Kitap Özeti Bir Çatı Altında Roman Özeti

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Katılım
18 May 2015
Mesajlar
1,226
Tepkime puanı
0
Olay İstanbul’da geçer. Avukat Nazmi Şeren ve oğlu Suat “Ferrace” apartmanının 12 numaralı dairesinde yaşamaktadır. Mersinde ise Suat’ın teyzesi İsmet Hanım bulunmaktadır. İsmet Hanımın Kumla’da bulunan geniş arazili evi ise ileride onların başlarına dert olacaktır. Bu arada apartman içerisinde yönetici, denetçi seçimleri ve kapıcı sorunları ile uğraşılır. Bir yandan da ailelerin sorunları yansıtılarak şehirleşmeyle birlikte toplumsal yaralar da gözler önüne serilir.

Suat’ın teyzesinin Kumla’daki evi Bilal Haşo’nun kardeşi Hurşit Haşo’nun da bulunduğu yasa dışı bir örgüt tarafından alınmak istenir. Amaçları bu araziyi alıp silah kaçakçılığını yürütmektir. Ancak ortakları bulunan bu arazi başlarına dert olur; hatta bu örgüt mensuplarının ölümlerine mâl olur.

Ünlü artist Siray Ece’nin hayranı Suat, bir gün babasıyla birlikte onu görür ve bu kadınla tanışırlar. Suat bu kadına büyük hayranlık duyar. Yalnız romanın sonunda babasıyla Siray Ece’nin evlenmesi; daha sonra kendisini bırakıp gitmeleri üzerine Suat banyoda intihara kalkışır. Ve bu mutluluk uzun sürmez.

Apartman Sakinleri:
1. numaralı dairede kalanlar: Madam Aspasya Bozupulos ve eşi
2. numaralı dairede kalanlar: Yaşlı öğretmen Sitare Hanım
3. numaralı dairede kalanlar: Tiryal Markoza,eşi ve kızları Zühre
4. numaralı dairede kalanlar: Emekli posta müdürü Hulusi Çandarlı,eşi Nebahat Hanım ve kızı Binnur
5. numaralı dairede kalanlar: Kuaför Fıtnat Tatarcık
6. numaralı dairede kalanlar: Kazım Güvengel ve eşi
7. numaralı dairede kalanlar: Yorgancı İsmail Rüzgar ve ailesi
8. numaralı dairede kalanlar: Apartman denetçisi Rauf Temiz ve ailesi
9. numaralı dairede kalanlar: Abdulsadir Nuh Efendi ve ailesi
10. numaralı dairede kalanlar: Binbaşı Metin Ersen ve eşi Nurhayat Ersen
11. numaralı dairede kalanlar: Mehpare Güneşçiçeği(dul)
12. numaralı dairede kalanlar: Avukat Nazmi Şeren ve oğlu Suat.

Roman,Nazmi Şeren ile oğlu Suat’ın hayatından bahsederek ve apartman sakinlerinin yaşantıları ele alınarak başlar. Daire sahipleri, tek tek fiziksel ve ruhsal özellikleri ile tanıtılır. Apartman yöneticiliği burada dikkatle işlenir. ‘saat tam onda yönetim odasında toplantı başladı. ’(sy: 13)Böylece giriş bölümü tamamlanır.

Gelişme bölümünde ise çok geniş bir şahıs kadrosuna ve olay örgüsüne rastlanır. Suat, Siray Ece’ye olan hayranlığını gizleyemez. "Muhakkak kendisi resimlerden güzeldir babacığım” der. (sy: 56)Babası ise Suat’ın Siray Ece’yle tanışması için onunla telefonlaşır. Oğlunun mutluluğu için elinden geleni yapar.

Diğer yandan ise Hulusi Bey’in kızı Binnur, erkeklerle sıkı fıkı olur ve babasını üzer. Hatta Binnur yüzünden kalp krizi bile geçirir. Kapıcı Bilal Haşo ise görevini layıkıyla yerine getirmez. Apartman yönetimi ondan rahatsız olur. ‘Her yan çöplük kardeş, kapıların altına her akşam ilaç koymasak vallah fareler koynumuza girecek. (sy: 93)

Asıl gelişme bölümü ise kapıcı Bilal Haşo’nun abisi Hurşit Haşo’nun ülke aleyhine çalışan silah kaçakçısı olduğu öğrenilince başlar. Hurşit Haşo ve suç ortakları,10 numaralı dairede kalan binbaşı Mehmet Ersen’den, karısını kandırarak gizli belgeleri almaya çalışırlar. Çünkü bu belgeler içinde kendi örgütlerine ait bilgi bulunmaktadır. Bu işte başarısız olup niyetleri anlaşılınca,jandarma Hurşit Haşo’yu yakalar ve cezaevine gider. Daha sonra Hurşit cezaevinden kaçar. ‘Hurşit Haşo cezaevinden kaçmış az önce duydum. ’(sy: 298)

Örgütün amacı Avukat Nazmi Şeren’in baldızının sahip olduğu, üç ortaklı Kumla’daki araziyi alıp silah kaçakçılığına devam etmektir. Yalnız alıcı durumundaki bu kişilerin suçlu oldukları anlaşılınca arazi satılmaz. Suçlular çareyi Suat’ı kaçırıp (bilgi yelpazesi.net) fidye karşılığında geri vermekte bulur. Nazmi Şeren’in ise bu fidyeyi veremeyip ellerindeki araziyi satışa çıkaracağını düşünürler. “Sen tasalanma, şıp diye satışa razı olacaklardır. ” (sy: 370)

Bu arada Nazmi Şeren ve Suat film çekimi esnasında tanıştıkları Siray Ece’yi Kumla’daki eve davet ederler. Nazmi Şeren ile Siray Ece arasında duygusal bir yakınlık oluşur. Bir gün ağaçlar arasında yürürken örgüt elemanları, Suat diye Siray Ece’yi kaçırır. Kaçırdıkları Siray Ece’ye tecavüze yeltenen Hurşit Haşo’yu Sansar İdris elinden vurur. Sonra Siray Ece’yi serbest bırakmakta karar kılan suçlular jandarmanın olay yerine gelmesiyle öldürülürler.

Sonuç bölümü hüzünle sevincin bir arada yaşandığı bir vakaya tanık olur. Tedavisi yapılan Siray Ece, Nazmi Şeren’in evlenme teklifini kabul eder. Suat’ın teyzesi İsmet Hanım apartman sakinlerine seslenerek “Nazmi Beyle Siray Ece evleniyorlar. ”(sy: 448) demesiyle Suat dahil herkes şaşırdı. Yeni evli çiftlerin Suat’ı bırakıp ayrı yaşamalarına karar vermeleri Suat tarafından öğrenilir ve Suat banyoya girip tıraş bıçağıyla intihara girişir. “Suat’ın yüzü suya düşmüş bir zambak gibi ağardıkça ağarıyordu. ”(sy: 462)

Romanda zaman olarak Aralık ve Ocak ayları geçmektedir. Kış aylarının durumu anlatılarak zamanın koşullarına da işaret edilmektedir. Mekan, genellikle İstanbul’un güzide bir semtine ait Ferrace apartmanında ve Kumla’daki bir evde geçmektedir. Olay karşılıklı konuşma (diyalog) şeklinde geçmiştir. Şahıs kadrosu oldukça zengindir. Şahısların ruhsal ve fiziksel özelliklerini sıkça değinilmiştir. Anlatım sürükleyici ve olay çarpıcı bir şekilde okuyucuya yansıtılmıştır. Diyaloglar esnasında konuşan şahıslar, kendi ağız özelliklerine göre konuşturulmuş. Anlatım ise üçüncü tekil şahısla yapılmıştır. Anlatım sürükleyici olmasıyla birlikte dili de sadedir.
 
Üst