Kitap Özeti Labirent

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Katılım
18 May 2015
Mesajlar
1,226
Tepkime puanı
0
James Dashner’ın tüm dünyada en çok satanlar listesinde uzun süre kalan ve bu başarısı sonrası beyazperdeye de aktarılmaya başlanan Labirent serisinin ilk kitabı olan Labirent Ölümcül Kaçış şimdilik serinin de en iyi kitabını oluşturuyor diyebiliriz. Şimdilik olmasının nedeni de yoğun talep üzerine serinin 5. kitabının da yazılmaya başlanması ve 2016 yılında yayınlanma planlarının olması.

Labirent: Ölümcül Kaçış romanının konusu aslında çok basit. Devasa bir labirentin tam ortasına yerleştirilen gençlerin buradan kurtulma çabası anlatılıyor. Hikayeyi güzel yapan ise labirentin arkasındaki gizem.

Thomas ansızın kendini bir asansörün içinde bulur fakat hayatına dair hiçbir şey hatırlamaz. Nedensizce sadece kendi adını hatırlar. Asansör birden durduğunda ise yukarıdaki kapak açılır ve içerisi gün ışığı ile dolar. Tepeden ona bakan kendisi gibi birçok genç vardır. Yeni gelen Thomas gençler tarafından çaylak olarak adlandırılır ve Thomas yeni yuvasında yaşamaya başlar.

Thomas’ın yeni yuvasının adı Kayran’dır ve çevresi devasa duvarlar le çevrilidir. Dört tarafta da devasa duvarlar yer alır ve dört duvarda da gündüzleri açık olan fakat akşam olunca kapanan devasa girişler vardır. Thomas gibi buradaki tüm gençler geçmişlerine dair hiçbir şey hatırlayamazlar. Yaratıcı diye adlandırdıkları onları buraya göndermiş ve hafızalarını silmiştir. Her ay yanlarına yeni bir genç gönderilir ve dahası her hafta tüm ihtiyaçları gizemli asansör tarafından karşılanır. Buradan kaçışın tek bir yolu vardır ve o da gündüzleri açılan kapılardan labirentin içine girip çıkışı bulabilmektir.

Thomas öğrendiği gerçeklerin etkisini bir süre atlatamaz fakat nedensiz bir şekilde yeni yerine yabancılık da duymaz. Zihnini zorlar fakat adı dışında zihni tamamen boştur. Yeni yuvasına ayak uydurmaya çalışırken genç biri ona saldırır ve onu öldürmeye çalışır. Elinden kurtulur fakat çocuğun söylediklerini bir türlü aklında çıkartamaz. Çocuk onu tek suçlu olarak görür ve öldürmek ister.

Dahası farklı bir anormallik daha gerçekleşir. Asansör yeniden harekete geçer ve içinde yine biri vardır. Daha önce sürekli ayda bir biri gönderilirken bu kez bir iki gün ara ile biri gönderilmiştir. Fakat daha da şok eden ilk kez bir kızın gönderilmesidir. Kayran’daki tüm gençler buna çok şaşırır ve kızın getirdiği mesaj ile hayatlarının tamamen değişeceğini anlarlar. Mesajda Kızın son olduğu ve her şeyin değişeceği bildirilir.

Thomas kıza dair hiçbir şey hatırlayamaz fakat nedensizce onu da bir yerlerden tanıdığını hisseder. Thomas’ın içgüdüleri ona farklı bir his daha verir. O da koşuculara katılmak. Koşucular gündüz labirent kapılarının açılması ile labirente giren ve çıkışı bulmaya çalışan kişilerdir. Akşam olup labirentin kapıları kapanana kadar labirenti keşfetmeye çalışırlar fakat yıllardır ellerine hiçbir şey geçmemiştir. Akşam olup kapılar kapandığında labirentte kalan hiç kimse daha sağ kurtulamamıştır. Izdırap Vericiler olarak adlandırdıkları yaratıklar akşamları labirente dolaşır ve mahsur kalan gençleri öldürmektedir. Bu yüzden labirente koşucular dışında birinin girmesi kesinlikle yasaktır.

Koşuculardan Minho bir gün şaşkın bir şekilde geri döner. İlk kez gündüz vakti bir Azap Vericiyi labirentte görmüştür ve dahası yaratık ölmüştür. Minho ve gençlerin lideri olan Alby bir sonraki gün yaratıcı incelemek için labirente girerler fakat kapıların kapanma saatine kadar geri dönmezler. Gençler kapıda onları beklerler ve kapılar yavaş yavaş kapanmaya başlar. Minho yaralı Alby’yi taşımaya çalışarak uzaktan görünür fakat kapıların kapanmasına yetişemeyeceği açıktır. Bunun üzerine Thomas ani bir hareket ile kapılar kapanmadan onlara yardım etmek için labirente girer.

Minho+ Thomas’ın yaptığı karşısında şaşırır ve intihar ettiği için onu tebrik eder. Hiçbir genç labirentten gece sağ kurtulamamıştır ve artık yaratıklar tarafından öldürülmeleri an meselesidir. Canavarların sesleri yavaş yavaş onlara yaklaşır ve bunun üzerine Minho panik yaparak kaçmaya başlar. Thomas ise Alby’yi kurtarmaya çalışır ve sarmaşıklar ile onu yükseğe çeker ve bu şekilde saklanmaya çalışır. Fakat canavar bunun farkına varır ve Thomas’ı yakalamaya çalışır. Thomas labirent içinde nereye gittiğini bilmeden koşarak canavardan kaçmaya çalışır fakat karşısına diğer canavarlarda çıkar. Birden imdadına Minho yetişir ve onu uçurum gibi bir yere götürür. Canavarlar hızlıca onlara yaklaşır fakat ani hareketler için çok hantallardır. Tam onları yakalayacaklarında Minho ve Thomas yandan kaçar ve canavarlar uçuruma düşerler. Böylece ikili geceyi sağ salim geçirir. Tabi bu kahramanlık gençler arasında hem şaşkınlık yaratır hem de şüpheler artar. Thomas’ın gelmesinden sonra her şey değiştirmiştir.

Bu kahramanlık sonrası Thomas koşuculara katılır ve labirenti çözmeye çalışır. Gizemli uçurum dışında bir şey bulamazlar. Fakat değişen bir şey daha vardır. Artık labirentin kapıları gece de kapanmaz. Bunun anlamı canavarlar ile yüzleşmek zorunda olduklarıdır. Akşam olunca canavarlar gençlere saldırır ve sadece bir tanesini alarak götürürler. Eğer labirentin gizemini çözemezler ise her akşam bir genç öldürülecektir. Bunun üzerine Thomas labirentin bir şifresi olduğunu düşünür ve bunu koşucuların çizdiği haritalarda gizli olduğunu düşünür. Düşüncesinde de haklı çıkar ve her gece şekil değiştiren labirent gençlere gizemli bir kod vermektedir. Fakat bu kodun ne işe yarayacağını bir türlü bulamazlar ve artık geceleri de dolaştıkları labirentte hiçbir çıkış izi yoktur. Her gece de aralarından biri canavarlar tarafından götürülür.

Thomas’ın aklına son bir fikir gelir. Canavarlar tarafından yaralananlara verdikleri ilaç hafızanın bir kısmını geri getirmektedir. İlk geldiğinde ona saldıran gençte bu ilaç sayesinde hafızasına biraz olsun kavuşmuş ve Thomas’ı öldürmeye çalışmıştır. Bunun üzerine Thomas risk alır ve canavarlardan birine saldırarak yaralanmasını sağlar. Bunun üzerine ilaç Thomas’a verilir ve Thomas hafızasının bir kısmını geri kazanır. Bununla birlikte gencin neden onu öldürmeye çalıştığını ve labirentten neden asla kaçamayacaklarını öğrenir. Çünkü labirenti kendisi inşa etmiştir ve hiçbir çıkış yoktur!

Thomas gerçek ile yüzleştiğinde tek bir şansları olduğunu artık biliyordur. Labirentten kurtulmak için tek bir şansları vardır ve o da canavarların labirente girdikleri giriştir. Fakat ona ulaşabilmek için de onları bir savaş beklemektedir…
 
Üst