Biyografi Erol mermer

Rocky

Albay
Katılım
9 May 2015
Mesajlar
314
Tepkime puanı
0
Erol Mermer


Erol Mermer için anma programı

Sinema ve basın dünyasının unutulmayan siması Erol Mermer, vefatından kısa bir süre sonra dostları ve meslektaşları tarafından Bâbıâli’de yâd ediliyor.

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER), vefatından üç buçuk ay sonra senarist, yapımcı ve yönetmen Erol Mermer’i Cağaloğlu’nda yâd ediyor. 23 Temmuz 2015 Perşembe günü bütün yakınları, dostları, sinema dünyasının ustaları ve mensupları Erol Mermer’i anlatmak ve dinlemek için Timaş Kitapkahve’de buluşuyorlar. “Bâbıâli Sohbetleri”ndeki anma toplantısı, her zaman olduğu gibi saat 18.00’de başlayacak.

Sinema sektöründe bir çok önemli çalışma yapan, TGRT’de ve Türkiye gazetesinde uzun yıllar çalışan, son olarak İstanbul 2010 Projesi’nde Sinema Bölümünde görev alan Erol Mermer, senarist, yapımcı ve yönetmen olarak bir çok eserde emek sahibi idi. Mehmet Nuri Yardım’ın yöneteceği anma toplantısına katılarak duygu ve düşüncelerini dinleyicilerle paylaşacak olan sinema, basın ve kültür adamları, şu isimlerden oluşuyor:

Abdurrahman Pala, Abdurrahman Şen, Ahmet Yüter, Avni Cebi, Cem Akyoldaş, Halil Önür, Harun Yöndem, Hüseyin Aydemir, Hüseyin Sarıkoç, Kemal Çiftçi, Mehmet Uyar, Mesut Uçakan, Mustafa Nadir Önay, Nazif Tunç, Ömer Çakkal, Ragıp Karadayı, Rahim Er, Şerif Aydemir, Ümit İsmailoğlu, Ünal Bolat, Üstün İnanç ve Veysel Karani Önen. Toplantıya aile adına katılacak olan Erdem Mermer, babasının ‘ev hâli’ni ve bir ‘evlat’ gözüyle ‘baba Erol Mermer’i anlatacak. 

Osman Esgice (Sanatalemi.net)


yapımcı, yönetmen, senarist

10 Ekim 1955 tarihinde Konya'nın Karabağ Kasabası'nda doğdu. İlk ve orta tahsilini Konya'da tamamladı. Karaman Lisesini bitirdi. Bu dönemde tiyatro ile ilgilendi. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü'nden mezun oldu. Para-Kredi Ekonomi Dergisi'nde grafiker olarak mesleğe başladı. Görüntü yönetmeni Orhan Kapkı'nın yanında kamera asistanı olarak sinemaya başladı. Bir yıl kadar bu sektörde çalıştıktan sonra, yaşanan ekonomik krizden dolayı tekrar reklam sektörüne döndü. Tele-Ajans ve Güzel Sanatlar Reklam Ajansı'nda art direktör olarak çalıştı. Askerliğini Harp Akademileri Komutanlığında yaptı. 

1989-1993 yıllarında Türkiye Gazetesi'nde Grafik Servis Şefi olarak çalıştı. 1993-2000 yılları arasında TGRT'de yönetmenlik, yapımcılık ve drama 
müdürlüğü yaptı. Vefa (1993), Kimsesizler (1994), Sevginin Bittiği Yer (1993) ve Annemi İstiyorum gibi film ve dizilerde yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. 2000 yılında basın kadrosundan emekli oldu. Bir süre özel bir okulda (BSF Akademi) sinema ve grafik dersleri verdi. sanatalemi.net internet sitesinin genel yayın yönetmenliğini yaptı. Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) Yönetim Kurulu Üyesi. İstanbul 2010 Ajansı'nda danışman olarak görev yaptı. Evli ve bir çocuk babası. 6 Nisan 2015 tarihinde İstanbul'da vefat etti.


HABER
“Türk Sinemasında Dinî Temalı Filmler”

Yönetmen senarist Erol Mermer, “Türk Sinemasında Dini Temalı Filmler” konulu bir konuşma yapacak. Toplantı ESKADER’in “Bâbıâli Sohbetleri” çerçevesinde Timaş Kitapkahve’de 19 Temmuz Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak.

Yönetmen senarist Erol Mermer, “Türk Sinemasında Dinî Temalı Filmler” konulu bir konuşma yapacak. Toplantı ESKADER’in “Bâbıâli Sohbetleri” çerçevesinde Timaş Kitapkahve’de 19 Temmuz 2012 Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Toplantıyı araştırmacı yazar Mahmut Çetin yönetecek.

Erol Mermer, sohbet toplantısında yerli sinemada inanç konulu filmler hakkında konuşacak, Cumhuriyet döneminde yapılan filmlerdeki dinî unsurlara dikkat çekecek. Bu arada beyazperdede din adamlarına olan genel bakışı sorgulayacak olan Mermer, konuyla ilgili sorulara da cevap verecek.


HAKKINDA YAZILANLAR

Mesut Uçakan'ın Erol Mermer hakkındaki mesajı

Arkadaşlar; Bir gün bir telefon gelir ansızın.Erol da gitti der. Size ölümü hatırlatıraniden. Körkütük akıp giden, yarı sarhoş zamanın kayganlığındaÖlüm var! diye haykıran bir sestir bu.Ölüm var!.. Ve sen hâlâ oyunda oynaştasın Uçakan. Ölüm var!.. Ve sen hâlâ Cehennem dolduruyorsun içine. Nur lazım kabrinde, azap dolduruyorsun. "Zerre zerre soracağız hesabımızı!" diyor Rabbim. Hançer gibi oturmuyor yüreğine bu laflar. Bağışlayın, yine bir dostumuzun vefatı ile karşı karşıyayız. Erol Mermerkardeşimiz Hakkın rahmetine kavuşmuş! İnnâlillahveinnâileyhirâciûn.Kahvaltımızın müdavimlerindendi. Kültür ve sanatımızın sıkıntılarını çeken, düşünen, tartışan, derviş tabiatlı bir arkadaşımızdı. TGRT'de çeşitli yapımlara imza atmıştı. Kanser tedavisi görüyordu. Allah gani gani rahmet eylesin. Cenazesi bugün ikindi namazına müteakıp Eyüp Camii'nden kalkacakCamiide buluşalım inşallah. Allah'a emanet olun. Uçakan


HABER

Erol Mermer'i kaybettik
İHA 7 Nisan 2015

Gazeteci ve yönetmen Erol Mermer İstanbul'da vefat etti. 

Erol Mermer’in cenaze namazı, bugün ikindiden sonra Eyüp Sultan Camisinde kılınacak. Eşinden alınan habere göre, Erol Mermer dün gece saat 03.35’te hayata veda etti. Erol Mermer, yıllardan beri amansız bir hastalıkla boğuşuyordu. Erol Mermer’in cenaze namazı, bugün ikindiden sonra Eyüp Sultan Camisinde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek.

TGRT başta olmak üzere bazı televizyonlarda birçok dizinin yapımcılığını, senaristliğini ve yönetmenliğini yapan Erol Mermer, 1955 yılında Konya’nın Karabağ kasabasında doğdu. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Bölümü’nden mezun oldu. Para-Kredi Ekonomi dergisinde grafiker olarak mesleğe başladı. Görüntü yönetmeni Orhan Kapkı’nın yanında kamera asistanı olarak sinemaya başladı. Bir yıl bu sektörde çalıştıktan sonra, yaşanan ekonomik krizden dolayı tekrar reklam sektörüne döndü. Tele-Ajans ve Güzel Sanatlar Reklam Ajansı’nda art direktör olarak çalıştı. Askerliğini Harp Akademileri Komutanlığı’nda yaptı. 1989-1993 yıllarında Türkiye gazetesinde Grafik Servis Şefi olarak çalıştı. 1993-2000 yılları arasında TGRT’de yönetmenlik, yapımcılık ve drama müdürlüğü yaptı. “Vefa” (1993), “Kimsesizler” (1994), “Sevginin Bittiği Yer” (1993) ve “Annemi İstiyorum” gibi film ve dizilerde yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı. 2000 yılında basın kadrosundan emekli oldu. Bir süre özel bir okulda (BSF Akademi) sinema ve grafik dersleri verdi. Evli ve bir çocuk babasıdır. 
 
Üst