Biyografi Hesiodos

#CheaveL

Emektar
Katılım
9 May 2015
Mesajlar
762
Tepkime puanı
0
Hesiodos (M.Ö. 8. yüzyıl) Yunan didaktik şiiririnin babası diye anılan ünlü ozan.

Didaktik şiir türünün kurucusudur. Yunanistan'ın Boiotia'nın Askra şehrinde yaş(** ! Küfür Etmek Yasaktır - Oto Filtre ! **)ştır. Hikayeye göre, Helikon yamaçlarında koyun güderken musalar, yani ilham perileri ona şairlik ilham etmişlerdir. Nerede öldüğü belli değildir. Yunan insanını şiir yoluyla eğitmeye çalışmıştır. Köy yaşamını ve insanların günlük işlerini anlatan ilk şairdir. Hesiodos'un en önemli eseri İşler ve Günler'dir. Yunan mitolojisi ve Yunan çiftlik hayatı üzerine bilinenlerin pek çoğu Hesiodos'un eserlerinden öğrenilmiştir. "İşler ve Günler" yapıtı, köy yaşamını anlatır.

Eserleri

İşler ve Günler: Otantik bir şiir olan İşler ve Günler, genel anlamda çiftçi yaşamını anlatmaktadır. Eserde insanın beş çağı anlatılmaktadır. Eserde bazı nasihatlar da bulunmaktadır.

Teogoni (Tanrıların Doğuşu): Genel kanı Teogoni`nin yazarının Hesiodos olduğu yönündedir, ancak bu kesin değildir. Üslup açısından İşler ve Günler`e yakındır. Konusu genel olarak evrenin, dünyanın ve Tanrıların kökeni, varoluşlarıdır.
 
Üst