Kitap Özeti Ekmek Parası Roman Özeti

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Katılım
18 May 2015
Mesajlar
1,226
Tepkime puanı
0
Olay sonbahar zamanında yaşanmıştır. İşte böyle bir sonbahar akşamında iş aramakta olan Erol isimli bir çocuğun başından geçenler anlatılmaktadır.

Bir yanlışlık daha doğrusu bir haksızlık sonucu babası cezaevine düşen Erol isimli çocuk; annesi ve kız kardeşi ile birlikte üvey dayısının yanında kalmaktadır.

Erol üvey dayısının baskısıyla iş aramaktadır. Sürekli okula gitmeyi ve okumayı düşünene talihsiz çocuğa kimse iş vermemektedir. İş bulamadığı takdirde üvey dayısı onu bir daha eve almayacağını ve sokağa atacağını söylemektedir.

Yine bir gün iş ararken, kendisi yaşlarında Haşim isimli küfeci bir çocukla karşılaşır. zavallı Erol okulunu yarıda bırakmıştır. Çünkü kurulu düzenleri dağılmış, huzurları kaçmıştır. Haşim’de okula gitmemektedir. Çünkü onunda sırtında ağır bir yük vardır.

Haşim’le kısa zamanda arkadaş olan Erol, onunla birlikte çalışmaya başlar. Haşim temiz ve iyi bir çocuktur. Bu yüzden Erol’a yardımcı olur ve ona iş aramaya başlar. Erol başından geçenleri Hşim’e anlatır.

Yine üvey dayısının kızdığı bir günde Erol kız kardeşini ve annesini alarak Haşim’in evine yerleşirler. Haşim bir kulübede ablası, annesi ve babası ile birlikte yaşamaktadır. babası yatalak, annesi hasta ablası ise dul ve uzun zamandır işsizdir.

Haşim, Erol’a babasının suçsuz olduğunu düşündüğünü ve ona yardımcı olmak istediğini söyler. Bunun için onu Polis Mustafa ile tanıştıracağını anlatır. Polis Mustafa Haşim’in arkadaşıdır. Aynı zamanda polis karakolunda kalmakta ve polislere elinden geldiğince yardımcı olmaktadır.

Erol Haşim’le birlikte polis karakoluna giderler. Buraya Haşim’in arkadaşı polis Mustafa gelir. Komiser remzi ile karşılaşan Erol ona babasının suçsuz olduğunu kesinlikle böyle bir şey yapmayacağından söz eder. Yaşanan olayları ise şu şekilde anlatır: babasının bir kundura dükkanı olduğunu, geçimlerini bu şekilde sağladıklarının, babasının öldürmekle suçlandığı Halit Bayraklı’nın müşterileri olduğunu söyler. Halit Bayraklı’nın iskarpinleri için babasıyla birlikte gittiğini ve oradan motorbisikletli bir adamın uzaklaştığını anlatır.

Bütün bunları dikkatle dinleyen Komiser Remzi motorbisikletli adamın tarifini Erol’dan aldıktan sonra Erol’a yardımcı olacağını söyler. Polis Mustafa ile birlikte Erol’u babasının bulunduğu cezaevine yollar. Zavallı uzun bir aradan sonra tekrara görecektir. Bunun için çok heyecanlı ama bir o kadar da tedirgindir. nihayet babasıyla karşılaşan çocuk babasına iş yerini yeniden açtığı konusunda yalan söyler. Bunu babasının üzülmemesi için yapmıştır.

Komiser Remzi Erol’dan tarifini aldığı adamın kaldığı apartmanı bulmuştur. Adamın adı Kani İmre’dir. Erol’a bu apartmana gitmesini orada gözcülük yapmasını ve olan biteni her akşam kendisine anlatmasını söyler. Erol söylendiği gibi apartmana gelir ve kapıcı ile konuşmaya başlar. kapıcı ise Kani İmre’nin ölen Halit Bayraklı’nın kızı ile nişanlı olduğunu söyler.

Erol her akşam olup biteni Komiser Remzi’ye anlatmaktadır. Komiser Remzi bunun üzerine Erol’u bir yorgancının yanına çırak olarak verir(Sadık Usta). Erol, Sadık Usta ile birlikte Halit Bayraklı’nın aparmanına cilacı olarak gider. bu apartmanın ikinci katında

Halit Bayraklı’nın kızı Esin ve karısı Feride kalmaktadır.

Erol Esin hanımla karşılaşır. Esin hanım çok üzgün ve perişandır aynı zamanda tedirgindir. Erol bu tedirginliğin farkına varmıştır. Bunun nedeninin nişanlısı Kani İmre olduğunu düşünmektedir.

Esin Hanım Erol’a onun yanında kalmasını söyler. Çünkü genç bayan nişanlısı Kani İmre’den korkmaktadır. Erol’da orada kalmaya başlar.

Erol daha önce Kani İmre’nin kaldığı apartmana gider. Çünkü kapıcıdan daha fazla bilgi almak ister. kapıcı, Erol’u daha önceden tanıdığı için onu evine çağırır. Erol ise kapıcıya Kani İmre hakkında sorular sorar. Erol’un en çok merak ettiği Kani İmre’nin ne iş yaptığıdır. Kapıcı ise onun ne iş yaptığını bilmediğini durumunun iyi olduğunu, ancak son zamanlarda evini kiraya verdiğini ve kendisine satması için bir çift sarı iskarpin getirdiğini söyler. Erol bu iskarpinleri görür. bunlar Halit Bayraklının kendisine yaptırmak üzere getirdiği iskarpinlerdir. Erol onları görünce tanır. onları kapıcıdan almak istediğini söyler.

Erol Komiser Remzi’nin yanına gider ve olanları anada anlatır. Komiser Remzi onları almayı kabul eder. bir arkadaşını Erol’la birlikte Kani İmre’nin kaldığı apartmandaki kapıcıya gönderir.

Erol esin hanımın yanında kalmaya devam eder. bir gün Kani İmre gelir ve genç bayanla tartışmaya başlar. tartışmalarının sebebi Kani İmre’nin hemen evlenmek istemesidir. Esin Hanım ise babasının ölümüne çok üzüldüğü için daha bu acısı geçmeden evlenmek istememektedir. Kani İmre ise onu annesini öldürmekle tehdit eder.

Erol kaldığı odada bir gece uyanıp dışarıya çıktığında kapıcı ile karşılaşır. Onun sinirli olduğunu fark eder. Kapıcı ise ona Terzi Kalyopisin birisiyle birlikte içeride eğlendiğini sürekli bir yerlere gönderdiğini anlatır. Erol ise bu kalan kişinin Kani İmre olduğunu düşünür. Sabah olduğunda Erol Kani İmre’yi çıkarken fark eder. Sonra Terzi Kalyopis’in odasına gider.

Burada Kani İmre’nin nişan yüzüğünü bulur. ne yapacağını şaşıran Erol bu yüzüğü cebine koyar. bundan kimseye bahsetmez. akşam Komiser Remzi’nin yanına gider. Gördüğü her şeyi anlatır ama yüzükten söz etmez. Buradan Haşim’in evine gider. Zavallı Haşim hastalanmıştır. Erol hemen bir doktor bulur. Haşim’in dinlenmesi ve soğuk almaması gerekmektedir. annesine olanlardan hiç bahsetmez.

Ertesi gün Esin Hanım Erol ve Sadık ustanın parasını vermek için kasayı açar. Ama açtığında kasanın boş olduğunu görür. Bunun üzerine Sadık Usta ve Erol Polis merkezine götürülür. Erol’un cebinden Kani İmre’nin yüzüğü çıktığı için zavallı çocuk suçlu durumuna düşer. Derdini bir türlü anlatamayan Erol Sadık ustaya annesine bu akşam gelemeyeceğini söylemesini ama olanlardan bahsetmemesini söyler.

Bunun üzerine Erol babasının kaldığı cezaevine gönderilir. burada bir süre babası ile birlikte kalacaktır. daha sonra baba oğul Üsküdar cezaevine gönderilirler. Ali usta burada aşçılık yapacaktır. Erol babasıyla bir gün otururken tanıdığını iddia ettiği birisini görür. yüzünde çıban izi bulunan bu adamı tanıdığını düşünmektedir. (Erzincanlı)

Cezaevinde kısa bir süre kalan Erol gerçekleri öğrenmek ve bunları Esin Hanım’a göstermek için onu takip etmeye başlar. Esin Hanım Taksim Bahçesinde otururken onun yanına gelir, ama kendisini tanımaması için kıyafetini değiştirmiştir. Zavallı Esin Hanım ağlamaktadır. Bunun üzerine ona neden ağladığını sorar. Esin tanımadığı bu çoçuğa dikkatlice bakar. Erol ise üzgün bir şekilde onun nişanlısından uzak durmasının gerektiğini ne kadar kötü bir insan olduğunu anlatır ve oradan uzaklaşır. Esin Hanım ise onun Erol olduğunu fark eder. Erol uzaklaşırken Terzi Kalyopis’in Esin Hanım’ı gözetlediğini fark eder. Arkasında duran araba ve şoföre (Vasil) dikkatlice bakar.

Aradan tam bir hafta geçmiştir. Bu arada Esin Hanım kaçırılmıştır. Bu olayı Erol’a arkadaşı Polis Mustafa verir. Erol onu Kani İmre’nin kaçırdığını düşünmektedir. hemen Komiser Remzi’nin yanına gider. komiser Remzi ise Kani İmre’nin kendisine haber verdiğini onunda üzgün ve perişan olduğunu anlatır. Erol Esin hanımla daha bir hafta önce konuştuğunu bu arada kendilerini gözetleyen birisini fark ettiğini anlatır. Polis karakolundan Vasil’in resmini tanır ve onun adresini alır.

Erol ertesi akşam babasının tabancasını alır. bu arada Esin Hanım’ın annesi Feride de hastaneye kaldırılmıştır.

Erol bir sabah uyandığında başındaki şişliği ve kanı fark eder. O da Esin Hanım gibi kaçırılmıştır. Çevresine baktığında çamaşırlık gibi bir yerde olduğunu fark eder ve ağlama sesleri duyar. Daha sonra bulunduğu yerdeki kapıyı açmaya (bilgi yelpazesi. net) çalışır. Esin Hanım’ı görür ve yanına gider. Esin Hanım Erol’u görünce şaşırır. Erol ise ona korkmamasını, Vasil’in adresini bulmak için gittiği yerde kendisini getiren şoföre adresi verdiğini polisleri getirmesi gerektiğini söylediğini anlatır.

Erol ve Esin Hanım çaresiz bir şekilde beklemeye başlarlar. ertesi gün içeriye Kani İmre ve Vasil gelir. Onların geldiğini duyan Erol saklanır. Kani İmre Esin Hanım’ı sürekli hırpalamaktadır. Erol ise babasının tabancasını alır ve ortaya çıkar bunun üzerine Kani İmre ve Vasil kapıyı kapatıp dışarıya çıkarlar. Erol ve Esin hanım hala kurtarılmayı beklemektedir.

Aradan çok geçmeden komiser Remzi ve Erol’un daha önce cezaevinde gördüğü Erzincanlı lakaplı adam yanlarına gelir.

Artık gerçekler öğrenilmiştir. Ali Usta serbesttir. hep beraber Haşim’in evine giderler. Bu arada Haşim yeni yeni iyileşmeye başlamıştır. Esin Hanım Erol ve ailesine kendi apartmanlarında yaşamalarını teklif eder. Erol ve ailesi geçmişte yaşamış oldukları sıkıntılı günleri unutup mutlu bir şekilde hayatlarına devam ederler.
 
Üst