Kitap Özeti Buz ve Ateşin Şarkısı 4 - Kargaların Ziyafeti

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Katılım
18 May 2015
Mesajlar
1,226
Tepkime puanı
0
Beş Kral’ın Savaşı yavaş yavaş sona gelmektedir. Stannis Baratheon Sur’un yardımına gitmiş, Jon Snow Gece Nöbetçileri’nin Komutanı olmuştur. Kral Tommen Baratheon, Joffrey’nin 8 yaşındaki kardeşi, Kral Toprakları’nda Cersei’nin sıkı korumasında ülkeyi yönetmektedir. Joffrey’e dikkat etme zorunluluğunun bitmesi, Tywin’in ölmesi ve Tyrion’un kaçmasıyla ; Cersei Yedi Krallığın tek hakimidir. Gücünün doruğunda ve düşmanları rüzgarla savrulmuş olmasına rağmen, Cersei ironik bir şekilde birçok kişiyi öldürüp manipüle ederek elde ettiği gücü kontrol edemeyecek ve bu güçle kendi kendini yok etme durumuna gelecektir. Brienne, eşi Tyrion’la Joffrey’nin suikastini planlayarak kaçtığı sanılan Sansa Stark’ı bulma görevini üstlenmiştir. Jaime Lannister Catelyn Stark’a verdiği sözden dolayı Brienne’nin görevine yardım etmektedir. Aynı zamanda, Sansa Stark Vadi’de, Lysa Arryn’i gizlice öldüren ve kendini Vadi’nin ve 8 yaşındaki Lord Robert Arryn’in koruyucusu ilan eden Petyr Baelish tarafından korunmaktadır.

Yedi Krallık’ta

Kral Toprakları’nda

Çok kısa zamanda Cersei’nin güce erişmek için gerekli entrikalarda yetenekli, ancak Krallığın gerçek günlük yönetiminde ise yeteneksiz olduğu ortaya çıkar. Cersei’nin iktidarı, kendi yönetimini sağlamlaştırmak için konseyini sadık ama kapasitesi yetersiz kişilerle doldurması ile göze çarpar. Cersei’nin başta, Joffrey’nin ölümünden sonra Tommen’le evlenen Margaery olmak üzere Tyrell’lere olan güvensizliği işleri daha kötü hale sokar. Kendisine küçükken bir cadı tarafından söylenen kehaneti paranoya haline getirir. Kehanet: Çocuklarını tahta çıkardıktan sonra hepsi Cersei’den önce ölecek, kendi tacını da Valonquor (Valyria dilinde küçük kardeş anlamına geliyor) tarafından öldürülmeden önce, daha genç ve daha güzel bir kraliçeye bırakacak. Cersei kehanette bahsedilen küçük kardeşin Tyrion, genç kraliçenin de Margaery olduğuna inandığı için Margaery’yi yok etmeye kararlıdır.

Savaş öncesi ve esnasında oluşan devasa borç ve yeteneksiz yöneticilerinin buna çözüm bulamaması çözememesi çok büyük bir sorun olmuştur. Borcun çoğu Braavos’un Demir Bankası ve Yedi’nin İnancı(kilise)‘na aittir. Cersei Demir Bankası’nın temsilcilerini saygısızca başından savar, ödemenin devam eden isyanların bitmesine müteakip verileceğini söyler. Demir Banka, ödenmemiş tüm borçları talep ederek ve yeni borç vermeyi reddederek, ülkenin tüm varlıklarını dondurduğunu açıklar. Bu Banka krizi Westeros’un ekonomisini çökertir. Kilise’ye olan borçları sıfırlamak için Cersei, başkent ve Westeros genelinde kendinin zinadan yargılanması taraftarlarının her gün artmasına rağmen, tarihte birçok kez monarşiye sorun çıkarmış ve yasaklanmış olan kilisenin askeri unsuru Muharip İnanç’ın tekrar kurulmasına izin verir. Cersei bunun sadece bir sorunu başkasına dönüştürdüğünü görecek öngörüye sahip değildir, zira Kilise kendine ait silahlı askerlere sahip olduğu an Kraliçe’nin üzerlerindeki otoritesi önemli derecede azalacaktır.

Tyrell’ların konsey, halk ve Kral Tommen üzerindeki etkisini azaltmak umuduyla, Cersei Loras Tyrell’ı Ejderha Kayası’ndaki Stannis’in kuvvetlerine karşı yapılan kuşatmayı çabuk bitirmek üzere görevlendirir. (NOT : Greyjoy’lar Tyrell’lerın sahildeki kıyılarına saldırmıştır. Tyrell’lar Ejderha Kayası’nı kuşatan birliklerini çekip kendi topraklarını korumak ister. Cersei buna izin vermez. Loras kaleyi ele geçirmek için izin ister, Cersei de Loras dahil çok kayıp verilmesi umuduyla(dışa belli etmeden) Loras’a izin verir. )

Ejderha Kayası çok büyük kayıplarla ele geçirilir. Kaleye yapılan hücumda 1000 civarı asker (sadece piyade değil, çok sayıda şövalye ve kavalye dahil) ölmüş, Loras Tyrell kızgın yağ sonucu çok ağır yaralı ve ölüm döşeğindedir. Cersei düşüncesizce Margaery’e Loras’ın yaralanmasından dolayı duyduğu hazzı belirtir. Tyrell tehlikesini azaltmanın tam tersine, bu hareket Margaery Tyrell’in de Cersei’ya karşı harekete geçmesine neden olur, Tyrell-Lannister ittifakı çatırdamıştır. Margaery’nin Kilise tarafından zina suçundan yargılanması için Cersei’nin hazırladığı plan ters teper (Margaery kilise tarafından hapse alınmasına rağmen, hakkındaki deliller zayıf bulunur). Yeni yapılanmayla kuvvetlenen Kilise bu sefer Cersei’yi zinadan (haklı bir şekilde) yakalar ve hapse atar.


Nehir Toprakları’nda

Farklı birkaç konu hakkında yaşadığı anlaşmazlıklar sonrasında Cersei ikizi Jaime’yi Nehir Toprakları’na, savaştan yıpranmış bölgenin kontrolü ve düzenin sağlanması için gönderir. Cersei’nin Çılgın Kralı anımsatan bir paranoyaya düştüğünü gören ve geçmişte yaptıkları nedeniyle zedelendiğine inandığı onuru için kaygılanan Jaime, kızkardeşinden bir miktar soğumuştur. Cersei’nin layık olmayan kişileri Kral Muhafızları’na dahil etmesinden dolayı rahatsızdır. Ailesine karşı direnen son unsurlardan olan Nehirova’nın kuşatmasını kan dökmeden bitirdikten sonra, Cersei’nin başkente dönüp kendini dövüşlü mahkemede savunmaya çağırdığını öğrenir. (Bu arada Karabalık kaleyi teslim etmeden kaçmayı başarır). Kuzeni Lancel Jaime’ye, Kral Robert’ı Cersei’nin emriyle bizzat kendisinin öldürdüğünü söyler. Tyrion’un kapalı olduğu hücreden kaçmadan önce Jaime’ye söylediği Lancel’in Cersei ile ilişkiye girdiği iddiasını da doğrular. Jaime aynı zamanda Cersei’nin Ejderha Kayası kuşatmasındaki tavrını öğrenir. Sadık askerlerin bu şekilde ziyan edilmesi ve çok ihtiyaç duyulan müttefiklere ihanet edilmesi Jaime için bardağı taşıran son damladır. Cersei’nin mektubunu yırtar ve kızkardeşini kaderine terkeder.

Brienne’nin Sansa’yı arayışı onu Nehir Toprakları’nın tüm köşelerine götürür. Savaşın sıradan halk üzerinde ne kadar tahribat ve kötülük getirdiğini gözlemler. Kendini takip eden bir çocuğu fark eder; bu Tyrion Lannister’ın eski yamağı Podrick’tir. Podrick silah eğitimi almadığı için, Brienne onu eğitmeyi kabul eder. Aynı zamanda Kral Renly öldürülmeden önce beraber olan Sör Hyle ile karşılaşır. Sör Hyle Brienne’ye Renly’nin katili olmadığına inandığını söyler ve gruba katılır. Aynı zamanda Brienne’yi hakir gören ve ona hakaret eden Lord Tarly ile karşılaşır. Sonunda Sancaksız Kardeşlik grubuna yakalanır ve Brienne’nin kendisine ihanet ettiğini düşünen Taşyürek tarafından ölüm cezasına çarptırılır. Jaime Lannister’ı bulması ve öldürmesi koşuluyla yaşamasına izin verilir. Reddedince, Brienne ve arkadaşları asılır, ilmiğin boynunu sıkmasıyla tam boğulmak üzereyken bir kelimeyi bağırır. (Yazar daha sonra bir söyleşide bu kelimenin KILIÇ olduğunu söylemiş.)


Kartal Yuvası’nda

Sansa Petyr’ın +++ kızı Alayne rolünü oynamakta, Robert Arryn’e (Lysa’nın çocuğu) arkadaş olmakta, ev işlerini halletmekte ve ‘babası’ndan siyaset dersi almaktadır. Bu süre esnasında Petyr, öldürdüğü eşinin sancaktarlarını manipüle etmekte, başlangıçta tehlikede olan Vadi’nin Koruyucusu makamını yavaş yavaş sağlamlaştırmaktadır. Sonunda Sansa’yı Harrold Hardyng’e (Robert’ın varisi) evlendirecektir. Hasta Robert ölünce Sansa gerçek kimliğini açıklayacak ve Vadi ile müttefik olarak Kışyarı’nı geri isteyecektir.


Demir Adalar’da

Demir Adalarda Aeron, Balon Greyjoy’un ölümü sonrasında yeni kralın belirlenmesi için toplantı çağrısı yapar. Sıcak tartışmalardan sonra, sürgünden dönen Euron Greyjoy, sahip olduğu büyülü boru ile ejderhaları kontrol edebileceğini ve böylece Westeros’u fethedeceklerini iddia etmesi üzerine kral seçilir. Rakipleri olan kardeşi Victarion kıyıları yağmaya devam, yeğeni Asha Greyjoy’ da barış sözü vermiş ama seçilmemiştir. Asha ve Victarion hem kendilerinin kara savaşında tecrübesiz olmasından, hem de yeteri kadar orduya sahip olmadılarından dolayı, Euron’un planınıN saçma olduğunu farkeder. Demirdoğumluların donanması Kalkan Adaları’nı ele geçirerek Tyrell Hanedanına ait Yüksek Bahçe’yi tehdit eder. Victarion bunun bir şov olduğuna inanmaktadır, zira Redwyne donanması Ejderha Kayası’ndaki kuşatmayı bitirip geri döndüğünde adaları da kaybedeceklerini düşünmektedir. Sonrasında, Euron kardeşini Daenerys’i kendisiyle evlenmek için ayarlamasını ister ve doğuya gönderir. Ancak Victarion’un planı, Daenerys’le bizzat evlenmektir.


Dorne'da

Dorne’da Doran Martell, Oberyn’in 8 +++ kızından üçü (namıdiğer Kum Yılanları) tarafından sıkıştırılmaktadır. Babalarının ölümünden dolayı öç istemektedirler ve katil Gregor Clegane’nin kesik başının kendilerine gönderilmesini yeterli bulmamaktadırlar. Savaş istemektedirler ve halkı bunun için kışkırtmaktadırlar. Doran bunun üzerine Kum Yılanları’nın yedisini, kendisine karşı bir harekete geçmemeleri için sarayda hapse atar.

Kızı Arianne Martell ve sevgilisi Kral Muhafızları’ndan Arys Oakheart ile Myrcella Baratheon’u Westeros’un kraliçesi ilan etme girişiminde bulunur. (Dorne kanununa göre varislerden sıradaki kız ise o kraliçe olur. Myrcella Tommen’den büyük olduğu için Dorne kanununa göre Westeros’un kraliçesi olmalıdır.) Doran girişimi bastırır, Myrcella yaralanır, Lannister’larla bir ittifak daha sıkıntıya girmiş olur. Doran, kızına kızmasına rağmen, ona öç için kendi planını açıklar. Oğlu Quentyn’i (Arianne’nin erkek kardeşi) ‘Ateş ve Kan’ı geri getirmek için doğuya göndermiştir.


Eski Şehir / Hisar’da

Giriş bölümünde Pate, Eski Şehir’deki Hisar’da üstat olmak için okuyan bir öğrencidir. Bir yabancının isteğiyle, ödül karşılığında kayıtların ve kitapların tutulduğu bir depoya ait önemli bir anahtarı çalmıştır. Yabancı anahtarı teslim almasıyla Pate’i zehirleyerek öldürür. Romanın sonunda, Samwell Tarly kendi üstatlık eğitimi için Hisar’a varır ve kendini Pate olarak tanıtan bir öğrenciyle tanışır. Benden İPUCU (valar morghulis)...


Doğu’da

Jon Snow Samwell Tarly’ye Braavos’lar vasıtasıyla Eski Şehir’deki Hisar’a gitmesini, hem üstat olmasını hem de Akgezenleri araştırmasını emreder. Sam yaşlanmış Üstat Aemon, Gilly ve bebeğiyle ve Gece Bekçilerinden Dareon’la beraber yola çıkar. Dar Deniz’de ilerlerken Sam Gilly’nin ve Mance Rayder’ın bebeklerinin değiştirilmiş olduğunu farkeder. Jon, Mance Rayder’ın bebeğini Melisandre’den korumak için bu yolu seçmiş, Gilly’nin bebeğini riske atmıştır. Gilly bu yüzden yol boyunca ağlamaktadır. Aemon rahatsızlanır ve Braavos’da tedavi için inmek zorunda kalırlar. Arkadaşlarını ve yeminini unutmuş gözüken Dareon limanda bir çok günah işler. Aemon bir denizcinin ejderhaları kendi gözüyle gördüğünü söylemesi üzerine kehanette adı geçenin Daenerys olduğuna karar verir. Kehaneti gerçekleştirmesi için yeğenine yardım etmeye karar veren Aemon, Braavos’tan ayrılmayı müteakip kısa süre sonra ölür. Onun ölümünün üzerine yaşadıkları üzüntü sonrasında, Sam ve Gilly beraber olurlar.

Braavos’a ulaşan Arya Stark “Siyah’ın ve Beyaz’ın Evi”ni bulur. Burası, Yüzsüz Adamlar adındaki suikastçilerin tapınağıdır. Arya Yüzsüz Adamların gerçek bir kimliğe sahip olmamasından dolayı bütün sahip olduklarını nehre atar (sadece İğne’yi tüm kaybettiklerinin ve arda kalanların hatrına saklar) ve Kanalların Kedisi lakabıyla çırak olarak eğitime başlar. Ayda bir (siyah ay gecesinde) eğitmeni Kibar Adam’a öğrendiği üç yeni kelime ve üç yeni şey söylemek zorundadır. İlk suikastini Dareon adındaki yeminini unutmuş bir Gece Bekçisi’ne karşı işler. Ancak bu olay ve devamlı gördüğü kurt rüyaları eski kimliğini ortaya çıkarır. Sam ve ‘Kedi’ birbirlerini tanımadan kısa süreliğine görüşür. Dareon’u öldürdükten sonraki sabah Kibar Adam’a cinayeti Arya’nın işlediğini itiraf eder. Ceza olarak ılık süt içer ve uyandığında ertesi gün kör olmuştur.
 
Üst