Işık kirliliği düşük alanlar nasıl bulunur?

Rapid

Admin
Yönetici
Admin
Moderatör
Katılım
7 May 2015
Mesajlar
2,852
Tepkime puanı
14
Işık kirliliği düşük alanlar nasıl bulunur?

Bildiğiniz gibi şehir içinde gökyüzüne baktığımızda ışık kirliliği yüzünden yıldız ve gök cisimlerini çok az parlaklıkta ya da çok daha az sayıda görürüz. Şehirler sanki bizi içine hapis edip doğadan uzaklaştırıyor. Bu nedenle ışık kirliliği düşük olan alanlar dünya üzerinde hala büyük önem taşır. Özellikle Amerika'da oluşturulmuş darksky, yani siyah gökyüzü bölgeleri vardır. Bu bölgeler özellikle kamp yapanların ya da gökyüzü fotoğrafı çekenlerin en gözde yerlerindendir. Normal insanlarında gök yüzünün keyfini çıkartıp, kendi benliklerini bulabilecekleri güzel bir alandır. Bir gün imkanınız olursa arabanızla bu alanlara gidip gökyüzünün keyfini çıkartın çünkü orada bizden bir şeyler var.

Peki bu alanları nasıl bulabiliriz?


Bunun için oluşturulmuş özel haritalar var, ben size en iyi bulduğum haritayı tavsiye edeceğim, böylelikle kendinize en yakın alanı bulup keyfini çıkartabilirsiniz.
Bu harita gayet anlaşılabilir ayrıca renklere göre bölgeleri anlatan bir şablonda koymuşlar haritanın yanına. Size bıraktığım resimden de baktığınızda aslında astro fotoğrafçılık için çok şanslı olduğumuzu söylemem gerekiyor. Avrupa ile kıyasladığımız zaman darksky bölgemiz çok daha fazla. Bunların %90'i dağlık tabi, ama buda kötüye işaret değil, yazın havanın açık olduğu zamanlarda teleskobunuz ile şölen yapabilirsiniz.

Haritamızın sitesi:

Kod:
https://darksitefinder.com/maps/world.html#6/38.608/37.244

Okuduğunuz için teşekkürler 🤗
 

BiLeN

New member
Üye
Katılım
28 Haz 2020
Mesajlar
8
Tepkime puanı
0
Böyle bir harita olduğunu dahi bilmiyordum, teşekkürler.
(incelemesi çok keyifli)
 
Üst