Kitap Özeti Buz ve Ateşin Şarkısı 3 - Kralların Çarpışması

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Katılım
18 May 2015
Mesajlar
1,226
Tepkime puanı
0
"Kılıçların Fırtınası" hikayeyi selefi "Kralların Çarpışması"nın bittiği yerin biraz öncesinden devam ettiriyor. Westeros'un Yedi Krallığı hala Beş Kralın Savaşı'nın pençesindedir, aynı zamanda Robb Stark, Balon Greyjoy, Joffrey Baratheon ve Stannis Baratheon kendi hükümdarlıklarını savunmak için savaşıyorlardır, Renly Baratheon ise çoktan ölmüştür. İç savaş diyardaki insanları tahrip etmektedir, diyarı yöneten Baratheon Hanesini ve Westeros'un diğer ana hanelerini : Kartal Yuvası'ndan Arryn Hanesi, Fırtına Burnu'ndan Baratheon Hanesi, Pyke'dan Greyjoy Hanesi, Casterly Kayası'ndan Lannister Hanesi, Güneş Mızrağı'ndan Martell Hanesi, Kışyarı'ndan Stark Hanesi, Nehirova'dan Tully Hanesi ve Yüksek Bahçe'den Tyrell Hanesini. Stannis Baratheon'un Kral Toprakları'nı alma girişimi Lannister ve Tyrell Hanelerinin işbirliği ile bozguna uğratılmıştır. Martell Hanesi'de Lannisterlara Dorne kuvvetlerini sağlayarak bağlılık yemini etmişti, öte yandan Kartal Yuvası'ndaki Arryn Hanesi ise henüz ne ordusunu sahaya sürdü ne de onlara bağlılığını bildirdirdi. Bu arada büyük bir Yabanıl ordusu Mance Ryder (Duvar'ın ötesindeki Kral) önderliğinde Duvar'a yürümekte, ve yollarının üzerinde Gece Nöbetçilerinin sayısı gittikçe küçülmektedir ; ve uzak doğuda, Daenerys Targaryen orada Demir Tahtı geri alabileceği kuvvetler toplayacağı umuduyla Pentos’a geri dönüş yolculuğundadır.


Yedi Krallık’ta

Kuzey/Nehirova'da

Nehirova'da, Catelyn Stark, Kuzeydeki Kral olarak anılan oğlu Robb Stark'ın esiri olan Jaime Lannister ile resmi olmayan bir anlaşma yapar: Catelyn'in kızları; Sansa ve Arya karşılığında Jaime'nin özgürlüğü. Jaime kabul eder, ve yanında Tarth'lı Brienne'nin refakâtliğinde güneye yollanır. Robb'un ordusu Batı Toprakları'nda Lannister birliklerini bozguna uğrattıktan sonra Nehirova'ya geri döner. Robb Crag Hanesi'nden Jeyne Westerling ile evlendiğini duyurur. Bu şekilde Frey Hanesi'nin kızına olan nişanını bozmuş ve onların desteğini kaybetme riskine girmiştir.

Jaime'nin serbest bırakılması Fısıltı Ormanı'nda iki oğlu bizzat Jaime tarafından öldürülen Lord Richard Karstark'ı çileden çıkartır. Richard bir baba olarak intikamını ısrarla iki Lannister esirini (bu esirlerden bir tanesi Kevan Lannister'ın küçük oğludur) öldürerek almak ister. Robb, Rickard'ın onun doğrudan emirlerine karşı çıkmasına ve iki soylu esiri öldürerek savaş yasalarını çiğnediği için çok sinirlenir. Ölümlerini telafi etmek (ve Lannister'ların başka Stark esirlerini idam etmesini önlemek) ve saygınlığını korumak için Richard'ı ölüme mahkum eder. Robb babasının ilkesine uyarak Richard'ın başını bizzat kendi vurur. Bu şekilde Lannisterlar'ın kendi esirlerine aynını yapmalarını önler, ama bu aynı zamanda Robb'un Karstark Hanesi'nin desteğini kaybetmesine neden olur, ve Karstark askerleri Kuzey'e evlerine çekilmeye başlayarak Robb'un savaştaki zaten belirsiz olan konumunu dahada tehlikeye sokar.

Jaime ve Brienne Cesur Dostlar (şuan artık Roose Bolton'un emrindeler) diye bilinen paralı askerler tarafından pusuya düşürülürler ve Harrenhal'a götürülürler. Onların cani lideri, Vargo Hoat suçun Bolton'a atılacağını umarak Jaime'nin kılıç elini keser , ama Jaime Lord Bolton'u suçlamayı onun üzerine atmayacağına ve babasına onun adını temize çıkaracağına dair ikna ettikten sonra Jaime Kral Topraklarına geri yollanır. Esir olarak pek bir değeri olmayan Brienne ise Hoat'ın askerlerine bırakılır, ama Jaime dönüp onu kurtarır.

Robb'un kuvvetleri, Gölgeli Vadi Savaşı'nda Stark kuvvetlerinin neredeyse yarısının öldürüldüğü haberini alınca, daha da küçülür. Roose Bolton'un komutasında, Stark'ların doğu kuvvetleri doğudaki Kırıkpençe Burnu'na ilerlerler, ama orada Gregor Clegane ve Lord Randyll Tarly komutasındaki müşterek Lannister-Tyrell ordusu tarafından pusuya düşürülürler. Ordu Gölgeli Vadi'den çekilirken daha fazla kayıplar verir.

Daha da kötüsü, şimdi Greyjoylar Robb'un evi Kışyarını ellerinde tutuyorlardır. Yine de, Robb'un Moat Cailin'i Greyjoylar'dan almak için bir planı vardır. Ama buda Frey'lerin desteğini gerektiriyordur, ki onlarda bu durumda desteklerini pek verecek gibi görünmüyorlardır, çünkü Robb onlara karşı yeminini bozmuştur. Lord Hoster Tully öldüğünde, Catelyn'in kardeşi Edmure Nehirova Lordu olur. Robb, Balon Greyjoy'un gizemli bir şekilde bir köprüden düşüp öldüğünü duyunca tekrar umutlanır. Dahası, Demir Adalar şimdi kriz içerisindedir, çünkü Balon'un iki erkek kardeşi ve kızı Asha, ölen Balon Greyjoy'un yerine geçmek için rekabet içerisine girmişlerdir, bu nedenle demirdoğumlular bölünmüş ve herhangi bir saldırıya karşı savunmasız haldedirler.

Arya Stark ve arkadaşları Lord Beric Dondarrion ve kırmızı rahip Myr'li Thoros önderliğindeki Sancaksız Kardeşlik denen bir grup adamla karşılaşır. Beric'in grubu, aslında Eddard Stark tarafından Lannisterlara baskınlar yapmak için yollanmış, ama sonra savaştan zarar gören Nehirova köylüsünü koruma görevini devralmıştı. Grup, Kral Joffrey'in kişisel koruması, Tazı diye de bilinen Sandor Clegane'i ele geçirmiş ve onu dövüşle yargılamaya karar vermişlerdir, teke tek dövüş sonunda Tazı Lord Beric'i öldürerek bu durumdan sağ kurtulur.Thoros Beric'i diriltir ve bu yeteneğin kendi tanrısı R'hllor tarafından ona verilen bir hediye olduğunu söyler. Kısa bir zaman sonra, Arya Tazı tarafından kaçırılır. Tazı onu ailesine fidye karşılığında götürmeye karar verir, ve ikisi kuzeye doğru yola çıkarlar.

Robb Stark'ın ordusu İkizler'e varır. Frey, Frey kızlarından biriyle Robb yerine Lord Edmure Tully'nin evlenmesi şartıyla Robb'u bağışlamayı kabul eder. Düğün kutlamaları sırasında, müzisyen kılığında kamufle olmuş savaşçılar beklenmedik bir anda arbaletlerini çıkarıp oklarını Starkların üzerine yağdırırlar ve konukları ev sahibinden koruyan kutsal yemini bozarlar. Boltonlar ve Freyler ihanet ederek Robb'un tüm ordusunu katlederler. Catelyn ele geçirilmiş, boğazı kesilmiş bir şekilde bedeni nehire atılır.

Robb bizzat Roose Bolton tarafından kalbinden bıçaklanır, ve Freyler son bir hakaret olarak Robb'un kafasını kesip yerine ulukurdunun kafasını diker ve Robb'un tacını kurdun kafasına geçirirler. Kuzeyli lordların çoğu öldürülür, az sayıdaki kurtulanlarda esir edilir.

Bakılacak olursa, Gölgeli Vadi'deki feci yenilgiyi Roose Bolton düzenlemiş, kendi Bolton kuvvetlerini yanında korumaya almış, lakin kendi komutasındaki diğer askerleri (Starklar ve diğer kuzeyliler) pusu kurmuş Lannisterlar'a yollayarak onlara ihanet etmiştir. Sonra geri çekilirkende ilk kendi Bolton kuvvetlerini önce çekilmeye yollarken, diğer Kuzeyli Hanelerin askerlerini arkada çarpışmanın şiddetli olduğu yerlerde bırakmıştır. Daha sonra Bolton kasıtlı olarak kendi ordusunu geri çekilirken yavaşlatmış ki diğer arka saftaki Kuzeyli ordusu Tuzçukuru'nun güney tarafından gelen Gregor Clegane tarafından sıkıştırılsın ve kayıplar versin. Bunların hepsinin amacı Robb'a sadık olan diğer Kuzeyli Hanelerin kuvvetlerini(dokuz binin beş bini ona emanet edilmişti) öldürmek, ve kendi Bolton ordusunu (üç bin kişi) yarasız beresiz oradan çıkarıp, Roose'u Robb'un Kızıl Düğün'deki kuvvetlerinden daha fazla bir orduya kavuşturup zorluk çekmeden Robb'un ordusunu yok etmekti. Kızıl Düğün ve Gölgeli Vadi arasında geçen vakitte, Roose'un ihaneti o kadar beklenmedik olmuştur ki Kuzeyli önemli tüm Hanelerin üyeleri o onlara ihanet edip öldürürken karşılık veremediler bile. Boltonlar ve Karstarklar (daha önce kuzeye çekilmişlerdi) dışında, Robb Stark'ın güneye doğru götürdüğü ordunun hepsi yok oldu. Tywin Lannister Roose'u, Bolton Hanedan'ını Stark Hanedanı yerine Kuzey'in Muhafızı olarak ilan ederek ödüllendirdi. Taht ayrıca Roose'un +++ oğlu Ramsay Snow'u meşrulaştırdı: yeni adıyla Ramsay Bolton artık Kışyarı'nın yeni Lordu oldu. Kuzeydeki Kral'ın ölümü, Stannis'in yenilgisi ve Demirdoğumluların bölünmesiyle, savaşın galibi Lannisterlar gibi görünüyordu.

Arya ve Tazı "Kızıl Düğün"ün olduğu kalenin çevresine varırlar. Arya korkunç bir şekilde birşeylerin yolunda gitmediğini farkeder ve kaleye girmeye çalışır, ama Tazı onu bayıltır ve onu baygın bir şekilde nehrin aşağılarına götürür. Arya rüyasında uzun zamandır kayıp olan ulukurdu Nymeria'nın bedenine girer. Rüyada, Nymeria nehrin kenarında yüzen bir kadın cesedi bulur. Arya Tazıya annesi Catelyn'in öldüğünü söyler.

Arya ve Tazı, kardeşi Gregor Clegane'in adamlarıyla karşılaşır. Tazı onları öldürür, ama ağır yaralanır. Yarası ölümcül bir hastalık kapar, ama Arya ona temiz ve kısa bir ölüm vermeyi reddeder ve onu orada terkeder. Arya Özgür Şehirlerden Braavos'a bir gemi bulur, ama kaptan onu gemiye almayı reddeder, ta ki Arya kaptana Jagen H'ghar'ın ona verdiği sikkeyi gösterip "Valar Morghulis" diyene kadar. Bunun üzerine kaptan "Valah Dohaeris" cevabını verir ve birlikte Braavos'a doğru yelken açarlar.

Kitabın sonunda, yeniden yaşama döndürülmüş Catelyn Stark'ın Sancaksız Kardeşlik ile birlikte, ona ve oğluna ihanet edip onları katledenlere karşı öç almaya karar verdiğini öğreniyoruz; she oversees the lynching of two Freys who were present at the Red Wedding.


Güney / Kral Toprakları'nda

Davos Seaworth Karasu Savaşı'ndan sonra taş bir adaya vurur. Daha sonra Kral Stannis'in adamları tarafından bulunur ve Ejderha Kayası'na götürülür. Davos Stannis'in yenilgisi için kırmızı rahibe Melisandre'yi suçlar, ve ihanetten hapse girer (Melisandre onun kendisini öldürmeye niyetli olduğunu alevlerde öngörür). Melisandre Davos'tan kralına sadık olmasını ister, ve Stannis de Davos'u serbest bırakıp ona El olarak hizmet etmesini ister, çünkü Stannis'in güvenebileceği ona karşı en dürüst insan Davos'tur(çünkü diğerlerinin çoğu hırslı dalkavuk ve fanatiklerden başka bir şey değillerdi). Stannis'in de elbirliği ile, Melisandre "taştan ejderhalar"ı uyandırmak için kanlı ayinler yapar, onun düşüncesine göre bu uyanacak taştan ejderhalar kaleyi koruyan büyük ejderha şeklindeki heykellerdi. (Kronolojik olarak, bu olay Kızıl Düğün'den kısa bir süre önce oluyor)

Kral Toprakları Tyreller'i Stannis'e karşı olan savaşta ettikleri yardımdan dolayı kurtarıcıları olarak hoş karşılarlar. Kral Joffrey Sansa Stark ile olan nişanını bozup yerine Leydi Margaery Tyrell ile evlenmeye karar verir. Sansa da yakında Tyrion Lannister ile evlenmeye mecbur bırakılır. Tyrion Sansa'ya kibar davranır ve evliliğin gereklerini o istemeden yapmayacağını söyler. Demir Adalar'dan Balon Greyjoy Demir Adalar'a hükmetmesine izin verilmesi ve Kuzey'in ayrı bir Krallık olarak kabul edilmesi şartında ittifak önerir, ama Tywin Lannister, Joffrey'in büyükbabası ve aynı zamanda El'i, krallığın yarısını vermeyi reddeder bu teklifi geri çevirir. Ayrıca Balon bu teklifi yaparak, Theon'un düşmeyeceğini söylediği halde, Kuzey ellerinden düşse bile Lannisterlar'ın onun yine de Demir Adalara hükmetmesine izin vermesini umuyordu.

Balon Greyjoy'un ani ölüm haberi Kral Topraklarına ulaşır, ve bunu İkizler'den gelen Kızıl Düğün ve Robb Stark'ın öldürüldüğü haberi takip eder. Joffrey Robb'un ölümünü duyunca savaşı "kazandığını" söyleyerek sevincinden kına yakar. Bu Tyrion'u sinirlendirir, çünkü Joffrey oğlanının aslında savaşta hiçbir rolü yoktur. Küçük Konseyâ'in geri kalanı, Roose Bolton, Walder Frey ve Kızıl Düğünü aslında Tywin'in gizli bir şekilde tertip ettiğini öğrenince şok olur. Tyrion babasına en basit şekilde, mağlup edilen Kuzeylilerin bu vahşeti hatırlayacağını, unutmayacağını ve başları eğik bir şekilde Bolton himayesine boyun eğmeyeceklerini anlatmaya çalışır. Ama Tywin bu endişeleri savuşturur ve düşmanlarını savaş alanında öldürmekle düğünlerinde misafirken öldürmek arasında bir fark görmediğini söyler.

Margaery ve Joffrey'in düğünleri planlandığı gibi başlar; ama, şenlikler devam ederken, Kral Joffrey zehirlenir. Joffrey, zehir onu boğarken çaresizlik içinde tırnakları ile kendi boğazını parçalayarak acı ve utanç verici bir şekilde can verir. Cersei Lannister şüpheli olarak yargılanmak üzere kendi kardeşi Tyrion'u tutuklattırır. Bu arada, Sansa kaleden kaçırtılır ve Joffrey'in ölümünün sorumluluğunu ve aynı zamanda birkaç Tyrell ailelerinide bu komploya bulaştırdığını ona itiraf eden Serçeparmak'a götürülür. Serçeparmak, Sansa ile birlikte, Kral Topraklarından Vadi'ye doğru yeni bir entrika planıyla ayrılır: Leydi Lysa Arryn'e, Catelyn'in kız kardeşine, kur yapıp onunla evlenmek.

Davos Seaworth Gece Nöbetçilerinden gelen bir mesaj alır, mesajda Mance Ryder ve Akgezenler’e karşı destek istenmektedir. Melisandre Stannis'i ,Edric Storm'u (Stannis'in büyük ağabeyi Kral Robert'in +++ oğlunu) ejderhaları uyandırmak için alevlere kurban etmeye ikna eder; ama Davos Edric'i güvenli bir yere kaçırır. Stannis tam Davos'u ihanetten idam etmeye hazırlanırken; Davos ona Gece Nöbetçilerinden gelen mektubu gösterir.

Jaime Lannister ve Tarth'lı Brienne Kral Topraklarına varırlar ve tahtın Joffrey'in küçük erkek kardeşi Tommen'e kaldığını ama çocuğun henüz tacı takmadığını görürler. Tyrion Joffrey'in ölümünden sorumlu tutulmakta, ve Tyrell sancaktarlarıda Brienne'yi Kral Renly'nin ölümünden sorumlu tutmaktadırlar. Şimdilik, Lannisterların konumları her zamankinden dahada sağlam görünüyordur. Sağı solu belli olmayan Joffrey'in gereğinden fazla sorun yaratmasından sonra, onun yumuşak başlı küçük kardeşi şimdi tahtın arkasındaki gerçek güç, Tywin Lannister için tam ideal bir kukladır. Jaime'nin eskiden sağ elinin olduğu yerdeki kök kalıntısı ölümcül bir enfeksiyon kapar; ancak üstat Qyburn tıbbi tecrübelerini kullanarak Jaime'yi tedavi ederek Cersei'nin saygısını kazanır. Ancak Jaime Cersei'nin iddia ettiği gibi Joffrey'i Tyrion'un öldürdüğüne inanmak istemez. Robert'in ölümünden beri başkentten uzakta olan Jaime, Joffrey'in kraliyeti nasıl bu kadar çabuk Deli Kral gibi korkunç bir hale getirdiğine inanmakta güçlük çeker. Özellikle, Jaime Kral Muhafızlarının o anki halinden iğrenmekte, çünkü Kral Muhafızları şimdi, Cersei'nin görevden aldığı Barristan Selmy gibi Jaime'nin hayatı boyunca hayran olduğu onurlu adamların yerine, şimdi Cersei'nin kendisince atadığı haydutlardan ve Joffrey'in sadist isteklerini karşılayan onursuz bir grup sersemden ibarettir. Bir tartışmadan sonra, Jaime Cersei'yi geri çevirir. Ve Kral Muhafızları Kumandanı olur ve babasının onu Casterly Kayası'na varis yapma teklifini reddeder. Tywin ise nefret ettiği oğlu Tyrion'u varisi yapmak zorunda kalmamak için her zaman Jaime'yi Kral Muhafızlarından almayı ve onu varisi ilan etmeyi hayal ettiği için bunu şaşkınlıkla karşılar, ama onu pozisyonundan zorla aldırıp dikkatleri üstüne çekmeyi göze alamaz ve yerine bu durumu kabullenir, ama aynı zamanda Jaime'yi artık evlatlıktan reddettiğini söyler.

Cersei'nin onun aleyhinde tanıklık edecek bir sürü insan toplaması -bunlara Varys ve Tyrion'un metresi Shae de dahil- Tyrion'un hapı yuttuğunun göstergesiydi Dorne'dan Lord Oberyn Martell Tyrion'a yanaşır ve ona Cersei'nin şampiyonu Dağ lakaplı Gregor Clegane’e karşı dövüşle yargılanmada Tyrion için dövüşmek istediğini söyler. Bunun nedeni Gregor Clegane'in Oberyn'in henüz bir çocuk olan kız kardeşini öldürmesi ve Oberyn'in bunun intikamını almak istemesidir. Oberyn neredeyse dövüşü kazanacakken ölümcül şekilde yaralanan Gregor son anda onu öldürür. Tyrion yine ölüme mahkum olur ama bu sefer Jaime ve Varys'in yardımıyla zindanlardan kaçar. Jaime Tyrion'a onun ilk karısının aslında çiftçinin kızı olduğunu, babasının söylediği gibi bir ++++++ olmadığını itiraf eder; gözü dönen Tyrion ağabeyini tokatlar ve Cersei ve Tywin'den intikam almaya yemin eder. Kaçışı sırasında, Tywin'in odasına giden gizli bir geçit bulur, ve orada, Tywin'in yatağında çıplak bir şekilde Shae'yi bulur. Tyrion kıza hiç onun dokunuşlarından hoşlanıp hoşlanmadığını sorar, kız hoşlandığını söyler, daha sonra Tyrion kızı yatakta boğar. Odada bulduğu arbaleti eline geçirdiği gibi tuvaletteki babasıyla yüzleşmeye gider. Tywin Tyrion'un onu ciddi olarak tehdit edebileceğine inanmıyordur ve onunla alay etmeye devam eder; ve bu sırada Tyrion soğukkanlılıkla babasının karnına arbaleti boşaltır. Tywin ölür, son nefesinde bile Tyrion'un onun oğlu olmadığını söylerken bağırsaklarından boşalan dışkıyı gören Tyrion, babasının söylendiği gibi "altın sıçmadığını" farkeder.

Jaime Brienne'yi serbest bırakır ve ona Ned Stark'ın kılıcından tekrar dövülen Valyria çeliğine sahip babasının hediye ettiği kendi kılıcını verir. Ona Leydi Catelyn'e verdiği yemine sadık kalmasını, Arya ve Sansa'yı evlerine geri götürmesini söyler. Ayrıca ona kendi yeminini bozmasının ve Kral Aerys'i öldürmesinin sebebinin, Aerys'in şehri Robert Baratheon'a bırakmaktansa içindeki herkesle birlikte yakmayı planlaması olduğunu itiraf eder. Jaime kendisini kötü bir üne kavuşturan bu olayı aslında masum insanları kurtarmak için yapmıştı. Ama bu durumdan kimseye bahsetmemişti çünkü kimsenin ''Kralkatili''nin ağzından çıkanlara inanacağını sanmıyordu.

Kartal Yuvasında ise, Serçeparmak ve Lysa evlendi, ve Sansa Serçeparmak'ın Alayne Stone adındaki gayrimeşru çocuğuymuş gibi davranarak gizli kaldı. Sadece Serçeparmak ve Lysa onun gerçek kimliğini biliyorlardı. Sansa, Serçeparmak'ın onu öptüğünü gördükten sonra onu Kartal Yuvasından atmakla tehdit eden psikopat teyzesi Lysa'nın korkuyordu. Serçeparmak araya girdi, ve Lysa'yı beklenmedik bir anda "Ay Kapısı"ndan aşağı itti. Sansa Serçeparmak'ın Lysa'yı Jon Arryn'i zehirleyip suçu Lannisterlar'a atmaya ikna ettiğini öğrenir, ki bu Taht Oyunlarını başlatan en kilit olaylarından biri olarak kabul edilir.


Sur'da

Lord Kumandan Jeor Mormont komutasındaki Gece Nöbetçileri birliği, İlk İnsanların Yumruğu'nda Qhorin Yarımel ve Jon Snow'dan haber beklemektedirler. Gözcüler wightslar ve efsanevi yaratıklar Akgezenler tarafından saldırıya uğrarlar, büyük kayıplar verirler ama hayatta kalan grupları onları geri püskürtmeyi başarır. Samwell Tarly Akgezenler’den birini obsidiyen maddesinden yapılmış "ejderhacamı" denilen bir bıçakla öldürür. Daha sonra Gözcülerin bir kısmı Craster Kalesinde ayaklanma çıkarır ve Lord Kumandan Jeor Mormont'u öldürürler. Bunun üzerine Sam Craster'ın kızlarından biri Gilly (Epsilon'un TR çevirisinde Şebboy diye bilinen) ile birlikte, oradan kaçar ve güneye Sur'a doğru dönüşe başlarlar. Yolda onlara Sam'in Soğukel dediği geyik süren tuhaf bir yaratık yardım eder. Duvar'ın ötesine yapılan sefer hezimete uğramıştır, Mormont'un yanına aldığı 300 adam (Sur'un tamamı 1000 adam)'dan sadece bir düzinesi Kara Kale'ye sağ dönmeyi başarabilmiştir. Ölenlerin arasında Lord Kumandan Mormont'un yanısıra Gece Nöbetçileri'nin önemli liderleride bulunuyordu.

Bran Stark, yanında Jojen ve Meera Reed ile birlikte, Kışyarının kalıntılarından kaçıp, Bran'ın garip rüyalarındaki üç gözlü kargayı bulmaya Kuzey'e yola çıkmışlardır. Sur'a varıp Samwell Tarly ve Gilly karşılaşırlar. Sam onları kuzeye götürüp Kara Kale'ye geri getirmeyi ve Bran'in hayatta oluşunu sır olarak saklamayı kabul eden Soğukel'e yönlendirir.

Jon Snow Mance Ryder'a götürülür ve Jon onu kendisinin Gece Nöbetçilerinin kaçağı olduğuna, artık onlardan olmadığına ikna eder. Öğrenir ki Akgezenler Yabanılları da güneye Sur'a doğru sürmektedir. Jon ve Ygritte ayrıca ++++ yapmaya başlarlar. Ygritte Jon'u bir mağaraya götürür ve orada sevişirler, Ygritte Jon'a ona aşık olduğunu söyler. Bu arada Mance efsanevi Sur'u yerle bir etme gücüne sahip "Kış Borusu" nu aramaktadır ama bulamamıştır. Sur'u tırmandıktan sonra, terkedilmiş bir köyde evsiz bir adam bulurlar. Yabanıllar Jon'a adamı infaz etmesi için baskı yaparlar. Ama Jon reddeder, Ygritte Jon'a korkak der ve adamı kendi öldürür. Bir anlık öfkeyle, gökgürültülü sağanak ve Bran'in ulukurdununda (o sırada o bölgede bulunuyordu) yardımıyla Jon Yabanıllardan kaçar ve Mance Ryder'ın ordusunu üzerine sürmekte olduğu Kara Kale'ye doğru gider. Ygritte kaçarken Jon'un bacağına bir ok saplamış ve bu yüzden Jon yaralanmıştır.

40 binin üzerindeki sayısıyla Yabanıl ordusu Kara Kale'ye ulaşır ve Sur'a hücum ederler; Jon savunmanın komutasına geçer ve saldırıların birkaçını püskürtür. Jon Ygritte'i savaş sırasında öldürülenler arasında bulur, ve kız Jon'un kolları arasında son nefesini verir. Jon Snow Sur'u savunurken, Janos Slynt ve Sör Alliser Thorne Kara Kale'ye gelirler ve Jon'u yemin bozmakla ve ihanetle yargılarlar. Onu Sur'da buzdan yapılmış bir hücreye tıkarlar. Janos Slynt ve Sör Alliser daha sonra Jon Snow'u Mance Ryder'ı öldürmesi şartıyla Sur'un ötesine yollarlar ve onu öldürmeden geri gelirse ölümünün kendi ellerinden olacağını söylerler. Böylece hem Yabanıllar'dan hemde Jon'dan kurtulacaklarını düşünmüşlerdir. Mance şimdi Kış Boru'sunu elinde tutuyordur, ama onu üfleyip Su'u yıkmaktansa Sur'u geçip arkasına sığınmayı tercih ediyordur, çünkü Sur insanlar ile Akgezenler arasındaki tek engeldir.

Jon Mance Ryder'ın yanına anlaşma yapmaya geldiğini söyler, onunla konuşurken Stannis ordusuyla Yabanıl kampına baskın yapar. Davos Seaworth, Stannis'i gerçek bir kralın asıl görevinin herşeyden önce Yedi Krallığı Kuzey'deki istiladan korumak olduğuna ikna etmiştir, çünkü Sur düşerse geride kalan hiçbir şeyin önemi kalmayacaktır. Melisandre yabanıl ordusunun istilasının, Great Other (kendi kırmızı tanrısı R'hllor'un ezeli düşmanı)'ın dönüşünün habercisi olduğuna inanır. Savaş sonunda Yabanıllar hezimete uğratılır ve Mance Ryder esir olarak ele geçirilir. Stannis Jon Snow'a ona destek vermesi karşılığında onu piçlikten meşrulaştırmayı ve Kışyarı Lordu yapmayı teklif eder, ama Jon bu teklifi düşünürken Samwell Tarly kurnazlığıyla insanları oybirliğine getirip Jon'u beklenmedik bir şekilde seçimlerde Sur'un Lord Kumandanı yapar, ve bunun üzerine Jon yeminini tutmak zorunda olduğunu söyleyerek kibarca Stannis'in bu teklifini reddeder.


Doğuda

Daenerys Targaryen, deniz yoluyla Pentos'a doğru yola çıkmıştır. Orada büyük bir köle ordusu satın alabileceğini öğrenir. Bunun üzerine Daenerys sahiplerine Lekesizlerin tümünü, Astapor'un en korkusuz savaşçılarını, ona vermeleri karşılığında ödemeyi ejderhalarından birini vererek yapmayı kabul eder. Daenerys Lekesizler'in yeni sahibi ilan edildiği anda, Lekesizlere eski sahiplerini öldürmelerini ve şehri yağmalamalarını emreder. Dany'nin ejderhaları henüz üzerlerine binilecek kadar büyümemişlerdir, ama yinede uçarak havadan ateş püskürterek Lekesizlerin şehri yağmalarına yardım ederlerler. Daha sonra Astapor'daki tüm köleleri serbest bırakılır. Daenerys Dothraki/Ejderhalar/Lekesizler'den oluşan ordusuyla birlikte köle şehri Yunkai'ye doğru harekete geçer. Yunkai'nin paralı askerlerinin birçoğu öldürülür, kalanları da Daenerys'n gittikçe büyüyen ordusuna katılır ve Yunkai kolayca düşer. Ancak Meeren'in lordları çocuk köleleri öldürerek ve topraklarını yakarak Daenerys'i kışkırtırlar ve onun hakimiyetini reddederler. Daenerys şehri kuşatır ama başarısız olur.

Daenerys yanındaki iki kişinin aslında olmadıkları biri gibi davrandıklarını farkeder ve onların gerçek yüzünü öğrenir. Bunlardan biri Jorah Mormant'ın Varys'in casuslarından biri olduğu ve Kral Baratheon zamanında ona bilgi aktardığıdır; diğer kişi ise Arstan Beyazsakal'ın aslında Sör Barristan Selmy, yani Robert Baratheon'un eski Kral Muhafızlardı Kumandanı olduğudur. Sör Barristan Cersei tarafından aşağılanıp görevinden alındığında gerçek Targaryen hükümdarını aramaya gelmiştir. Daenerys ikisine de günahlarından kurtulmaları için bir şans verir: Meeren'e sızıp içeriden köleleri serbest bırakarak isyan çıkarmalarını ister. Bunun üzerine Meeren kısa bir süre içinde düşer; çocuk kölelerin öldürülmesine karşılık, Daenerys şehrin tüm liderlerini aynı şekilde infaz ettirir. Sör Barristan Selmy Daenerys'e bağlılık ve koruma yemini eder; kız onu affeder ve Kraliçe El'i yapar; ancak Mormont yanlış bir şey yapmadığında ısrar eder ve Dany onu ihanetten dolayı yanından uzaklaştırır. Dany Astapor'da bıraktığı konseyin Cleon denen yerli bir cani tarafından katledildiğini öğrenir. Bu adam kendisine Kral Cleon, the Great, diyordur ve yeniden Lekesizler yetiştirmeye başlamıştır, şehir yine yolsuzluk ve açlık içindeki eski haline dönmüştür. Daenerys Meeren'de kalmaya karar verir, burada bir şehrin nasıl yönetileceğini öğrenecek, ve karşılığında Westeros'ta Kraliçe olmak için gereken niteliklere sahip olacaktır.
 
Üst