Linux Corbet : 2038 Linux Kıyameti Yaklaşıyor ama Önlem Yok !!

BaHa

Çavuş
Çavuş
Katılım
30 Tem 2015
Mesajlar
29
Tepkime puanı
0

LWN.net editörü ve Linux kernel tarihçisi Jon Corbet'e göre Linux geliştiricilerin zamanı daralıyor. Linux dünyasının 2038 tarihine dikkat etmeleri gerekiyor.

Corbet Kaliforniya'da bu hafta gerçekleştirilen Linux Vakfı İşbirliği Zirvesinde yıllık "Kernel Raporu"nu açıklarken "Endişe etmeye başlamanın zamanıdır" dedi.

Corbet'in işaret ettiği sıkıntı 2000 yılı (Y2K) sorununa benzer bir sorun. Uzun zamandır devam ettiği aktarılan hata, bazı sistemlerde kayıt tarihi ile ilgili.

Sorun, bazı Linux ve Unix-uyumlu işletim sistemlerindeki "time_t" zaman kodlamasından geliyor. 32 bitli zamandan kalma olanlar için zaman kalmıyor. Unix'in ilk günlerinde 2038 bir asır kadar uzakta gözüküyordu ama artık sadece 20 kusur yıl kaldı. 

Bu tarih tam olarak, 19 ocak 2038'de saat 03:14:07'de sona erecek. Jon Corbet konferans sırasında şunları söyledi :

  • "Linux tabanlı sistemler arabalarda, binaların kontrol sistemlerinde, enerji tesislerinde ve kimbilir başka nerelerde. Orada güzel güzel çalışıyorlar ama yakında zaman bitecek ve bir daha çalışmamak üzere kapanacaklar. Bunları bulmak ve değiştirmek için 23 yılımız kaldı.Bunlar bir kez kuruluyor ve sonra unutuluyor. Bu sistemleri 2023'den önce tespit etmek çok zor olacak. Ama daha önemlisi, bunlar hala satanlar var. Bunun acilen durdurulması lazım."
Ama bu değişiklikleri yapmak söylendiği kadar kolay da değil. Eski özelliklere bağlı olan kodların anlaşılması ve değiştirilmesi çok zorl. Linux kernel'inde çekirdekteki zaman tutma kodu 2014 yılında, 2038 sorununu adreslemek üzere değiştirilmeye başlandı ama çekirdeğin dış tabakalarındaki bir çok rutin hala hata verebiliyor.

Corbet ext3 dosya sistemini örnekliyor "Acaba hiç düzeltilmeye yönelik bir çaba var mı ya da kimse kullanması diye dua mı etsek? Neyse ki çok fazla kullanan insan yok" diyor.

Uygulamaların kernel ile konuşma mekanizmasının da düzeltilmesi lazım. Kernel'in ötesinde de GNU C (glibc) gibi çeşitli C kütüphanelerinin güncellenmesi gerekiyor. Corbet, "C kütüphane geliştiricileri arasında buna dair konuşmalar var. Ama bu noktada herhangi ciddi bir plan görmüyorum." diyor.
 

Rapid

Admin
Yönetici
Admin
Moderatör
Katılım
7 May 2015
Mesajlar
2,862
Tepkime puanı
16
Tessekurler
 
Üst