Bir Elmas Oyuncusundan Tavsiyeler

#GMelon

Teğmen
Katılım
27 May 2015
Mesajlar
49
Tepkime puanı
0
GENel 


-Minyonlar oyunun başlarında çok fazla hasar verirler. Eğer rakibin minyonlarının hedefi halindeysen çatışmaya girme. 

-Rakibe düz vuruş yaparken minyonlar da sana saldırır. Takasa girerken bunu düşün. Rakibe vururken düz vuruş yapmak yerine yeteneklerini kullanırsan minyonların hedefi haline gelmezsin. 

-Minyonların hedefinden çıkmak için çalılığa girmek iyi bir yöntemdir. (Bu durum çalılık totemli olmadığında geçerlidir. Aynı zamanda totem olup olmadığını bu şekilde anlayabilirsin) 

-Rakip ormancının nerede olduğunu bilmiyor ve iki kişiyi alacak güçte değilsen agresif oynama. 

-Dükkana gitmeden önce koridorunu it. Böylelikle daha az deneyim kaybın olur. (Nedeni: Eğer minyonlar itili vaziyette olmazsa kuleden hasar alırlar ve bu sayede daha hızlı ölürler) 

-Çok fazla üsse (B) dönmek iyi değildir. Sadece eşya alacağında ya da can doldurman gerektiğinde üsse dönmeyi tercih et. 

-Genellikle rakip oyuncu üsse döndüğünde veya eşya açısından dezavantajlı bir durumda isen üsse dön. 

-Rakip şampiyonun çıktığı eşyalara dikkat et. Örneğin; Dokuma Zırh ve 5 can iksiri ile başlamış biriyle sık takasa girme, can yenilemesi daha fazla olduğundan eninde sonunda üstün gelecektir. 

-Eğer rakip seviye üstünlüğü sağladıysa agresif oynama. Özellikle rakip senden önce 2 veya 6. seviye olursa bu büyük bir sorun teşkil edebilir. 

-Eğer koridorunu kaybediyorsan elinden geldiğince deneyim kazanmaya çalış ve ormancı gelmeden ilerleme. 

-Oynadığın şampiyonun güçlü ve zayıf yanlarını mutlaka bil. (Bu yanları iyi bilmek için çokca şampiyon denenmesi gerekir. Mesela her hafta çıkan ücretsiz şampiyonlar takip edilip tecrübe sahibi olmadığın şampiyonları oynayıp onların güçlü ve zayıf yanlarını kavrayabilirsin. Örneğin Fizz’in çok fazla kaçış mekaniği olduğunu bilmek.) 

-Takım olarak geride iseniz umutsuzluğa kapılıp öylece dalmak yerine rakibin bir hata yapmasını bekleyin. 

-Ejder, kule, hatta skor vermek bile savunacak durumda değilken kabul edilebilir.Bir ejder vermek takımdaki 4 kişiyi ve üstüne ejderi vermekten iyidir. Ya da bir kule vermek kalan kuleleri koruyamamaktan. 

-Takımın ile iletişim ol ve sinyalleri doğru kullan. 

-Rakibe karşı üstünlük elde edebileceğini biliyorsan ormancını çağır. Aynı zamanda ulti ya da sihirdar büyülerini kullanıp kullanmadığını belirt. 

-Eşya alırken dikkatli ol. Kalıplaşmış, başkaların önerdiği şeylerden ilerlemek yerine karşı rakibin ve kendi rakibin eşyalarını göz önünde bulundur ve altınını harcarken mantıklı ol. (Altını verimli harcamak) 

-Bir şeyi kontrol etmen gerektiğinde (pusu, ejderi baron gibi) takımdaki tankların önce girdiğinden emin ol. 

-Her zaman koridoru kazanamayabilirsin. Koridoru kaybetmek eğer 1 skor ve 30 minyon gerideysen kabul edilebilecek bir şeydir. Geri dönmek için agresif oynayıp 5 skor ve 70 minyon geriye düşme. 

-Rünler ve kabiliyetler konusunda araştırma yap ve mantığı anlamaya çalış. Oyunun başlarında bu ikisi avantaj sağlayabilmek için çok önemlidir. 

-Yeteneklerini yükseltirken CTRL + Yetenek tuşu kombinasyonunu kullanmaya alış. (Örneğin 5 levelsin ve birden 6 oldun o sırada çatışma halindesin hızlıca ulti yeteneğini yükseltip hızlıca kullanabilirsin) 

ORMAN 

-Güçlendirmelerini erkenden al ve çıktıktan sonra çok bekletme. Eğer bekletirsen karşı ormancı seni haritanın başka bir yerinde gördüğünde güçlendirmelerini çalabilir. 

-Ejder ve Baron keserken çarp yeteneğini başka bir yetenek ile birleştir. Örneğin lee sin oynuyorsan Q-Çarp-Q kombosu ile ejderi kes. Bu sayede ani hasarın daha fazla olduğu için karşı takımın çalması daha zor olacaktır. 

-Başarılı bir baskın yaptıktan sonra %95 takım arkadaşınızın koridoru ittirmesine yardımcı olun. Bu sayede hem takım arkadaşınız üsse dönebilir hem de karşı oyuncu deneyim ve altın kaybeder. 

-Eğer takım arkadaşınız ldüğü için bir koridoru tutmak zorunda kaldıysanız, koridoru ya ittirebilir ya da dondurabilirsiniz. Genellikle koridoru dondurmayı deneyin Ancak eğer koridor zaten ittiriyorsa siz daha fazla ittirin ve karşıdakinin deneyim ve altın kaybetmesini sağlayın. 

-Takımınızda en fazla kitle kontrol veya ani hasar olan koridorlara baskın yapmaya çalışın. Bu skor alma ihtimalinizi arttırarak daha rahat kartopu etkisi yaratmanızı sağlar. 

-Kitle kontrolü olmayan ve rakibin de yakalanması zor bir şampiyon aldığı koridora baskın yaparak zaman kaybetmeyin. Örneğin takımınızda Nidalee karşıda da Zed varsa o koridora attığınız baskının başarılı olma ihtimali çok çok azdır. 

-Kaybeden koridorlara tabi ki yardım edin ancak abartmayın. 2 skor geride olan bir koridoru tekrar eşit duruma sokabilirsiniz ancak bunun için harcadığınız zamana ve çabaya değmez. Bunun yerine önde olan koridorlarınızda kartopu etkisi yaratmaya çalışın. 

-Asla takibe iki güçlendirmeyi birden vermeyin. Bu erken oyunda çok önemlidir ve eğer yaşanırsa bir koridoru hatta oyunu kaybetmenize sebep olabilir. Eğer karşı ormancının yerini bilmiyorsanız defansif oynayın ve iki güçlendirme ile ölmekten kaçının. 

-Takımınız geride ise karşı orman yapmayın. Rakip takımı görmediğiniz için çok riskli olacaktır. 

-Rakip ormancının hareketlerini tahmin etmeyi öğrenin. Koridorlarınıza bakarak hangisinin en önde durduğunu gözlemleyin ve çalıda bekleyin. Büyük ihtimal karşı ormancı yakında gelecektir. Ancak karşı ormancı gelmiyorsa çok da fazla zaman kaybetmeyin. 

-Eğer karşınızda 6. seviyede birden güçlenen( Vi, Amumu, Warwick) gibi bir şampiyon varsa büyük ihtimal 6 olur olmaz bir baskın yapacaktır. Nereye gideceğini tahmin etmeye çalışın. Eğer siz böyle bir şampiyon oynuyorsanız Ultiniz gelir gelmez baskın atmayı amaçlayın. 

-Ormancılar 2. bir destek gibidir. Totem alın ve takımınıza yardım edin. 

-Bir güçlendirmeyi takım arkadaşınıza bırakırken s’ye basarak vurmayı durdurun. 

-Eğer bir koridorda takım arkadaşınız yok ise oraya gidin ve deneyim ve altını alın. Bunlar orman kamplarından çok daha değerlidir. 

-Zorlama baskınlar yapmayın. Eğer baskın atacak bir koridor yok ise kamplarınızı kesmeye odaklanın. 

-Takım arkadaşınız kule altında 15-20 minyonluk bir dalgayı keserken baskın yapmayın. Bu dalgadaki altın garanti olmayan skordan çok daha değerlidir. 

-Pembe totem alarak veya koridorda kendinizi göstererek karşı takım üzerinde baskı kurun. 

TOP 

-Eşleşmeleri bilin. Bu üst koridor için çok önemlidir ve ancak tecrübe ile kazanılabilir. 

-Sadece karşı seçim yapmak için bir karakter seçmeyin. İyi oynadığınız karakterleri oynarsanız performansınız daha yüksek olacaktır. 

-Genellikle ilk baskın üst koridora yapılır. Bu nedenle erken oyunda çok ittirmeyin ve defansif oynayın. 

-Çoğu kişi üst koridorda tam ittirmeyerek kendini kötü bir duruma sokuyor. Bunu yararınıza kullanın ve kulenin önünde koridoru dondurarak hem güvenli bir şekilde minyon kesin hem de rakibin geri düşmesini sağlayın. 

-Koridoru dondururken koridorun çok fazla size doğru ittirmesine sebep olmayın. karşı minyonlar sizinkinde 2-4 tane fazla olursa çok daha koridoru dondurabilirsiniz. Eğer bundan fazla olursa rakip size kule altı dalabilir ve minyon hasarı yüzünden ölebilirsiniz. 

-Üsse dönerken koridor sizin tarafınıza ittiriyorsa boşuna rakip tarafa ittirmeye çalışmayın, bırakın sizin tarafa gelsin. 

-Koridoru kaybediyorsanız defansif eşyalar alın. Eğer hasar kasarsanız ve rakip iyiyse sizi üst üste kesecektir çünkü sizden daha fazla hasarı vardır. Bu da sizin oyun boyu işlevsiz kalmanıza sebep olur. 

-Eğer skor alacağınız garanti değilse ormancıyı çağırmayın veya skoru aldığı için ona kızmayın. Başarısız bir deneme sizi çok daha geri düşürecektir. 

-Eğer rakip 5 kişi ejderde ise ve ışınlanınız yoksa koridoru ittirin ve kuleyi alarak durumu eşitlemeye çalışın. 

mid 

-Takas yaparken normal saldırı kullanmayı unutmayın. Düşük liglerdeki oyuncular genellikle sadece büyülerini kullanarak çok daha az hasar veriyorlar. 

-Eğer 6. seviyesi güçlü bir karakter(Annie, Ahri, Fizz) oynuyorsanız daha önce 6 olmak için ittirin ve seviye avantajı ile skor çıkarmaya çalışın. 

-Sadece skor alacağınız garanti ise haritada gezinin. Diğer türlü zamanınızı boşa harcamış ve gereksiz yere bir sürü minyon kaçırmış olursunuz. 

-Eğer haritada gezen rakibinizi takip edemeyecek durumda iseniz koridoru ittirin ve kulesini almaya çalışın. 

-Eskiden olduğu gibi kuş veya kurt kesmeye çalışmayın. Bu hem ormancınızı çok geri düşürecek hem de sizin çok hasar yemenize sebep olacaktır. 

ADC 

-Kendi minyonlarınızın canlarına bakın ve rakip son vuruş yaparken rakibe vurun. Rakip ya takası kaybedecek ya da son vuruşu kaçıracaktır. 

-Eğer rakip 2. seviye için ittiriyorsa siz de ittirin. 

-Eğer rakipten önce 2. seviye olursanız bunu yararınıza kullanarak savaş başlatabilirsiniz. 

-Eğer çok fazla hasar vurup rakibi koridordan düşürebilecekseniz birkaç minyon kaçırmanız pek önemli değildir. Ancak bedavaya minyon kaçırmadığınızdan da emin olun. 

-Rakibinizin eşyalarına bakın ve takası kazanıp kazanamayacağınıza karar verin. Eğer rakipte Doran’ın Kılıcı ve Kazma varken sizde AMK Kılıcı ve Doran’ın Kılıcı var ise savaşa girin ve avantajınızı kullanın. 

-Eğer can yenilemeniz rakipten iyi ise küçük takaslara girerek uzun vadede koridoru kazanmaya çalışın. Siz can yenilerken rakip yenileyemediği için eninde sonunda koridordan düşeceklerdir. 

-Eğer karşı desteğin defans değerleri düşükse ve kaçışı yoksa ona odaklanmak daha iyi olabilir. Örneğin siz Graves-Blitz iken karşıda Ezreal ve Sona varsa sonayı çekmek daha iyi bir seçimdir. 

-Her fırsatta minyon kesin. Sırf kuleyi aldınız ve orta oyun başladı diye minyon kesmeyi bırakmayın. 

-Takım savaşı yaparken güvenli oynamak ve kendinizi riske atmadan önünüzdekilere vurmak en iyi seçimdir. 

-Ancak menziliniz takımınız için yüksek risk oluşturan karakterlere de yetiyorsa tabi ki onlara vurmak daha iyi olacaktır. 

-Vurkaç yapmayı videolar izleyerek öğrenin. 

-Geç oyunda istila yaparken kulelere vurduğunuzdan emin olun. Ancak kulelere vururken de yakalanmayın, güvenli oynayın. 

-Eğer çok öndeyseniz ve yeteri hasarınız var ise defansif eşyalar almak daha iyi olacaktır. 

-Eğer gerideyseniz ve takımınız hasar çıkartamıyorsa hasara yönelik eşyalar almalısınız. Bu durumda defansif eşya almanız zararınıza olacaktır. Güvende olmak için pozisyonunuzu iyi almanız gerekecektir. 

SUPPORT 

-Oyun stiliniz ile koridoru kaybettirebilir veya kazandırabilirsiniz. 

-Erken oyunda normal saldırılarınız da bayağı iş yapar bu nedenle saldırılarınızı karşı oyuncular pozisyon dışıyken kullanmayı unutmayın. 

-Koridordaki asıl amacınız orada olduğunuzu hissettirebilmektir. Bunu da sık sık rakibi dürterek yapabilirsiniz. 

-Koridoru totemli tutmaya ve üsse dönerken nişancınıza dikkat etmesini söylemeye özen gösterin. 

-Pembe totem alarak ormancınızın baskın yapmasına yardımcı olun. Bu özellikle koridorda gerideyseniz çok işinize yarayacaktır. 

-Üsse dönmeniz gerektiğinde nişancınızın koridoru ittirmesine yardımcı olun. Ancak minyon kaçırmasına sebep olmayın. 

-Amacınız görüş kazanmak ve harita kontrolü olmalı. Bu nedenle erken keşiftaşı almak sizin için çok önemlidir. 

-Altın kazanma eşyaları da alınabilir ancak keşiftaşı alana kadar koridorda güvende olmanızı sağlayacak kadar totem attığınızdan emin olun. 

-Bazı destek oyuncuları hasar da kasabiliyor. Bu her ne kadar önerilmese de kabul edilebilir bir şeydir ancak hasar için totem almayı ihmal etmeyin. 

-Sırf keşiftaşı aldınız diye totem almayı bırakmayın. Hala yanınızda savaş halinde koyabileceğiniz 1-2 totem bulunsun. 

-Oyunda geri kaldıysanız totemler ile orman kontrolü kazanarak rakibi tek yakalamaya çalışabilirsiniz. 

-Deneyimde çok geri kalmayın. Çok minyon olan bir koridoru bırakmayın ve dneeyimini kazanın. 

-Takım savaşlarında yeteneklerinizi hemen değil en uygun zamanda kullanmaya çalışın. Örneğin Janna oynarken boşa bir Q sallamak yerine rakip suikastçi nişancınıza atladığında bu yeteneği kullanın.
 

Rapid

Admin
Yönetici
Admin
Moderatör
Katılım
7 May 2015
Mesajlar
2,863
Tepkime puanı
16
Teşşekürler..
 
Üst