Basketbol Draf (NBA Seçmeleri) Nedir ?

Rapid

Admin
Yönetici
Admin
Moderatör
Katılım
7 May 2015
Mesajlar
2,852
Tepkime puanı
14
Kabaca söylemek gerekirse, Draft sistemi çekişme ve mücadele yönünden NBA'in NBA olmasındaki (bana göre) en önemli faktördür denebilir. Bizim bildiğimiz pek çok spor dalındaki "parayı veren düdüğü çalar" felsefesi burada işlemez.

Sistem şöyle işler:
Öncelikle Draft iki turlu bir sistemdir. Önce Kura ve sonra Seçim. Lig profesyonel olduğu için Draft'a girmesi muhtemel oyuncular görevli kişiler tarafından izlenir ve haklarında istetistikler tutulur.

Yıl sonunda takımlardan Playoff'a katılamayanlar başarılarına göre en azdan en çok'a kadar sıralanıp buna uygun şans fazlalığı ile bir kuraya girerler. Yani en başarısız takım kurada kendisine en yakın takımdan daha fazla şansa sahiptir. Kurada 1. olan takım Seçimde de 1. sırayı almış olur.

Buradaki risk şu, Sporcuları izleyen avcıların (Scout) her zaman mükemmeli yakalaması mümkün değildir. Yani her 1 numaralı Draft oyuncusu ya da ilk sıralarda draft edilmiş bir sporcu ileride yıldız olacak diye bir kaide yoktur. Hatta takımların umut bağlayıp fayda göremedikleri pek çok oyuncu olduğu gibi (Milicic ne hatırlatıyor size gerçi adam genç belki iyi olur), alt sıralarda seçilip süperstar olan oyuncularda vardır ki onlar daha rahat hatırlanır.

Wilt Chamberlain 1959-3 Numara
Bill Russell 1956-2 Numara
Michael Jordan 1984-3 Numara
Karl Malone 1985-13 Numara
John Stockton 1984-16 Numara
Kobe Bryant 1996-13 Numara
Predrag Stojakovic 1996 - 14 Numara
Steve Nash 1996-15 Numara
Jermaine O'neal 1996-17 Numara gibi.

Draft verim olarak şarap gibi düşünülebilir. Hani bazı bağlar bazı yıllarda süper şarapları ile anılırken bazı senelerinki kötü olarak bilinir. Şöyle ki az önce ne yazdık koskoca Michael Jordan 1984'de 3. sırada seçilmiş. Komik gelebilir ama kendi zamanının 1 numarası Hakeem Olajuwan, 4. sü Charles Barkley, 16. Stockton ise o kadar hata olabilir yani. Birde ihtiyaç meselesi, adamın iyi bir oyun kurucusu varken kendi ayarıda bir adam almak yerine istediği bir pozisyon için seçim olabilir. Maşallah bereketli sene imiş. Bazı seneler ise bunun tam tersidir, şimdilik bir yıldız adayı yoktur. Maşallah hepsi süperstar 1996 gibi ya da ilerisi için ümit veren 2004 gibi.

Alıntıdır.
 
Üst