Clash Of Clans Clash Of Clans Nedir?

Frenzy

Teğmen
Katılım
10 Haz 2015
Mesajlar
61
Tepkime puanı
0
Clash Of Clans Nedir?
Clash of Clans (Türkçe: Klanlar Çatışması), Helsinki, Finlandiya merkezli video oyun şirketi Supercell tarafından türetilmiş olan çok oyunculu, gerçek zamanlı, freemium, çevrimiçi strateji oyunu. Clash of Clans oyununda, oyuncular saldırganlara karşı kendi köylerini korumak için çeşitli savunma mekanizmaları inşaa ederken, aynı zamanda saldırma amacıyla da asker üretirler. Oyuncular, 50'şer kişilik gruplardan oluşan klanlara katılabilir, topluluk olarak ve klanların kendi içlerinde çevrimiçi sohbet ederek, klan üyeleri birbirlerinin kalelerine asker gönderebilirler.
İlerleme için gerekli materyallerden en önemlisi olan taş alımı kredi kartıyla veya oyuncunun kendini geliştirmesi ve istenilen dereceleri yapmasının yanı sıra, köyün bulunduğu alandaki çalı, ot ve ağaçlar toplandığı esnada da kazanılabilmektedir. Ödeme özelliği ile oyun iOS platformunda en çok kazananlar listesine girmiştir. 2013 yılının ilk yarısında, şirket satışlardan ortalama olarak günde 2.4 milyon dolar gelir elde etmiştir. Clash of Clans iOS platformunda, 2012 yılı Aralık ayında en çok indirilen 5 uygulama arasında yerini almıştır. Oyunun bu başarıyı kazanmasındaki asıl neden ise, tekli ve çoklu oyunların birleştirilmiş olmasının yanı sıra eşli olarak oynanması olarak gösterilmektedir.
Android platformunda ise ilk defa, 30 Eylül 2013 tarihinde sakin ve sessiz bir şekilde Kanada ve Finladiya'da oynanmaya başlandı. Bir hafta süreyle Kanada ve Finlandiya'da beta sürümü yayınlandıktan sonra, 7 Ekim 2013 tarihinde Google Play Store'da yerini aldı ve yine sessiz bir şekilde uluslararası platformda yayılmaya başladı.


Oyun Hakkında :
Clash of Clans, öncelikli olarak çok oyunculu (multiplayer) bir strateji oyunudur. Oyuncular altın, iksir, taş, kara iksir gibi elementler vasıtasıyla oyunun kurulumunda gelen basit bir başlangıç anlatımıyla birlikte köylerini kurmaya başlarlar. Kurdukları binaların seviyesini yükselten oyuncular, bu sayede yeni öğelerin kilidini açar ve yeteneklerin gelişmesini sağlarlar. Saldırının yanı sıra akıllı bir savunma stratejisi geliştirilmesi gerektiren oyunda, diğer oyuncular köye saldırabilirler. Bu nedenle saldırı kadar savunma da oyunda önemli bir yer tutar. Saldırı için kışlada askerler yetiştirilir ve oyunun sonraki safahatinde kurulabilen laboratuvar ile askerlerin seviyeleri geliştirilerek iyileştirilebilir. Ayrıca üretilen bu askerler ile Goblin olarak belirtilen cücelerin dünyalarına tekli oyuncu olarak saldırılar yapılabilir. İstenildiği takdirde, bu saldırılar oyuncuların seviyelerine göre sistemin eşleştirdiği oyunculara karşı çoklu ortamda da çevrimiçi olarak yapılabilir. Oyunun her safhasında internete bağlanılması gerekmektedir. Oyun internet olmadan oynanamamaktadır. İstenildiği takdirde daha hızlı gelişilebilmesine olanak veren taşlar, kredi kartıyla Google Play Store'dan ücret karşılığında alınabilmektedir.

Ayrıca oyuncular iksir veya kara iksir ile asker eğitebilirler. Oyundaki duvar ve binalar ile askerlerin yanı sıra, diğer savaş aletlerinin tamamı geliştirilebilmektedir. Tek oyunculu modda ise oyuncular kupa kazanabilirler. Kazanılan kupalar aynı zamanda oyun içindeki sıralama için kullanılmasının yanı sıra, oyuncuların seviyelerinin ayrılmasında da kullanılır. Çoklu oyunculu modda kullanılabilen tüm askerler ve iksir, tek oyunculu mod olan Goblin köylerine saldırılarda da kullanılabilir. Diğer oyuncuların köye saldırılarında, elde olan tüm altın ve iksir alınamaz. Ayrıca bu savaşlarda kazanan taraf kupa sayısı kazanır, kaybedenden ise kupa sayısı uygun oranda eksiltilir. Üretilen askerler, köyün savunmasında kullanılmaz. Ancak oyunda 50'şer oyuncunun oluşturduğu gruplar bulunmaktadır ve bu gruplara klan adı verilir. Oyunda herhangi bir klana üye olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Klana üye olunmadığı takdirde, bir dilde tüm oyunu oynayalar ile çevrimiçi sohbet yapılabilir. Oyundaki kale geliştirilip, bir klana üye olunduğu takdirde ise, klandaki üyeler arasında asker paylaşımı yapılabilir. Ayrıca bu klana ait özel odada sohbet edilebilir. Klanlarda, bir "klan lideri", klan liderinin atama inisiyatifinde olmak kaydıyla birden çok sayıda "yardımcı lider" ve onun altında "büyük" olarak rütbelendirilen klan büyükleri ve diğer oyuncular olan"üyeler" bulunur. Her bir rütbe bir alttaki rütbeyi tenzil edebilir, klandan atabilir veya terfi ettirebilir. Ayrıca isteyen her oyuncu yeterli derecede altın ile kendi klanını kurarak, ortak sohbet alanından veya özel mesaj yoluyla klanına üye davet edebilir. Klanlara yeni katılan oyuncuların isimlerinin altında yeni yazısı belirir. Bu yazı bir süre sonra kaybolur. Klandaki üyeler tarafından gönderilen askerler kalede durur, savaşlarda ve köyün savunmasında kullanılabilir. Ancak yukarıda da belirtildiği gibi, üretilen askerler köy savunmasında kullanılamazlar.

Oyunda kupa biriktirme en büyük hedeftir. Bu kupalar aynı dili konuşan ülke ve dünyadaki genel sıralama için puanlama olarak kullanılır. Klanlar arasında büyüyebilmek için klan üyelerinin puanlarının da büyük olması gerekmektedir. Çünkü, klanlar arası sıralama klan üyelerinin kupa sayıları esas alınmaktadır. Kupa sayısı yükselen oyuncu, artık saldırılardan kazandığı takdirde daha büyük kazançlar elde etmeye ve köyünü daha iyi geliştirmeye başlar. Ancak gelişme ile birlikte pek çok materyalin de kurulum ve geliştirme süresi ile bedeli de o oranda artmaktadır.


Savunma ve saldırı materyalleri

Mevcut savunma materyalleri şunlardır;
Duvar: Bir nevi surlardır düşmanı oyalamaya yarar fakat duvar yıkıcılar tarafından kolaylıkla yıkılabilir.
Top: Oyunun ilk savunma birimidir.
Okçu Kulesi: Toplara göre menzili uzundur ve hem havadan hem karadan gelen saldırıları önleyebilir.
Hava Savunması: Oyunun en önemli savunma birimlerinden biridir. Uçan birimlere ciddi zararlar verebilir.
Sihirbaz Kulesi: Hem karadan hem havadan gelen saldırıları önleyebilir. Alan tesirli vuruşu ile birçok askeri aynı anda telef edebilir.
Havan: Oyunun en güçlü savunma birimlerinden biridir. Ciddi hasar verir ve okçu, barbar, sihirbaz gibi hasar puanı düşük askerleri 1-2 vuruşta yok eder.
Bomba: Saldırgan askerlere hasar verir. Birden fazla bomba yerleştirildiğinde ciddi zarar verir.
Yaylı Tuzak: Karada yürüyen düşmanları düşmanları köyden def eder. Ancak okçu kraliçe, barbar kral, P.E.K.K.A ve golem üzerinde işe yaramaz.
Hava Bombası: Uçan birimler için alan tesirli bir tuzaktır.
Gizli Tesla: Düşman kendisine yaklaşana kadar gözükmez. Ortaya çıktığında elektrikle düşmanları yok eder ve hem karadan hem havadan gelen birimleri vurabilir. P.E.K.K.A'lara 2 kat daha fazla hasar verir.
Dev Bomba: Patladığında küçük bir alanda bulunan tüm birimleri etkiler. Yaban domuzu binicilerine 1.5 kat daha fazla hasar verir.
Güdümlü Hava Mayını: Verdiği hasar çok yüksektir ejderha gibi uçan birimlere ciddi zarar verir. Ancak tek bir hedefe zarar verir.
X-Yayı: Oldukça güçlü bir savunma birimidir. Uzun menzildeki kara birimlerine veya kısa mesafedeki kara ve hava birimlerine nişan alacak şekilde ayarlanabilir. İksirle çalışır, içindeki iksir bittiğinde çalışması için tekrar doldurulması gerekir.
Cehennem Kulesi: Oyunun son ve en güçlü savunma birimidir. Alev püskürtür ve hedefte ne kadar çok kalırsa verdiği hasar katlanarak artar. Yerdeki ve havadaki tüm birimleri vurabilir ve ejderha, golem, pekka gibi hasar puanları yüksek birimleri çok kısa bir sürede öldürebilir. X-Yayı gibi yakıtla çalışır fakat x-yayının aksine kara iksir yüklenerek çalışır.

Saldırı materyallerine gelecek olursak, 10 kışla askeri ve 6 izbe kışla askeri vardır.


Kışla

Barbar: Muhtemelen oyunun en agresif askeridir. Barınma alanı 1'dir. Saldırıda özel bir hedefi yoktur.
Okçu: Duvarların bir sıra arkasındaki binaları duvarları yıkmak zorunda kalmadan yokedebilir. Barınma alanı 1'dir.
Goblin: Oyunun en hızlı askeridir (hızı 32'dir) ve önceliği kaynaklar ve depolardır. Barınma alanı 1'dir.
Dev: Pek hızlı olmasa da savunmalara önce saldırması, güçlü ve dayanıklı olması açısından kullanışlıdır. Barınma alanı 5'tir.
Duvar Yıkıcı: Duvar yıkmaktan başka bir işe yaramasa da duvarlara x40 kat hasar verdiğinden orduyu salıvermeden önce 1-2 tane bırakmak yararlı olabilir. Barınma alanı 2'dir.
Balon: Duvar yıkıcının balonlu haline de benzetilebilir. Top, havan gibi savunmalar ona ateş edemese de hasar puanı çok yüksek değildir ve okçu kulesi, sihirbaz kulesi, hava savunması, havaya ayarlanmış X-Topu gibi savunmalarla yokedilebilir. Favori hedefi savunmalardır. Barınma alanı 5'tir.
Sihirbaz: Ateş topları fırlatır ve çok büyük hasarlar verebilir fakat hasar puanı çok yüksek değildir. Barınma alanı 4'tür.
Şifacı: Kara birimlerinin hasar puanını yükseltme özelliğine sahiptir. Orduda bulunması gerekse de hava savunmalarının yakınına bırakmak Şifacılar için tehlikeli olabilir. Barınma alanı 14'tür.
Ejder: Uçan en güçlü birimdir. Tahmin edeceğiniz gibi ateş püskürtür. Hasar puanının fazla olması ve büyük zararlar verbilmesi açısından kullanışlıdır. Balon gibi Ejder'e de Şifacı can veremez. Barınma alanı 20'dir.
P.E.K.K.A.: P.E.K.K.A.'nın ne olduğu bilinmez. Hasar puanı en yüksek normal kışla askeridir ve 6. Seviye bir altın madenini 2-3 vuruşta yokedebilir. Aşırı hızlı olmasa da gücüyle bu kaybını telafi eder. Yaylı Tuzak ona etki etmez. Barınma alanı 25'tir.


İzbe kışlaya geçelim

Dalkavuk: Uçan küçük mavi yaratıklardır. Kara İksir topları fırlatırlar. Hızlıdırlar ve barınma alanları 2'dir.
Yaban Domuzu Binicisi: Duvarların üzerinden (Zıplama Büyüsü kullanmadan) atlayabilen tek askerdir. Barınma alanı 5'tir.
Valkyrie: Balta kullanan Clash of Clans oyununun 4 kadın askerinden biridir (Okçu, Şifacı, Valkyrie ve Cadı). Barınma alanı 8'dir.
Golem: Ölünce Golemit adlı 2 küçük deve dönüşme özelliğine sahip bu yaratığın hasar puanı, P.E.K.K.A'nın hasar puanının yaklaşık 1.75 katıdır. Çok hızlı olmasa da gücü hızının yerine geçer. Barınma alanı rekoru Golemdedir (30).
Cadı: Şekil itibariyle Okçu'yu andırsa da saldırı taktiği ona pek benzemez. Yerden iskeletler çıkararak hem karşı tarafa zarar verir, hem kendini korur (yani bonus asker üretir). Barınma alanı 12'dir.
Lav Tazısı: Yeni güncelleme ile gelen bu izbe birliğin çok fazla hasar puanı olsa da direkt olarak (sırayla) hava savunması, hava menzilli savunma birimleri ve diger savunma birliklerini hedef aldigi için kısa bir süre içinde ölür. Özellikleri hemen hemen Golem'e benzer. Barınma alanı 30'dur. Öldüğünde Lav Köpecikleri adında yeni askerler türer.


Laboratuvar
Laboratuvarda askerlerimizin seviyesini arttirabiliriz. Normal kışladan basılan askerler iksir ile, izbe kışladan basılan askerler ise kara iksir ile yükseltim yapılır. Ayrica büyü fabrikasında yapılan büyülerin de seviyesi arttirilabilir laboratuvarda.


Büyü fabrikası

Büyü fabrikası adından da anlaşıldığı gibi bize oyunda faydali olacak büyülerin üretildiği yerdir. Büyü fabrikasının seviyesine göre yapabildigimiz büyü sayısı değişir. Örneğin bir büyü üretimi yapabilen büyü fabrikasında sadece Yıldırım büyüsü bulunurken ikide şifa, üçte öfke, dörtte atlama ve 5te dondurma büyüsü bulunur.

Kısaca büyülerimizi tanıyalım. 


Yıldırım büyüsü: Bu büyü belirli bir alana atıldığında o alandaki birim ve askerlere Yıldırım atarak zarar verir. Seviyesi arttıkça verdiği hasar değerleri artar.

Şifa büyüsü:Atıldığı bölgedeki askerlerinize bir süre boyunca şifa etkisi yapar. Yani canlarını doldurur
Seviyesi artırıldıkça verdiği şifa değerleri de artar.


Öfke büyüsü:Atıldığı bölgedeki askerlerinize bir süre boyunca hem hasar artışı hem de hız kazandırır. Bu büyünün seviyesi arttıkça verdiği hasar ve hız artışı da yükselir.

Atlama büyüsü:Atıldığı bölgedeki askerlerinizin duvarların üzerinden atlayarak, hem savunmalardan daha az etkilenmesini, hem de duvarlarda zaman harcayarak onaylanmasını engeller. Duvarlar yokmuş gibi direkt olarak saldırıya geçerler. 

Dondurma büyüsü:Bu büyü saldırdığız rakibin savunmalarına atılır. Attığınız bölgedeki savunmalar bir süre donar ve size saldırı yapamazlar.
 
Üst