E kitap okuyucu alınır mı? Gerçek kitabın yerini tutar mı?

stron

Yazar
Gelişen teknoloji dünyasında basılı yayınların yanında artık e kitap okuyucular ile birlikte e kitaplar da yoğun ilgi görmekte. Ülkemizde de son yıllarda son yıllarda e kitap satışının tutulmaya başlamasıyla Türkiye'de de e kitap okuyucu piyasasını görebiliyoruz. E kitap okuyucu almaya değer mi? Ne tür özellikleri var genel olarak? Gelin birlikte inceleyelim.

E kitap okuyucu nedir?

E kitap okuyucular genel olarak küçük inç (6 - 7) tablete benzerler. Teknik olarak da bir nevi tablet olan bu cihazlar sadece kitap okumak için donatılmıştır. Normal kitaplardan daha hafif olması, taşınabilirliği ve yer yer kullanışı daha iyi bir seviyeye getirdiği için oldukça tutulmuştur. Yani siz evinizdeki onlarca kilo kitabı sadece 150 - 200 gramlık bir cihaza sığdırıyorsunuz. 

E kitap okuyucular gerçek kitabın yerini tutar mı?

Tabi ki yıllardır alışılmış her sayfa çevirme hissiyatı bile farklı olan kitabın yerini tutması zor. Ne kadar normal basılı kitapları okumayı sevsek de bu cihazları her yere çok kolay bir şekilde götürebilmemiz bize daha fazla kitap okuma imkanı sunabiliyor. Kitap okumayı seven bir insana "Daha fazla kitap okumak mı yoksa normal basılı kitapta evdeki boş vakitlerinizde okumak mı daha iyi?" diye sorsak acaba nasıl bir cevap alırdık?

E kitap okuyucu almaya değer mi?

Genel olarak değilde şu anki zamanı baz alıp bu soruyu cevap alırsak "hayır!!" diyebiliriz. Niye böyle dedik şimdi çünkü daha 1 -2 ay önce ortalama 700 800 TL olan orta kalitede bir e kitap okuyucu şuan 1500 1600 TL bu şartlarda maddi açıdan almaya değmez ki zaten evden çıkmıyoruz bi zahmet açın kitabınızı okuyun  :D .

Genel olarak ele alırsak taşıma kolaylığı ve güzel bir okuma deneyimi sağlaması adına gerçekten değer. Akşamları karanlık moda alabileceğiniz, gözünüzü yormayacak şekilde ekstra ön ışık ile ayarlama yapabileceğiniz bir çok kolaylık genelde size sağlanıyor

[hr]
Siz e kitap okuyucular hakkında ne düşünüyorsunuz? Almaya değermi? Veya bir e kitap okuyucunuz varsa deneyiminizi bizle paylaşabilirsiniz.

o2m

New member
Üye
Yani Türkiye ve dolar bazında çok zor, o paraya bir ton kitap hatta akıllı telefon alınıyor, yani Tr şartlarında gereksiz harcama derdim. Yoksa su geçirmeyen modeller var, havuz kenarı veya deniz kenarı keyfi yapılabilir. Islatma derdi yok :) 
Elinize sağlık, çok güzel konu

stron

Yazar
o2m' Alıntı:
Yani Türkiye ve dolar bazında çok zor, o paraya bir ton kitap hatta akıllı telefon alınıyor, yani Tr şartlarında gereksiz harcama derdim. Yoksa su geçirmeyen modeller var, havuz kenarı veya deniz kenarı keyfi yapılabilir. Islatma derdi yok :) 
Elinize sağlık, çok güzel konu
Evet dolar şartlarında gerçekten iyi modelleri almak baya harcama gerektiriyor ama şu olaylar biz düzene girse güzel bi model düşünüyorum. Çünkü gün içinde kitaba pek zaman kalmıyor (en azından normal zamanda) gittiğimiz her yerde okuyabiliriz bari.

Rapid

Admin
Yönetici
Admin
Moderatör
Elinize sağlık, bende genelde her kitap için olmasa da, çoğu zaman e kitap okuyucuyu tavsiye ediyorum, doğa için daha sağlıklı. Türkiye'de otelde çalıştığım dönemde İngiliz turistler Amazon Kindle'larıyla gelir, havuz başında uzanırken cihazdan kitap okurlardı. Şimdi o zaman aklıma geldi, gayet kullanışlı bu konuda.

stron

Yazar
Rapid' Alıntı:
Elinize sağlık, bende genelde her kitap için olmasa da, çoğu zaman e kitap okuyucuyu tavsiye ediyorum, doğa için daha sağlıklı. Türkiye'de otelde çalıştığım dönemde İngiliz turistler Amazon Kindle'larıyla gelir, havuz başında uzanırken cihazdan kitap okurlardı. Şimdi o zaman aklıma geldi, gayet kullanışlı bu konuda.
Aynen öyle hocam özellikle yeni nesil e kitap okuyucular ortalama 2 metrelik suyun altında 60 dakikaya kadar suya dayanaklı olabiliyor buda sahillerde havuz başında kitap okuma deneyimi sağlatıyor gerçek ten hoş bir imkan.

siriussg0d

Teğmen
Ben herşeyi usulüne uygun seviyorum. Hani derlerya "et balık kelle bunlar yenir elle " aynı bu hesap :)
Kitap dediğin alıp okunur orjinal şekliyle yani :) Mesela soru çözerkende oluyor bu bana internet üzerinden soru çözemem illa önümde olması gerek o test kitabının :)

stron

Yazar
siriussg0d' Alıntı:
Ben herşeyi usulüne uygun seviyorum. Hani derlerya "et balık kelle bunlar yenir elle " aynı bu hesap :)
Kitap dediğin alıp okunur orjinal şekliyle yani :) Mesela soru çözerkende oluyor bu bana internet üzerinden soru çözemem illa önümde olması gerek o test kitabının :)
hocam test kitabı öyle alacan karalayacaksın ama işte kitapları da heryere götüremiyoruz çantama koyuyorum bükülüyor ıslanıyor derken anca evde boş vakit bulabilirsen oda zor