Biyografi Hulusi Akar

Rocky

Albay
Katılım
9 May 2015
Mesajlar
314
Tepkime puanı
0
Hulusi Akar


Özel'in yerine Hulusi Akar genelkurmay başkanı olacak

Yüksek Askeri Şûra’da Orgeneral Özel’in yerine Orgeneral Akar geçecek ve 2019’a kadar bu görevde kalacak. 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in 4 yıllık görev süresi dolduğu için emekliye ayrılacağı Şûra’da, Genelkurmay Başkanlığı koltuğuna Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar’ın oturmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Orgeneral Akar, 2019’a kadar bu görevde kalacak. Genelkurmay Başkanlığı görevinin el değiştirecek olması nedeniyle, Genelkurmay Karargâhı’ndaki general kadrosunun bir bölümünün değişeceği ifade ediliyor.
Milliyet 11 Temmuz 2015


Kara Kuvvetleri komutanı
orgeneral

1952 yılında Kayseri'de doğdu. 1972 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1973 Yılında Piyade Okulu'ndan mezun oldu. 1980 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı çeşitli birliklerde takım komutanlığı yaptı. 

1982 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun oldu. Ardından kurmay subay olarak 7'nci Piyade Alayı'nda Karargâh Bölük Komutanlığı, 12'nci Piyade Tümen Komutanlığı'nda Lojistik Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Genel Sekreterliği'nde Plan Subaylığı, Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargâhı (Afsouth Napoli/İtalya) İstihbarat Başkanlığı'nda İstihbarat Subaylığı, Kara Kuvvetleri İstihbarat Başkanlığı'nda İstihbarat Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği'nde Plan Subaylığı, Genelkurmay Başkanlığı'nda Özel Kalem Müdürlüğü ve Bosna-Hersek Türk Görev Kuvveti Komutanlığı görevlerini yürüttü. 

1998 yılında tuğgeneralliğe terfi etti. Tuğgeneral rütbesi ile 51'inci İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanlığı ve Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Karargâhı (Afsouth Napoli/İtalya) Plan Prensipler Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2002 yılında tümgeneralliğe terfi etti. 

Tümgeneral rütbesi ile Kara Harp Okulu Komutanlığı ve Kara Harp Akademisi Komutanlığı görevlerini yürüttü. 2007 yılında korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve 3'üncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2011 yılında orgeneralliğe terfi etti. 

Orgeneral rütbesi ile Genelkurmay 2.Başkanlığı Görevini yürüttü. 2013 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine atandı. 

Şule Akar ile evli ve iki çocuğu var. İngilizce biliyor. 


 
Üst