Clash Of Clans Clash Of Clans | Kaynaklar

Frenzy

Teğmen
Katılım
10 Haz 2015
Mesajlar
61
Tepkime puanı
0
ALTIN MADENİ - ALTIN DEPOSU 

1-Altın Madeni


Üretim hızı ve kapasitesi altın madeninin seviyesine göre değişmekte ve yükselmektedir. Altın madeninde biriken altınları, altın depolarınız dolu ise toplayamazsınız. Bu gibi bir durumda altın madenini yükseltme işlemi başlatırsanız üzerinde biriken altınlar toplanamadığı için kaybolacağını ve geri getirilemeyeceğini unutmayın. Yükseltme işleminde ise maden, altın toplama işlemini durdurur.
Altın madeni, 5. seviyeye ulaştığında artık gem yani yeşil taşla üretimini iki katına çıkarabilirsiniz. Cadılar bayramı, clash of clans oyununun yıl dönümü ve yılbaşı gibi özel günlerde üretimi, 1 haftalığına 2 katına çıkartmak için sadece 1 yeşil taş ile yapabileceğinizi hatırlatırız.

Savunma Stratejisi
Genelde altın madenlerini duvarlar dışına yerleştirmek mantıklıdır. Saldırganlar altın madenlerinin üzerinde biriken ve toplanmayan (depoya aktarılmayan) altınların %50 sini çalabilirler. Birkaç gün boyunca toplanmayan altınları, köyünüzü ziyaret eden saldırganlara çok fazla ganimet vereceğinden, hedef haline gelirsiniz. Mümkün oldukça toplayıcılardaki altınları toplayın, oyuna altın toplamak için her zaman giremiyor olsanız bile kalkanınız olduğu zamanlarda kalkanınız bitmeden, toplayıcılardan altınları toplamayı hedefleyin.
Saldırı Stratejisi
Altın depoları, saldırganlara ganimet yüzdesinden sadece %20 verdiği için, sizinle eş değer köy binası olan bir oyuncuya ganimet olarak en fazla 200.000 vereceğinden depolardan alınabilecek ganimet, 1 milyondan fazla altın varsa belirlidir.
Saldırı esnasında size 100.000 gibi tam sayılardan oluşan bir ganimet veriliyorsa, daha önceden köye saldırı olduğuna dair mezar taşları görüyorsanız çok fazla aktif olmayan bir köydür ve depolardan ziyade altınlar, toplayıcıda demektir. Bu gibi durumlarda toplayıcılara goblin baskını yapmak mantıklıdır. Kupa sizin için önemli değil ise bir kaç adet dev bırakarak savunmayı oyalayabilir, goblinler ile altınları kolayca toplayabilirsiniz.
2-Altın Deposu

Altın depolarını, köy binası seviyenize göre tam olarak yükselttiğinizde veya saldırganın köy binası sizin binanızdan 2 veya 3 kat yüksek olduğunda görsel açıdan depolar boş gibi görünebilir. Bu durum, saldırganın tüm altını toplayıcılarda zannetmesine sebep olur. Sonradan altınların depolarda olduğunu fark edecek olan saldırgan, depolara ulaşmak için yeterli askeri kalmamasına sebep olur.

Sizin köy binanız ile eşit olan bir saldırgana, ne kadar çok ganimetiniz olursa olsun, depo sayısı fark etmeksizin en fazla 198.000 altın verebilir. Bu oyunun dengesi için belirlenmiş bir tavan ganimet değeridir. Peki en fazla bir savaştan bu kadar mı alabilirim diyenleri duyar gibiyiz Tabiki hayır, toplayıcılar dolu ve toplanmamış olduğunda, depolardaki ganimet hariç toplayıcıların tanesinden 75.000 altın alabilirsiniz.


İKSİR MADENİ - İKSİR DEPOSU

1-İksir Madeni

İksir toplayıcı, sınırsız yer altı kaynaklarından iksir toplar ve oyuncuya depolarına gönderilmesi için biriktirir. İksir toplayıcı üzerinde biriken iksirleri toplamadığınızda, iksir toplayıcının kapasitesi dolduğu için iksir çıkartma işlemi durdurulur.
Üretim hızı ve kapasitesi iksir toplayıcının seviyesine göre değişmekte ve yükselmektedir. İksir toplayıcıda biriken iksirleri, iksir depolarınız dolu ise toplayamazsınız. Bu gibi bir durumda iksir toplayıcıyı yükseltme işlemi başlatırsanız üzerinde biriken iksirler toplanamadığı için kaybolacağını ve geri getirilemeyeceğini unutmayın. Yükseltme işleminde ise toplayıcı, iksir toplama işlemini durdurur.
İksir toplayıcı, 5. seviyeye ulaştığında artık gem yani yeşil taşla üretimini iki katına çıkarabilirsiniz. Cadılar bayramı, clash of clans oyununun yıl dönümü ve yılbaşı gibi özel günlerde üretimi, 1 haftalığına 2 katına çıkartmak için sadece 1 yeşil taş ile yapabileceğinizi hatırlatırız.

Savunma Stratejisi
Genelde iksir toplayıcılarını duvarlar dışına yerleştirmek mantıklıdır. Saldırganlar iksir toplayıcılarının üzerinde biriken ve toplanmayan (depoya aktarılmayan) iksirlerin %50 sini çalabilirler. Birkaç gün boyunca toplanmayan iksirleri, köyünüzü ziyaret eden saldırganlara çok fazla ganimet vereceğinden, hedef haline gelirsiniz. Mümkün oldukça toplayıcılardaki iksirleri toplayın, oyuna iksir toplamak için her zaman giremiyor olsanız bile kalkanınız olduğu zamanlarda kalkanınız bitmeden, toplayıcılardan iksirleri toplamayı hedefleyin.
Saldırı Stratejisi
İksir depoları, saldırganlara ganimet yüzdesinden sadece %20 verdiği için, sizinle eş değer köy binası olan bir oyuncuya ganimet olarak en fazla 200.000 vereceğinden depolardan alınabilecek ganimet, 1 milyondan fazla iksir varsa belirlidir.
Saldırı esnasında size 100.000 gibi tam sayılardan oluşan bir ganimet veriliyorsa, daha önceden köye saldırı olduğuna dair mezar taşları görüyorsanız çok fazla aktif olmayan bir köydür ve depolardan ziyade iksirler, toplayıcıda demektir. Bu gibi durumlarda toplayıcılara goblin baskını yapmak mantıklıdır. Kupa sizin için önemli değil ise bir kaç adet dev bırakarak savunmayı oyalayabilir, goblinler ile iksirleri kolayca toplayabilirsiniz.
2-İksir Deposu

İksir depoları, iksir toplayıcıda biriken iksirleri ve savaşlarda alacağınız ganimet iksirleri depolamanızı sağlar. Bir iksir deposu son seviyeye kadar yükseltildiğinde en fazla 2.000.000 iksir depolayabilir. İksir depoları, diğer birimlerin aksine yükseltme işleminde işlevini kaybetmez.
İksir depolarını, köy binası seviyenize göre tam olarak yükselttiğinizde veya saldırganın köy binası sizin binanızdan 2 veya 3 kat yüksek olduğunda görsel açıdan depolar boş gibi görünebilir. Bu durum, saldırganın tüm iksirleri toplayıcılarda zannetmesine sebep olur. Sonradan iksirlerin depolarda olduğunu fark edecek olan saldırgan, depolara ulaşmak için yeterli askeri kalmamasına sebep olur.

Sizin köy binanız ile eşit olan bir saldırgana, ne kadar çok ganimetiniz olursa olsun, depo sayısı fark etmeksizin en fazla 198.000 iksir verebilir. Bu oyunun dengesi için belirlenmiş bir tavan ganimet değeridir. Peki en fazla bir savaştan bu kadar mı alabilirim diyenleri duyar gibiyiz Tabiki hayır, toplayıcılar dolu ve toplanmamış olduğunda, depolardaki ganimet hariç toplayıcıların tanesinden 75.000 iksir alabilirsiniz.
Kara İksir Sondası Madeni - Kara İksir Sondası Deposu

1-Kara İksir Sondası Madeni


Kara iksir sondası, yer altındaki sınırsız kara iksir rezervinden iksir toplar. Kara iksir sondası altın madeni ve iksir toplayıcıların aksine, üzerinde çok fazla iksir depolayamaz. Sondanın toplama işlemine devam edebilmesi için kısa aralıklarla biriken kara iksirleri deponuza aktarmanız gerekmektedir.
Saldırganlar, kara iksir sonrası üzerinde biriken ve toplanmayan iksirlerin %75′ ini çalabilirler. Toplanmamış iksirler düşmanınızın hedefi haline gelir. Kara iksir sondası, köy binanız 8. seviyeye geldiğinde açılır ve 3. seviyeye kadar yükseltmenize izin verilir, kara iksir çok fazla ihtiyacınız olmaması halinde sondanızı en hızlı şekilde yükseltmek sizin yararınıza olacaktır.

Bir kara iksir sondasına yakından dikkatlice bakıldığında, doluluk oranı kolayca anlaşılabilir. Sondanın üzerinde yer alan küçük depo tam koyu şekilde ise bu %80nin üzerinde dolu olduğu anlamına gelir. Depo boş gözüküyor ise en fazla, ihtimalle %20si kadar dolu olabilir.
2-Kara İksir Sondası Deposu

Kara iksir deposu, köy binası 7. seviye olduğunda açılır ve bir defa yükseltmenize izin verilir. İlk kurulduğunda 10.000 kara iksir depolayabilmektedir. 7. Seviyenin favori barbar kralını çıkartmak için heyecanla kara iksir çalmaya başlayabilirsiniz. Evet biriktiremezsiniz, ancak çalabilirsiniz. Çünkü 8. seviye köy binanız olmadan kara iksir sondasını kuramaz, kara iksir toplayamazsınız.

Kara iksir depoları, altın ve iksir depolarına göre daha korunaklıdır. Çünkü diğer depolardaki gibi %20 değil sadece bünyesinde bulunan kara iksirin %5 kadar ganimet verir. Yani 10.000 kara iksiri bulunan bir köyün kara iksir deposundan en fazla 500 kara iksir çalabilirsiniz. Bir saldırıda, depoda en fazla ne kadar iksir olursa olsun 2.000 kara iksir çalabilirsiniz. Son seviye köy binası ve son seviye sondası olan bir köyden en fazla bir seferde 8.800 kara iksir çalabilirsiniz, ancak bu rakam oldukça zor denk gelmektedir.
 
Üst