Biyografi Ihsan Özkes

Rocky

Albay
Katılım
9 May 2015
Mesajlar
314
Tepkime puanı
0
İhsan Özkes


İhsan Özkes CHP'den istifa etti
CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes'in twitter hesabından atılan bir mesaj ortalığı karıştırdı. Özkes, istifayı twitter hesabından duyurdu.

CNNTürk'ün haberine göre CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes twitter hesabından "CHP'den istifa ettim" diye yazdı. Özkes'in istifası kesinleşirken nedeni henüz öğrenilemedi. Bu istifanın ardından CHP'nin Meclis'teki milletvekili sayısı 131'e indi.

CHP'nin emekli müftü milletvekili Özkes'in, istifa dilekçesini hem CHP Genel Merkezi'ne hem de TBMM'ye ilettiği öğrenildi.
21 Temmuz 2015


CHP İstanbul Milletvekili
Beyoğlu Eski Müftüsü

1957 yılında Çorum’da doğdu. Ankara İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Bir müddet Çorum Alaca ilçe merkezinde imam-hatip olarak görev yaptı. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü (Gece Bölümü) Tefsir Hadis Bölümü’nden 1981’de birincilikle mezun oldu. Yüksek öğrenim esnasında Beyoğlu’nda Kur’an Kursu öğreticiliği yaptı.

Sinop-Gerze Müftüsü iken vatani görevini yapmak üzere ayrıldı. Balıkesir’de askeri temel eğitim gördü. Elazığ’da yedek subay olarak görev yaptı. Yozgat-Sorgun müftüsü olarak hizmet verdi. İlmi çalışmalar yapmak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı’nca iki yıl Mısır’a gönderildi.

1978’de Bolu-Akçakoca müftüsü oldu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Hadis Ana Bilim Dalı’nda mastır yaptı. Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı Haseki Eğitim Merkezi İhtisas Kursu’na katıldı. İstanbul merkez vaizliği yaparken 1992’de Üsküdar müftüsü olarak atandı. 11.01.1999 tarihinde kendi isteğiyle görevden ayrıldı. 1999’da DSP Üsküdar Belediye Başkan Adayı oldu. 

14.06.1999’da Şile müftüsü olarak tekrar göreve döndü. 11.10.199’da Beyoğlu Müftülüğüne naklen tayin edildi. 08.08.2002 yılında milletvekili seçimlerinde aday olmak üzere görevinden ayrıldı. Seçimlerde aday olamaması üzerine, Adana-Yüreğir İlçe Müftülüğüne atandı. Bu görevdeyken 2003 yılında emekli oldu. CHP Parti Meclisi Üyesi. Evli ve beş çocuk babası.

* Türkan Saylan’ın cenaze namazını, ölümünden önce isteği doğrultusunda kıldıran isim olarak tanındı.

ESERLERİ:
Riyazu’s-Sâlihin Tercüme ve Şerhi (Altı cilt)
Peygamberimiz (s.a) Döneminde Kadınlar 
Oruç Mübarek Geceler ve Bayramlar 


HABER

CHP'den ücretsiz tuvalet ve sıcak su teklifi
25 Kasım 2013

CHP, cami tuvaletlerinin ücretsiz olması ve musluklarından sıcak su akması için kanun teklifi verdi. Beyoğlu eski Müftüsü ve CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, vatandaşın ibadetini daha rahat yapabilmesi için kanun değişikliği teklifi verdi.

Özkes'in Belediye Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, toplumun ibadetine açılmış ve ücretsiz girilen cami ve mescitlerdeki abdesthane ve tuvaletlerin temizlik, onarım, güvenlik ve bakım giderlerinin ibadethanenin bulunduğu ilin belediye bütçesinden karşılanması ve vatandaşa ücretsiz hizmet vermesini öngörüyor.


HABER

CHP'de en çok oy müftü İhsan Özkes'e verildi
8 Eylül 2014

CHP’de yeni Parti Meclisi’ne girmek için büyük yarış yaşandı. 976 oyun geçerli sayıldığı seçimlerde en çok oyu 665 ile partinin müftü kökenli İstanbul Milletvekili ihsan Özkes’in alması dikkati çekti. 

Kılıçdaroğlu’nun listeye almadığı Faruk Loğoğlu yerine dış politikayı emanet etmesi beklenen, açılım sürecinin mimarı Türkiye’nin eski Bağdat Büyükelçisi Murat Özçelik 324 oy, anahtar listeye son anda eklendiği belirtilen Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak 297 oy ve eski DSP muş Milletvekili Zeki Eker 290 oy ile Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde yer almasına karşın PM’ye giremedi.

Özçelik ikinci, Toprak yedinci, Eker ise onuncu yedek üye oldu. PM’de iki istifa yaşanması durumunda Özçelik, PM’ye girebilecek. Özçelik’in düşük oy almasında partinin ulusalcı kanadının Özçelik’in Kürt sorununun çözümü sürecinde oynadığı rolü olumsuz biçimde kullanmasının etkili olduğu değerlendiriliyor. Toprak’ın listeye girememesinde ise Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde partinin tepki çeken adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yanında yer almasının etkili olduğu belirtiliyor.

En fazla oy Özkes’e

976 Oyun geçerli sayıldığı seçimlerde en çok oyu 665 ile partinin müftü kökenli İstanbul Milletvekili ihsan özkes’in alması dikkati çekti. Özkes’i 642 oy ile doğa politikalarından sorumlu genel başkan yardımcısı Şafak Pavey, 619 oy ile yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba, 605 oy ile gazeteci Tuncay Özkan, 588 oy ile Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, 583 oy ile örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Tekin Bingöl, 564 oy ile Parti Sözcüsü Haluk Koç, 555 oy ile Trabzon Milletvekili Volkan Canalioğlu, 551 oy ile İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ve 518 oy ile Denizli Milletvekili İlhan Cihaner izledi.

Liste ‘kısmen’ delindi 

Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesini ise 3 isim deldi. Son ana kadar listede olması beklenen ancak anahtar listeye alınmayan, Soma faciasındaki performansıyla kamuoyunun dikkatini çeken Manisa Milletvekili Özgür Özel 482 oy ile yarışı 15. sırada tamamladı. 448 oy alan eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, 22. sıradan PM’ye girdi. Genel Başkan adayı Muharrem İnce’nin mavi renkli anahtar listesinde de bulunan Sağlar, aslında Sol Kanat’ın kırmızı renkli anahtar listesinde yer alıyordu.

Listeyi delen 3. isim ise İstanbul Milletvekili aykut erdoğdu oldu. Erdoğdu 350 oy ile listeye 47. sıradan girdi. Özel ile Erdoğdu’nun seçimler için farklı grupların yaptığı 6 ayrı anahtar listenin hiçbirinde yer almamasına karşın, tabanda buldukları karşılık ve dün gün boyu yaptıkları propaganda çalışmaları sayesinde listeye girmesi dikkati çekti.

Seçimleri 334 oy ile 52. sırada tamamlayan eski İstanbul İl Başkanı Ali Özcan, cinsiyet kotası nedeniyle yerini 317 oy alan Sera Kadıgil’e bırakacak. Özcan, PM’nin birinci yedek üyesi olarak ilk istifada PM’ye girme hakkı elde edecek.

PM’ye kotanın 6 olmasına karşın 7 genç üye girmeyi başardı. 497 oy alan Onursal Adıgüzel, 439 oy alan Elif Uzunşimşek, 429 oy alan Gül Çiftçi, 377 oy alan Didem Gültekin, 354 oy alan Rana Bozkurt, 343 oy alan İrfan Önal ve 317 oy alan Kadıgil, PM‘nin genç isimleri oldu. karaman İl Başkanı Ahmet Ertuğrul, Amasya İl Başkan Yardımcısı Serpil Öztürk ve İstanbul örgütünden bazı isimlerin de PM’ye girmesi, örgüt dengesinin korunduğu biçiminde yorumlandı.

PM’ye giremediler

Eski Devlet Bakanı Önay Alpago 141, ÇHD üyesi Efkan Bolaç 106, İzmir Miletvekili Rıza Türmen 69, Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Koray Çalışkan 50 oy alabildi. Seçimlere PM üyesi olarak giren ancak yeni PM’de yer almayacak isimlerin aldıkları oylar şöyle:
Gökhan Günaydın 190, Umut Akdoğan 184, Zuhal Samlı 180, Seniye Nazik Işık 159, Perihan Sarı 149, Hüseyin Saygılı 120, Oğuz Oyan 108, Dursun Bulut 102, Gökçe Pişkin 90, Faruk Demir 84, İbrahim Yener 80, Sevnur Yıldırım 77, Emrehan Halıcı 72, Faruk Loğoğlu 56, Kutsiye Benan Baykal 36, Berrin Gürçay Dilekçi 30.

Aday olmadılar

Kurultaya PM üyesi olarak giren isimlerden Ayşe İnci Beşpınar, Birgül Ayman Güler, Hurşit Güneş, Hülya Güven, Murat Karayalçın, Adnan Keskin, Umut Oran, Çetin Soysal ve Bihlun Tamaylıgil aday olmadı.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası Kılıçdaroğlu’nu istifaya davet ederek Olağanüstü Kurultay çağrısı yapan 6 milletvekilinden sadece biri aday oldu. İnce’nin listesinde yer alan Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum 197 oy ile ancak 79. sırada kaldı. 
Üst