Kitap Özeti Dublörün Dilemması Murat Menteş

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Katılım
18 May 2015
Mesajlar
1,226
Tepkime puanı
0
Dublörün Dilemması Kitap Özeti

Dublörün Dilemması Murat Menteş

Murat Menteş+ Dublörün Dilemması'nda okuyucuya Nuh Tufan'ın tuhaf+ eğlenceli ve maceralı hikayesini aktarıyor.

Nuh Tufan+ yetimhanede büyümüş+ albino+ bembeyaz (!) bir gençtir. En yakın arkadaşı ise İbrahim Kurban adında+ doğuştan zengin bir mucittir. Üniversiteyi bitirmelerine rağmen bir işte dikiş tutturamadıklarından aylak aylak gezmektedirler. Fakat bir gün İbrahim Kurban+ çok önemli bir buluş icat eder. Yalnızca iki fotoğrafına sahip olduğu bir insan yüzünün gerçeğe eş bir maskesini yapabilmektedir. Bunu öğrenen Nuh+ kendilerine bir iş icar eder ve iş adamlarına özel bir dergiye ilan verir. İki yerde birden olmak isteyen+ meşgul insanlara yardım edebileceklerdir!

Dergide ilanı gören Dr. Tornado isimli bebek bezi şirketinin sahibi Ferruh Ferman+ adamlarından numara kime aitse onu bulup getirmelerini ister. Adamları da bir sabah bakkaldan eve dönen Nuh Tufan'ı kaptığı gibi Ferruh Ferman'a götürürler. İşin aslını anlayan Ferruh Ferman+ kendisinin bir maskesini yapmalarını ister. Nuh Tufan+ Ferruh Ferman'ın maskesiyle huzurevindeki annesini ve tımarhanedeki kız kardeşini ziyaret eder+ çeşitli toplantı ve kutlamalara katılır+ Ferruh'un sevgilisi Dilara Dilemma ile vakit geçirir. Fakat işin aslı+ bambaşkadır.

Ferruh Ferman+ üniversiteyi bitirdiği sıralarda Roza Silahlıpoda adında+ kendine aşık olan bir kızla evlenmiştir. Fakat Roza'nın abisi Rıza Silahlıpoda+ bir işe sahip olmayan ve kendi parasıyla geçinen Ferruh Ferman'ın sürekli ensesindedir. Kendisinden bir fabrika kurmasını+ her türlü sermayeyi ve ihtiyaçları karşılayacağını söylemektedir. Gelgelelim arkeoloji mezunu olan Ferruh Ferman+ kendi alanında bir mesleğe sahip olmak istemektedir. Fakat bir türlü iş bulamadığından fabrika kurmaya razı olur. Bir çocuk bezi fabrikası kurmaya karar verirler. Bu sırada Roza hamile kalır. Fabrika kurulmuş+ epey tutulmuştur da. Fakat birkaç ay sonra Roza'nın karnındaki kitlenin bir bebek değil+ kanser olduğu anlaşılır. Roza çok üzülmüş+ depresyona girmiştir. Giderek azalan aralıklarla içki tüketmeye başlamıştır aynı zamanda. Depresyon ilaçlarını içki ile beraber almakta+ canına hiç kıymet vermemektedir. Sonunda+ bir alkolik olup çıkar.

Bir gün+ Roza Silahlıpoda Ferman alkollü araba kullanırken+ çok büyük bir trafik kazası geçirir. Uzun bir ameliyat sonucunda bir netice alınamaz ve tam beş sene boyunca komada kalır. Kazadan önce zaten karısına ilgisini kaybetmiş olan Ferruh Ferman ise kadınlara tekrar ilgi duymaya başlamıştır. Fakat Roza'nın ağabeyisi Rıza Silahlıpoda+ Ferruh'un peşine iki adam dikmiş+ dişi sineğe bile bakmasına fırsat vermemektedir. Çünkü Roza'nın yaşadığı kazanın Ferruh'un suçu olduğunu düşünmektedir. Ferruh Ferman+ bir gün Dilara İlemma ile tanışır. Birbirlerine aşık olmasalar bile+ ihtiyaçları vardır. Bir süre sonra+ Ferruh'un Dilara ile ilişkisini anlayan Rıza Silahlıpoda+ Dr. Tornado şirketinin 10. yıl kutlamalarında Ferruh'u öldürtmeye karar verir ve adamlarıyla Ferruh'u takip ettirmeyi keser.

Rıza'nın kendisini öldürteceğini haber alan Ferruh Ferman'ın ise farklı planları vardır. Kutlamaya kendisinin kılığındaki Nuh Tufan'ı gönderecek+ kendisi ise kaçacaktır. Fakat olaylar pek planladığı gibi gelişmez.

Kutlamanın yapılacağı akşam+ Nuh kutlamaya Dilara Dilemma ile birlikte katılır. Ferruh Ferman da çok meraklandığından+ kılık değiştirerek oraya gider. Ferruh Ferman'ın yani Nuh'un açılış konuşmasını yapacağı sırada+ sahneye bir sürü Ferruh Ferman çıkıverir! Olayların hepsinden haberi olan İbrahim Kurban+ Nuh'u kurtarmak için bu planı yapmıştır. Dilara Dilemma kılığındaki ise Pembe Panter takma adlı Nuh'un eski ajan arkadaşıdır. Rıza Silahlıpoda'nın adamları ve Ferruh Ferman'lar arasında bir çatışma çıkar. Gecenin sonunda gerçek Ferruh Ferman omzundan vurulmuş+ Nuh Tufan'ın ise bir parmağı kopmuştur.

Murat Menteş'in bu eğlenceli ve ilginç hikayesinde+ okuyucuyu bir merak tufanı bekliyor!
 
Üst