Kitap Özeti Ah'lar Ağacı

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Katılım
18 May 2015
Mesajlar
1,226
Tepkime puanı
0
2011 yılında aramızdan ayrılan şair Didem Madak'ın, Ah'lar Ağacı, Pulbiberi Mahallesi ve Grapon Kağıtları adında yayınlanmış üç kitabı bulunmaktadır. Bir süre boyunca yazarın kitapları yayınlanmamış olsa da, oldukça aranan bir kitap olarak 2012'de yeniden basıldı.

Didem Madak'ın 2012'de yeniden basılan kitabı Ah'lar Ağacı, okuyucuya Didem Madak'ın kalbe dokunan muhteşem dizelerini sunuyor.

Kitabın içinde yer alan Ah'lar Ağacı, Siz Aşktan N'anlarsınız Bayım, Kalbimin En Doğusunda, Samson ve Dalila, Pollyanna'ya Son Mektup, Ağlayan Kaya, Karınca Kumu, Paragraf Başı ve Müsveddeler adlı dokuz şiir, insana 'Ah!' dedirtecek cinsten. Didem Madak dizelerinde en çok kendini anlatsa da, biz de kendimizi bulma şansını yakalıyoruz. Dizelerin altı çizilmeye başlanıldığında, dönüp bakınca neredeyse tüm kitabın altını çizmiş buluyorsunuz kendinizi. Tüm şiirleri okuyup da, kitabın kapağını kapadığınızda birkaç saniyeliğine gözlerinizi kapamak ihtiyacı uyandırıyor. Sindirmek için dizeleri beş defa, on defa yetmiyor anlayacağınız.

Kitabın içinde Didem Madak'ın yakın dostu Işıl Hanım'a öldükten on gün sonra yazdığı bir şiir de bulunuyor. Annesine ithafen yazdığı şiirler ise, insanda ağlama isteği uyandırıyor. Annesinin ölüsünü şiirle yıkayan şairin, ölüsünü şiirle yıkamak gerekir belki de. Kitapta yer alan bazı dizeler:

"Yapıştırsam da parçalarını hayatımın
Su sızdırıyordu çatlaklarından"
"Çok şey görmüşüm gibi
Ve çok şey geçmiş gibi başımdan
Ah.. dedim sonra
Ah!"
"Kaç metredir benim yokluğum?"
"Ahtım olsun,
Yükleri ağırlaşsın diye iyice,
Tabutumun içinde tepineceğim"
"İç ses!
Bu bahsi kapa!"
"Vasiyetimdir:
Dalgınlığınıza gelmek istiyorum
Ve kaybolmak o dalgınlıkta."

Didem Madak'ın bu güzel dizeleri, kendimizin çıkmazını bizlere hatırlatıyor adeta. Zannımca, şiir severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Ah.. dedim sonra, Ah!
 
Üst