıkıntılar yaşanmakta.

Adobe After Effects, Adobe Photoshop, Corel Draw (Linux için alternatifiInkscape'dir) gibi uygulamalar ne yazık ki firmalar tarafından Linux için geliştirilmiyor. Eğer bu uygulamaları kullanacaksanız bilgisayarınızın bir kısmında Windows veya OS X sisteminin kurulu olması gerekir. Çoğupopüler oyunu Linux altında oynayamazsınız. Çünkü oyun firmaları Linux için bu oyunları geliştirilmiyor.
C#, ASP, VB gibi Microsoft dillerini, Delphi'yi, Apple dili olan Objective-Cdilini Linux altında kullanamazsınız, yani bu dillerle Linux altında uygulama geliştiremezsiniz. Fakat Mono Projesi ile C# ve VB ile yazılan uygulamaları bilgisayarınızda çalıştırabilirsiniz.Microsoft'un Silverlight Projesi ile yapılan uygulamaları Linux altında çalıştıramazsınız. Bunun yerine Moonlight Projesi'ni bilgisayarınıza kurmanız gerekir fakat stabil çalışmadığından pek memnun olacağınızı düşünmüyorum. MS Officeuygulamalarını Linux altında kullanamazsınız fakat bunların alternatiflerinden zaten söz etmiştik.
Fakat sıradan bir ev kullanıcısıysanız, oyunlarla da pek aranız yoksa Linux sizin için çok iyi bir çözüm olacaktır. Sizi anti-virusderdinden kurtaracak, ve diğer bir çok firmaya ödediğiniz yüzlerce dolarlık uygulamaları ücretsiz olarak sağlayacağı için bütçenize de destek olacaktır.

Linux'un sektördeki önemi
Bilişim sektöründe çeşitlilik çok fazla. Çeşitlilik fazla olunca, bu alanda çalışacak olan personelin kendini hangi yönde geliştirmesi gerektiği konusunda sıkıntı yaşayacağı aşikar. Bir nebze de olsa yardımcı olmak isterim.Öncelikle bilişim sektöründe AR-GE gibi, yönetici gibi konularda uzmanlaşmak istiyorsanız işletim sistemleri konusunda da kendinizi geliştirmeniz gerekir. Tabi sadece işletim sistemleri yetmez. Güçlü ve popüler olan programlama dillerinde de kendinizi geliştirmeniz gerekiyor.

Şu anda çoğu ev bilgisayarında Microsoft Windows işletim sistemi olduğundan dolayı üniversiteler çoğunlukla Microsoft Windows'a ait programlama derslerini ağırlıklı olarak veriyordu. Yakın dönemlerde “açık kaynak” dersi altında “PythonRuby” gibi diller de öğretilmeye başlandı. Artık üniversiteler de açık kaynağın önemini görmeye başladılar.“Tamam ama GNU/Linux öğrenmenin bize ne faydası var?” diye sorabilirsiniz. Bu işletim sisteminin nerelerde kullanıldığını sayalım, böylece istihdam sağlanabilecek alanları da öğrenebiliriz.

GNU/Linux nerelerde kullanılır?
GNU/Linux; otomasyon sistemlerinde, sunucularda, arabaların dijital sensörlerinde, televizyonların işletim sistemlerinde, mobil cihazların büyük bir çoğunluğunda, savunma sanayinde, uçak yazılımlarında, radarlarda, gemilerde, bankalarda ve benzeri birçok yerde kullanılıyor. Yani bu işletim sistemini kullanmayı, yönetmeyi bildiğiniz takdirde bilişimci olarak çalışabileceğiniz alan çoğalıyor.Sistemi öğrenmek için ise aşırı zorlu testlerden geçmenize gerek yok. Özel derslerini almanıza kısmen gerek yok.

Firmalar Neden GNU/Linux Kullanır?Firmaların GNU/Linux kullanma sebepleri birçok farklı sebepten ötürü olabilir. Fakat ben en önemli 2 sebep olarak, geliştirilmeye açık olması(kendin pişir kendin ye modeli) ve ücretsiz olmasını görüyorum. Düşünsenize bir sürü sunucunuz var ve bunlara yıllık bir ödeme yapmak zorundasınız. Hatta her sürüm yükseltmeniz gerektiğinde ödeme yapmanız gerekir. Fakat GNU/Linux kullandığınız takdirde bu ödemelerden kurtulursunuz, tamamen size ait bir sisteminiz olmuş olur ve sürüm yükseltmelerini ücretsiz olarak yapabilirsiniz (birçok ücretsiz uygulamayı kullandığınız gibi). Aynı zamanda Google da özgür yazılıma destek veren firmalardandır.
Nasıl öğrenirim?GNU/Linux öğrenmek için herhangi bir sistemi bilgisayarınıza kurmanız ve araştırma yapmanız gerekli. Hızlıca öğrenmek içinse İngilizce bilmeniz gerekiyor.Ek olarak, Red Hat Enterprise Linux SertifikasıCisco SertifikasıSuSE Linuxsertifikası almanız işinize yarayacaktır. İnternette detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Türkiye'deki yeri nedir?Ülkemizde GNU/Linux'u; AselsanRoketsanSAGE ve bankalar kullanıyor. Fakat bu firmalarda işe başlamanız için sadece GNU/Linux bilmeniz yetmiyor. CC++ ve Java bilmeniz gerekenler içinde yer alıyor. Özellikle bankalardaçalışmak için şu üçlüyü yapmanız gerekli: C++Java veGNU/Linux.Diğer ülkelerdeki kullanım oranlarında ise kullanan firmaları şöyle sıralayalım; BMW, Mercedes, Airbus, Concord, Google, Facebook, Twitter, Linkedin.Fakat unutmayın, bu firmalarda dolgun ücretlerle çalışmak istiyorsanız kendinizi geliştirmeniz ve GNU/Linux bilginizi de güçlü programlama dilleri ile desteklemeniz gerekiyor.Ev kullanıcısına ipucuSentelic Touchpad kullanımında sürücü sorunu yaşıyorsanız terminale:iptal etmek için: su -c 'modprobe -r psmouse'aktif etmek için: su -c 'modprobe psmouse proto=imps'yazabilirsiniz.Açıklama:Linux, GNU/Linux şeklinde telaffuz edilmelidir. Çünkü çekirdek GNU'nundur.
Temel Linux Komutları
İnternette bir arama ile birçok yerde bulabileceğiniz Linux komutlarının en sık kullanılanlarını derledik ve sizler için sunduk.pwd
O an terminali açtığınızda, hangi dizinde olduğunuzu gösterir.

cd
Parametreli çalışan bir komuttur. Tek başına yazıldığında sizi bir üst dizineatarken, “cd /dizinadi” şeklinde yazdığınızda sizi istediğiniz dizine götürür ve orada işlem yapmanızı sağlar.
id [kullanıcı adı]
Yanına yazdığınız kullanıcı adının gruplarını vb. listeler. Örnek bir çıktı şu şekildedir:

“baris@lmde ~ $ id baris
uid=1000(baris) gid=1000(baris) groups=1000(baris),4(adm),20(dialout),24(cdrom),25(floppy),27(sudo),29
(audio),30(dip),44(video),46(plugdev),110(lpadmin),114(sambashare)


last
Sisteme en son giriş yapan kullanıcıların o andan, geçmişe doğru listesini detaylı bir biçimde sunar.
history
Sistemde daha önce verilen komutların listesini çıkartır.
top
Sistemde o an çalışmakta olan uygulamaları verir.
killall
Bu birçok farklı parametre ile kullanılabilir. Bizim en çok kullandığımız, “killall -9 progam_ismi”. Örneğin bilgisayarda Skype uygulaması çalışıyor ve sıkıntı çıktı “top” komutu ile “command” sekmesinden ismini görüyoruz ve şunu yazıyoruz “killall -9 skype”. Bu işlemi yaparken root olmanız gerekmektedir.
cat
Genel olarak bir dosyanın içini okumak için kullanılır.
free
Bilgisayarınızdaki bellek kullanımını gösterir.
lspci
Bilgisayarınızdaki PCI'a bağlı donanımları gösterir.
man
Bu hem bir komut hem de bir kavramdır. “man” kavramı, kılavuz anlamına gelir. Örneğin merak ettiğiniz bir komut varsa “man komut” şeklinde terminale bunu girerek komutlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.


rm -rf
Hem dizinleri, hem de uygulamaları silmek için kullanılıyor. Bu işlemi sistem dosyalarında yapmak için root olmanız gerekmektedir.
su & sudo
Bunu sıkça duyacağız. SuSuper User yani Root anlamına gelmektedir.Sistemde tam yetkili kullanıcı erişimi almak için kullanılır. “su -” komutuyla bütün işlemlerimizi root olarak yaparken, “su -c 'komut'” ile sadece o vereceğimiz komutu root olarak yapmamızı sağlar. Unutmamak gerekir kisistemde root olarak gezmek tehlikelidir ve sürekli root olarak gezmemelisiniz.
sudo” komutu iste genel sadece bazı dağıtımlarda ön tanımlı olarak gelmektedir. Bunu kullanmak isterseniz, ve dağıtımınız Linux Mint, Ubuntu değilse (başka dağıtımlarda bunlar var mı bilmiyorum), sudo komutunu elle kullanmanız gerekecektir.mkdir
Klasör oluşturmak için kullanılan bir komuttur. Bazı yerlerde bunu kullanmak için root olmanız gerekmektedir.
Orta Seviye Linux Komutları
Genel olarak, en çok kullanılan komutlara yöneleceğiz. Bu yazıyı yazarken,üniversiteler ve diğer Linux Toplulukları'nın kaynaklarından da faydalandık.

uname -m
Bilgisayarınızın mimarisi hakkında bilgi veren komuttur. Arch Linux dağıtımında bu komut “architecture” olarak geçer.
bzip2 [dosya]
Dosya sıkıştırması için kullanılan komuttur. Burrows-Wheeler koruması ile dosyalarımızı sıkıştırırız. Burrows-Wheeler koruması ile sıkıştırılan dosyaları açmak için “bunzip2” komutu kullanılır.
df
Bilgisayarınızda bulunan diskler hakkında bilgi verir. Benzer bir bilgiyi “fdisk -l” komutu ile de görebiliriz.
diff
En sevdiğim komutlardan biridir. Kullanımı “diff [dosyax] [dosyay]” bu iki dosyayı karşılaştırıp farklı satırları size verir. Özellikle yazılımcıların sıkça kullandığı komutlardandır. Eğer 3 dosya arasındaki farklı satırları belirlemek istiyorsanız “diff3 [dosyax] [dosyay] [dosyaz]” olarak komut vermeniz yeterli olacaktır.
w
O anda sistemde kim aktif ve ne yapıyor, bunu listeler.
whereis komut
Biraz İngilizce bilginiz varsa çözmüşsünüzdür zaten. Kabaca, “bu komut nerden geliyor?”, sorusuna cevap veren komuttur.
sort [dosya]
Belirtilen dosyadaki satırları alfabetik olarak sıraya dizer ve bize çıktısını o şekilde verir.
Sleep [süre] [süre_tipi]
Aslında başlangıç seviyesinde bir komut fakat gene de yer verelim. Öncelikle komut, bilgisayarınızı açıkken uyku moduna geçirir. Süre tipi olarak “s, m, h, d” olarak girdiler yapabiliyorsunuz. S: saniye, m: dakika, h: saat, d: gün. Örneğin, “sleep 15h” yazdığım takdirde bilgisayarım 15 saatliğine uykuya geçecektir.


quota
Kullanıcıların disk kullanımı hakkında bilgi verir. Genel olarak sunucu tabanlarında işe yarayan bir komuttur.
mtools
MS-DOS komut sistemine alışmışsanız, bu komut size Linux altında kullanabileceğiniz MS-DOS komutlarının çıktısını verir.
touch
Bir dosya oluşturur. Kullanımı “touch B/ben.txt” “B” adlı bir klasörün içinde “ben.txt” adlı bir dosya oluşturduk.
cp
Dosya kopyalamayı sağlayan komuttur. Kullanımı şu şekildedir “cp B/ben.txt /home/sdn/” B klasöründen ben.txt adlı dosyayı /home/sdn klasörüne kopyaladık. Eğer ismini değiştirmek istiyorsak, “cp B/ben.txt benx.txt /home/sdn” şeklinde de dosyamızı ismini “benx.txt” yaparak /home/sdn dizinine kopyalayabiliriz. Bir de buna ek olarak “mv” komutu bulunmaktadır. Kullanım tarzı aynıdır, sadece biri kopyalarken öbürü taşıma işlemi yapar. Önemli bir not da düşelim, bu komutlar sadece dosya kopyalar, klasörleri kopyalayamaz.
&&
Aslında bir komut değil fakat kullanım açısından işe yarıyor. Sırayla vermeniz gereken komutları tek satırda vererek bilgisayara o işlemi sırayla yaptırabilirsiniz. Örneğin Debian tabanlı bilgisayarımda yazılımlarımı yükseltmek istediğim zaman önce “sudo apt-get update” komutu vermeli, bilgisayarım bu işlemi tamamladıktan sonra “sudo apt-get upgrade” komutunu vermeliydim. Bunu daha pratik yapmak için “sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade” komutunu verdiğimde tek satırda bu işlemi yapmış oluruz.
 

Diks

General
Katılım
10 May 2015
Mesajlar
623
Tepkime puanı
0
linux bildiğim kadarıyla windows a göre daha sade daha hızlı ve daha güvenlidir açıklama için teşşekkürler ...
 
Üst