Kitap Özeti Gollik Hayko Bağdat

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Katılım
18 May 2015
Mesajlar
1,226
Tepkime puanı
0
"Yazmaktan o kadar korktuğum+ kötüleri anlatırken içimin titrediği+ iyi hikâyelerde heyecanlandığım+ kelimelerimi beğenmediğim bir uzun metin yazmak yazar olmak için yeterli mi?" diyerek yazma eylemini sorgulayan Hayko Bağdat'ı kitap için ikna etmek kolay olmadı. Bağdat+ bu ülkedeki salyangozların yunusların frekansında çıkardığı sesleri sadece kendi aralarında duyduklarını sanıyordu+ oysa ki hiç de az değilmişler. İşte bu kalabalık sayesinde çıktı ortaya Gollik.

"Başlarım Ermenisinden de+ Türkünden de+ Kürdünden de. Başka bir şey anlatacağım sizlere. Ama bana sorarsanız bütün bunlar hikâye..." diyor Gollik'in yazarı. Daha evvel evinin kapılarını açması gibi+ bu defa da tüm gollik hallerini anlatıyor bize. Rumluk+ Ermenilik+ Türklük ve hatta hacılık elden giderken gülmekten gözlerinizden yaşlar gelebilir. Ama Bağdat'ın amacı ağlatmak değil+ o ve arkadaşları+ "başka bir dünya mümkün değilse+ başka bir ortam mümkündür" diye düşünüyorlar. Sizce de öyle ise buyrun Gollik'in dünyasına.
Unutmayın+ İnek Şaban ile Gollik aynı mahallenin çocukları...

Salyangoz isimli kitabı ile dikkatleri üzerine çeken sitemkar yazar Hayko Bağdat içinden geçenleri söylemeye Gollik isimli kitabında da devam ediyor.

İnsanların Türk+ Ermeni+ Kürt diye ayrıştığı bir zamanda farklı bir ses olarak ortaya çıkan ve bu sesler sayesinde ortaya çıkan Gollik okurlarına iğnelemeler ile dolu bir deneme sunuyor.
 
Üst