Fitness Kalori Ne İşe Yarar?

onLine

Çavuş
Katılım
5 May 2020
Mesajlar
26
Tepkime puanı
0
İnsanlar yaşamlarını sürdürebilmek, nefes almak, hareket etmek, kan pompalamak için enerjiye ihtiyaç duyarlar ve bu enerjiyi de yiyeceklerden alırlar. Bir gıdadaki kalori miktarı, gıdanın sahip olduğu potansiyel enerjinin ne kadar olduğuyla ölçülüdür. 1 gram karbonhidrat 4 kalori, 1 gram protein 4 kalori ve 1 gram yağ 9 kaloridir. Gıdalar, bu üç yapı taşlarının bir derlemesidir. Bu yüzden, eğer alınan herhangi bir gıdada ne kadar karbonhidrat, yağ ve protein olduğunu bilirseniz, bu gıdanın ne kadar kalori ya da ne kadar enerji içerdiğini bilirsiniz.
Eğer bir paket akçaağaç ve esmer şekerli yulaf ezmesi paketinin üzerindeki besin değeri tablosuna bakarsak, bu gıdanın 160 kalori olduğunu görürüz. Eğer biz bu yulaf ezmesini bir tabağa döker, ateşin üzerine koyar ve tamamen yakarsak ( ki bunu yapmak oldukça zordur), bu tepkime sonucu 160 kilokalori ortaya çıkacaktır (unutmayın gıda kalorileri, kilokaloridir) ve bu, 160 kilogramlık bir suyun derecesini 1 °C yükseltmeye yetecek enerji demektir.
Eğer besin değeri tablosuna daha yakından bakarsak, bu yulaf ezmesinin toplamda 162 kalori üreterek 2 gram yağ, 4 gram protein ve 32 gram karbonhidrat içerdiğini görürüz. Bu 162 kalorinin, 18’i yağdan (9 cal x 2 gr), 16’sı proteinden (4 cal x 4 gr) ve 128’i (4 cal x 32 gr) de karbonhidrattan gelmektedir. Enzimlerin glikoz ve diğer şekerlerin içindeki karbonhidratı, gliserinin içindeki yağ ve yağ asitlerini ve amino asitlerin içindeki proteinleri kırması sonucunda, vücudumuz yulaf ezmesindeki kaloriyi yakar.
Bu moleküller, ya hemen kullanım için emildiği ya da depolanmış enerjinin oksijenle tepkimeye sokulduğu metabolizmanın son aşamasına gönderildiği yer olan hücrelere, kan akışı yoluyla taşınır.
 
Üst