Basketbol Basketbolun Temel Teknikleri

Rapid

Admin
Yönetici
Admin
Moderatör
Katılım
7 May 2015
Mesajlar
2,852
Tepkime puanı
14
Basketbol temel hareketlerinin iyi ve hatasız uygulanması çok önemlidir. Basketbol temel hareketlerinin önemi başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bu sporda ileri gitmiş olan bütün ülkelerde kanıtlanmış ve artık üzerinde tartışılmayan bir konu olarak kabul edilmiştir.

Avrupa kıtasında şimdilerde parçalanmış olan Rusya, Yugoslavya, Çekoslavakya gibi ülkeler yıllarca kondüsyona dayalı basketbola ağırlık vermişlerdir. Çekişti karşılaşmalardan anlamışlardır ki; A.B.D. temsilen katılan üniversite takımlarını bile yenememişler ya da zorlukla yenebilmişlerdir. Köklü bir bünyesel değişikliğe gitmenin gerekliliğini kabullenerek her yıl kulüp ve milli takımlarını teknik ve taktik gelişmeleri yerinde izlemek amacı ile A.B.D. ‘deki turnelere göndermeye başlamışlardır. Bu sürekli temaslar sonucu Avrupa’da oynanan basketbolun görünümü hızla değişmiş, kondisyon yanında fundamental estetikte belirgin bir yer tutmuştur.

Son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşan Amerikalı basketbolcular bu akımı hemen hemen bütün Avrupa ve dünyaya yaymışlardır.

Günümüzde Türkiye’de en çok sevilen ve büyük bir gençlik kitlesinin severek uğraştığı bir spor dalı haline gelen basketbolda takımlarımız ülkemizi Avrupa’da başarıyla temsil etmektedirler. Buna rağmen yine de şunu belirtmekte yarar var. Fundamentale verilen önem yeterli değildir. Özellikle ilköğretim ve orta dereceli okullarda görev yapan Beden Eğitimi Öğretmenlerinin ve antrenörlerin çalıştırdıkları öğrenci ve gençlerin, karışık atak savunma ve set taktiklerinden önce bu taktiklerin aracı amacı olan basketbolun temel hareketlerinin iyice öğretmeleri ve bunu yaparken de büyük bir özveri ve sabır içinde olmaları lazımdır.

Basketbol çok önemsiz gibi görülen küçük ayrıntılarla gelişip büyümektedir. Antrenman sırasında oyuncuya aktarılacak birkaç anahtar uyarıdan bahsedelim. Örneğin: Dripling çalışması yapan bir oyuncuya çalıştırıcı tarafından, antrenman sırasında verilecek en önemli anahtar uyarılardan bir tanesi de top sürerken ısrarla ileri bakması ve topa bakmamasıdır. Antrenman sırasında çalıştırıcıdan sürekli “yere bakma ileri bak” uyarısı alan oyuncu bu basit ve anahtar cümle sayesinde belkide çok iyi bir oyun kurucu olacaktır.

Basketbolun yetişmesinde küçük yaşta kendisine verilen temel hareketler hakkındaki bilgiler çok önemlidir. Bu nedenle topu eline aldığı anda itibaren sahadaki duruşu bile öğretmek gerekir.

Basketbolun temel hareketlerini çalıştırıcıların oyunculara çok iyi öğretmesi, öğrencilerinde bu hareketlere çok zaman ayırmaları ve sabırlı olmaları gerekmektedir.
Alıntıdır
 
Üst