Bulmaca nedir çeşitleri hakkında bilgi

onLine

Çavuş
Çavuş
Katılım
5 May 2020
Mesajlar
26
Tepkime puanı
0
Bulmaca, oyuncuların zeka, mantık, dikkat ve hafıza gibi zihinsel yeteneklerini kullanarak çözdükleri; yazılı, sözlü veya mekanik formatlardaki problemlerden oluşan genellikle tek kişilik oyun. Türkçede zeka oyunu kavramı da sıklıkla zeka ve mantığa dayalı bulmacaları tanımlamak için kullanılır.

İnsanoğlu tarih boyunca bulmacalara ilgi duymuştur. 18. yüzyıl İngiltere’sinde çocuklara has icad edilen bazı bulmacalar, zeka geliştirdiğine inanılarak popüler hale gelmiş; bu dönemde pek çok bulmaca kitabı yayınlanmıştır.

İlk defa yayımlanan ileri zorluk derecesindeki bulmaca ise ABD’de Sun pazar eki gazetesindeydi. 1913 yılında bu yayımla birlikte toplumun beğenisini kazanan bulmacalar yaygınlaşarak çok farklı alanlarda da boy gösterdi ve adeta yeni bir sektör oluşturdu.


kare bulmaca, çengel bulmaca, yılan bulmaca bildiğimiz klasik bulmacalardır. bunların dışında, japon icadı sudoku bulmacası, kare karalamaca, sayı bulmaca gibi fanteziler de bulmaca dünyasında mevcuttur.
 

Kombaba

Çavuş
Çavuş
Katılım
6 May 2020
Mesajlar
49
Tepkime puanı
7
Bulmaca çözmeyi çok severim düşünme becerisini arttırıyor. Aynı zamanda değerli kaliteli vakit geçirerek kendine bişeyler katmış oluyorsun. Ayrıca yazı için teşekkürler.
 
Üst