Biyografi Ali memlük

Rocky

Albay
Katılım
9 May 2015
Mesajlar
314
Tepkime puanı
0
Ali Memlük
[hr]
Suriye Genel İstihbarat Direktörü

[hr]


Suriye istihbaratının en önde gelen isimlerinden birisi olan Ali Memlük Umumi İstihbarat Direktörlüğü yapmaktadır. Aslen İskenderunlu, Sünni bir aileden gelen Ali Memlük, 1945 yılında Şam’da doğmuştur. İstihbaratın değişik kademelerinde 1970’lerden beri çalışan Memlük, Gazi Kenan’ın emri altında Lübnan’da askeri istihbaratta ve Hava Kuvvetleri istihbaratında çalıştıktan sonra 2005 yılında şu anki görevine getirilmiştir. 

Memlük hem Suriye’deki değişik istihbarat yapılanmaları hem de özellikle Arap dünyasındaki istihbarat örgütleri ile iyi ilişkiler sürdürmesi ile ülkedeki istihbarat sisteminin köşe taşlarından birisi haline gelmiştir. Aynı zamanda Suudi Arabistan ve ABD ile yapılan görüşmeleri yürütmüştür. Wikileaks’in yayınladığı 2007 yılında yapılan bir görüşmeye ait notlarda da belirtildiği gibi Ali Memlük ve direktörü olduğu istihbarat örgütü, Suriye içindeki az sayıdaki sivil toplum kuruluşunun ve muhalefetin bastırılmasında ve kontrol altında tutulmasında kilit konumda bulunmaktadır. Deraa’da başlayan ve ülkeye yayılan gösterilerin şiddet yolu ile bastırılmasında da etkin rol oynayan Memlük, ABD’nin ekonomik yaptırımlar kararına tabi tutulan Suriyeli yetkililer arasında yer aldı. 

Seta Bülteni 


[hr]


HABER

Suriye'de Ulusal Güvenlik'in başına Memlük getirildi
Hürriyet Planet 25 Temmuz 2012

Suriye’nin başkenti Şam’da geçtiğimiz hafta düzenlenen intihar saldırısında Esad'ın üst düzey kurmaylarının hayatını kaybetmesinin ardından bugün yeni atamalar yapıldı. Adı açıklanmayan bir kaynağın AFP’ye bildirdiğine göre, Devlet Başkanı Beşar Esad Ulusal Güvenlik Bürosu’nun başkanlığına General Ali Memlük’ü getirdi.

Kaynak, “Daha önce devlet güvenlik biriminin başı olan General Memlük, bakanlık yetkisiyle tüm güvenlik aygıtının denetiminden sorumlu olacak” dedi. Sünni Müslüman olan Memlük’ün “doğrudan Esad’a bağlı çalışacağı” belirtildi.

Esad’ın en yakın çevresindekilerden biri olarak değerlendirilen Memlük devlet güvenlik biriminin başı olduğu dönemde ayaklanmaların bastırılmasında önemli bir rol oynadı. 2011 ortasından bu yana ABD ve Avrupa Birliği yaptırımlarının hedefi olan Memlük, insan hakkı ihlalleriyle suçlanıyor.

MEMLÜK'ÜN YERİNE ZEYTUN

Bu atamanın ardından Memlük’ten boşalan yere siyasi güvenlik şefi Dib Zeytun getirildi. General Rustam Gazali ise Zeytun’un yerine yeni siyasi güvenlik şefi oldu.

Humus askeri istihbarat şefi Refik Şihadi de askeri istihbarat birimlerinin başkanlığına getirildi. Daha önce askeri istihbarat şefi olan Abdul Fettah Kudsiya ise Memlük’ün asistanı oldu.

MERKEZİLEŞME HAMLESİ

AFP’ye konuşan kaynak, “Şu ana kadar güvenlik güçleri farklı bakanlar arasında bölünmüş durumdaydı. Askeri istihbarat ile ordu ve hava kuvvetleri savunma bakanlığına, siyasi istihbarat içişleri bakanlığına, devlet güvenlik birimi ise devlet başkanlığına bağlıydı. Bir süredir bir merkezileştirme süreci devam ediyordu ancak saldırı süreci hızlandırdı” dedi.

Suriye’de 18 Temmuz’da düzenlenen ve Özgür Suriye Ordusu’nun üstlendiği bombalı saldırıda Savunma Bakanı Davud Raciha, Esad’ın kayınbiraderi Asıf Şevket, Ulusal Güvenlik şefi Hişam İhtiyar ile ayaklanmaların bastırılmasından sorumlu kriz hücresinin başkanı Hasan Türkmani hayatını kaybetmişti.


[hr]
 
Üst