Biyografi Albert Uderzo Kimdir

#CheaveL

Emektar
Katılım
9 May 2015
Mesajlar
762
Tepkime puanı
0
Albert Uderzo 25 Nisan 1927 Fismes doğumlu Fransız çizgi roman sanatçısı ve senarist. En bilinen eseri Asterix serisidir, aynı zamanda Rene Goscinny ile beraber Oumpah-pah adlı çizgi romanın yaratıcısıdır.


Fransa’daki Marne bölgesindeki Fismes’de doğar. Babası Silvio ile annesi Iria İtalya’dan Fransa’ya göçmüşlerdir. Soyadı, ailesinin göçtüğü İtalya’daki Oderzo köyünden gelmektedir. Sanattaki üstün yeteneğine rağmen küçük yaşından beri uçak mühendisi olmak istemiştir. 1934 yılında Fransa vatandaşlığına kabul edilen Uderzo, II. Dünya Savaşı sırasında Paris’den ayrılıp Brötanya bölgesine gidecek ve bir köyde bulunan babasının mobilyacı dükkânında çalışacaktır. Yıllar sonra Asterix maceraları için bir yer ararlarken Goscinny kararı Uderzo’ya bırakacak, o da Brittany’yi seçecektir. Savaştan sonra 1945 yılında Uderzo Paris’de sanatçı olarak parlak bir meslek hayatına başlar. İlk kahramanları Flamberge ve Clopinard’dır. 1947-48 yıllarında Belloy ve Arys Buck yaratılacaktır.

Çeşitli işler ve geziler nedeniyle farklı yerlerde bulunduğu sırada 1951’de Rene Goscinny ile tanışır. İkili kısa zamanda iyi arkadaş olacak ve Paris’de yeni açılan Belçika şirketi World Press’de beraber çalışmaya karar verirler. Birlikte yarattıkları ilk karakterler Oumpah-pah, Jehan Pistolet ve Luc Junior olur. 1958 yılında Le journal de Tintin dergisinde Oumpah-pah çizgi roman dizisi olarak basılmaya başlanır ve 1962 yılına kadar yayınlanır. 1959 yılında ikili daha gençlere yönelik dergi olan Pilote’de yer alırlar. Dergide Asterix’in ilk macerası yer alacaktır. Bu dönemde Uderzo, Tanguy’un Maceraları projesinde Jean-Michel Charlier ile beraber çalışır.
 
Üst