Kitap Özeti Anna Karaneinna

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Katılım
18 May 2015
Mesajlar
1,226
Tepkime puanı
0
Anna Kareninna
(Tolstoy)
Özet;
Anna Karenina+ Rus aristokrasisine mensup şık ve güzel bir kadındır. Kibarlığı ve saygıdeğer kişiliği ile çevresinde hayranlık uyandırmaktadır. Kocası+ yüksek bir devlet memurudur. Anna Ka-renina’nın monoton bir evlilik hayatı vardır; bütün mutluluğu evinde ve çok sevdiği çocuğunda bulmaktadır.
Bir gün+ Anna Karenina’ya+ ağabeyi ile yengesinin aralarının açıldığı haberi gelir. Anna onları barıştırmak için Moskova’ya gider. Orada Vronski adında yakışıklı+ genç bir kontla tanışır. Kontun+ Anna’nın akrabası olan bir genç kızla seviştiği haberi ortalıkta dolaşmaktadır. Aslında Kont Vronski+ ilk görüşte Anna’ya hayran olmuş ve genç kadına kur yapmaya başlamıştır. Önceleri ilgisiz davranmaya çalışan Anna+ bir süre sonra dayanamaz+ Vronski’nin aşkına karşılık verir. Bu durum birçok dedikoduya neden olur. Genç kadın bunları umursamaz. Hatta durumu+ kocasına bile anlatır. Ağırbaşlı+ dedikodudan korkan bir adam olan kocası+ karısının itirafları karşısında sarsılır+ ama belli etmez. Çevreye karşı itibarlarının sarsılmaması için boşanmayı reddeder. Kocası+ Anna’ya+ çocuğunun geleceğini düşünerek bu ilişkiye son vermesini ister. Fakat Anna+ Vronski’yle birlikte İtalya’ya kaçar.Yüz Temel Eser Özetleri+ Kitap Özetleri+ Roman Özetleri+Yüz Temel Eser+ Özet
Anna ile Vronski İtalya’da gözlerden ırak yaşarlar. Dönüşlerinde hiç kimse onlarla arkadaşlık yapmak istemez; dışlanırlar. Bu durum Anna’nın sinirlerini iyice bozar. Sevgilisiyle aralarında huzursuzluk başlar. Vronski de kayıtsız+ içe dönük bir kişi olmuştur. Anna+ Vronski’nin artık kendisini sevmediğini düşünmeye başlar. İyice bunalıma girer. Yaptıklarından büyük pişmanlık duyar ve sonunda intihar eder. Anna’nın ölümünden sonra Vronski de manevi bir çöküntü içine girer. Çareyi orduya yazılmakta bulur.
Tolstoy
Rus edebiyatının tanınmış romanlarından olan Anna Karenina+ realist bir eserdir. Tolstoy+ bu eserinde kişileri tek tek ruhsal açıdan incelemiş+ romanına psikolojik boyut kazandırmıştır. Anna Karenina’da dürüst bir ev liliğin getirdiği mutlulukla evlilikteki yasak aşkın yol açtığı yıkım anlatılır. Bu romandan 19. yüzyıl Rus aile yapısı hakkında bilgiler edinilebilir.
 
Üst