Linux LİNUX DOSYA SİSTEMİ

BaHa

Çavuş
Çavuş
Katılım
30 Tem 2015
Mesajlar
29
Tepkime puanı
0
lk olarak dosya sistemi nedir ?
Dosya sistemi, işletim sisteminin bir disk veya bölüm (partition) üzerindeki dosyaları takip edebilmesi için oluşturulmuş yöntem ve veri yapıları bütünüdür.
Linux sistemi ise aslında bir Unix sistemidir. Bu yüzden “Tekil Hiyerarşik Klasör Yapısı” yapısındadır.

Her şey / (Slash) simgesiyle ifade edilen root klasöründen başlar ve aşağıya doğru iner. Windows’taki gibi C:\ gibi sözde sürücüler bulunmaz. Windows sisteminde , dosyalarınızı C sürücüsü, D veya E sürücüsü gibi her yere koyabilirsiniz. Bu tarz dosya sistemlerine, “Hiyerarşik Yapı” denmektedir.
Linux, / (root) kökünden başlayarak, boot (başlama) işlemindeki önem sırasına göre klasörleri dizer. Eğer neden Windows’taki gibi \ (ters slash) yerine / (slash) işareti kullanılıyor diye merak ediyorsanız; bu Unix sisteminden kalmadır. Linux sisteminde küçük-büyük harf birbirinden farklıdır. Windows sisteminde “klasör” ile “KLASÖR” aynı şeyi ifade ederken Linux sisteminde “klasör” ve “KLASÖR” birbirinden ayrıdır. Windows’ta program yüklerken öngörülen adres C:\Program Files\ adresidir. Ve yüklediğiniz programın tüm dosyaları (ya da çok büyük bir çoğunluğu) o klasördedir. Fakat Linux’te bu tamamiyle farklıdır. Program dökümanlarını /usr/share/doc/program_adi/ altına koyarken, man(ual) dosyalarını, /usr/share/man/man[1-9] altına koyar. Eğer info(yardım) dosyaları varsa da, /usr/share/info altına koyar. Kısacası, sistem hiyerarşisine gömülen bir yapı söz konusudur. Yüklenen herhangi bir program, işletim sisteminin muhtelif yerlerine yerleşmektedir.


Linux’un popülerleşmeye başladığı 90’ların ortalarında, dağıtım geliştiriciler, dosyaları yerleştirmek için en uygun gördükleri şekilde çalıştılar; belirli bir standartı yoktu. Bu birçok soruna neden oldu. bu anarşiyi durdurmak için daha sonraları Linux Dosya Sistem Hiyerarşisi (kısada FSSTND) belirlendi. Yani özetle hangi klasör ne işe yarar sorusuna cevap arandı ve bunlar ;

 

/ (root) : Yukarıda söylendiği gibi, / (root) işletim sisteminin başlangıç noktasıdır. Bütün diğer klasörler, dosyalar root’un “çocukları”dır. Bilgisayar başlarken, ilk önce buraya bakılır ve bulunmazsa sistem başlamaz.

/bin : Olması şart komut dosyalarını içerir.

/boot : Başlangıç için gerekli dosyaları bulundurur.

/dev : Donanım dosyalarını bulundurur.

/etc : Sistem ayarlarını barındırır.

/lib : Kütüphane dosyaları ve kernel modülleri bulunur.

/media : Kaldırılabilir aygıtların sisteme bağlandığı klasördür.

/mnt : Bir dosya sistemini geçici olarak eklemek için kullanılır.

/opt : Ekstra programların kurulması içindir.

/sbin : Sistemi yöneticisiyle ilgili çalıştırılabilir dosyaları tutar.

/srv : Sistemin sunduğu hizmetlerle alakalıdır.

/tmp : Geçici dosyaları tutmak içindir.

/usr : İkincil bir hiyerarşi (Kullanıcının kendi dosyalama sistemi denilebilir.)

/var : Değişken verilerin bulunduğu yerdir. (Sistemle birlikte gelmeyen, kullanıcının e-mail ayarları gibi değişkenlerdir.)

Fakat Linux sistemleri bazı zamanlar bu dosya sisteminin dışına çıkabiliyor ve bazı sürümler kendilerine ait klasörler oluşturabiliyor. Ayrıntılı inceleme aşağıdadır.

/bin : İşletim sisteminizi kullanmak için gereken birçok yararlı komut /bin klasörü altındadır. cat, mkdir, cp, ls, mv, rm vb. temel komutların hepsini burada bulabilirsiniz. Sistem boot edildiğinde ilk önce /bin klasörü çalıştırılır. İnternet bağlantınız olmasa ya da önemli klasörlere bir nedenden dolayı erişemeseniz bile, /bin klasöründeki komutlar her durumda çalışır. Bu yüzden sistem hataları bunlarla düzeltilir.

/boot : İşletim sisteminizin yüklenme evresidir. /boot klasörü, boot işlemi için gereken her şeyi içerir. Bilgisayarın başlangıç aşamasında gerekmeyen ayar ve yapılandırma dosyaları burada bulunmaz.

/dev : Linux’ta her şey bir dosyadır. Sizin donanımlarınız dahil. Bütün aygıtlar /dev klasörü altında tutulan dosyalardadır.

Bazı Önemli Aygıt Dosyaları :

/dev/ttyS0 : Fare, modem gibi aygıtların bağlandığı seri port. (COM 1)

/dev/psaux : PS/2 girişi; fare ve klavyeler içindir.

/dev/lp0 : Paralel port (LPT 1); yazıcı, tarayıcı vs.

/dev/dsp : Birincil ses aygıtı

/dev/usb : USB aygıtları

/dev/sda : SCSI aygıtlar, Flash bellekler, harici CD-ROM’lar vs.

/dev/scd : SCSI CD-ROM’lar

/dev/js0 : Joystick’ler için.

 

/etc : İşletim sistemini bir vücuda benzetirsek, /etc klasörü sinir sisteminin merkezi olur. Sistemin bütün yapılandırma ayarları, bu klasör veya bu klasörün alt klasörlerinde bulunur. Fakat bu dosyalar çalıştırmak için değildir. Sadece programların işlevlerini kontrol eder.

Mesela DNS sorunu yaşayanlar için /etc/resolv.confdosyasını root olarak açıp yeni DNS adreslerini ekleyebilirsiniz.
/home : Home klasörü kullanıcının kalesidir desek tam olarak anlatmış oluruz herhalde. Şöyleki birden fazla kullanıcı olsa, bunların hepsi home klasörünün altına /ali, /mehmet şeklinde açılırken kullanıcı kendi dosyaları dışındaki diğer kullanıcının dosyalarına erişimi yoktur. Windows’ta bu Documents and Settings klasörü yoluyla çok kolaydır.

/initrd : İnitrd, inital ram disk kısaltmasıdır. Yani anlam olarak Başlangıç Bellek Diski. Boot sırasında ilk önce çekirdek (kernel) yüklenir. Bundan sonra bilgisayarınızın belleğinde bir Belek Diski oluşturulur.

/lib : Kernel modülleri ve paylaşılan kütüphane dosyaları bu klasörde bulunur. Var olan çekirdek modüllerini /lib/modules/[versiyon_numarası] içerisinde bulabilirsiniz. Paylaşılan kütüphane dosyaları Windows’taki .dll dosyalarıdır ve Linux işletim sisteminde bu uzantı .so dur.

/lost+found : Sistemin en hoş klasörüdür. İngilizce bir terim olan Lost and Found, kayıp eşya bürosu gibi çalışır. Kaybettiğiniz dosya ve klasör olursa buraya bakabilirsiniz. Özellikle sistem problemleri ile oluşan ani kapanma, elektrik kesintisi gibi sorunların ardından kaybettiğiniz dosyalar. Windows’taki gibi onu aramazsınız.

/media : CD-ROM, disket sürücü, flash bellek gibi çıkarılabilir aygıtlar buraya bağlanır.

/mnt : /media klasörüne benzer. Temel farkı; çıkarılabilir aygıtlar yerine, dosya sistemleri veya donanım aygıtları için kullanılır. Bağlama (mount) işlemi, herhangi bir dosya sistemini, işletim sisteminin kullanmasını sağlar.

/opt : Dağıtımdan bağımsız ekstra yüklenen programlar buradadır. Yani kısaca sizin yüklediğiniz programlar aynı Windows’taki C:\Program Files\ önermesi gibi Linux’ta da /opt klasörüne yüklenir ama söylendiği gibi tüm dosyalar burada değildir yardım dosyaları başka bir yerde ayar dosyaları başka bir yerdedir.

/proc : Oldukça özel sanal bir dosya sistemidir. Bizim bildiğimiz anlamda fiziksel dosyalar bulundurmaz; sistem durumuna dair bilgi içeren sanal dosyaları vardır.

/root : Unix’in ilk versiyonlarında /home klasörü yoktu ve kullanıcılar root ile beraber olurlardı daha sonraki dönemlerde aldıkları yönetici hakları ile başlarına açılan sorunlar sebebiyle root ayrı bir klasör olarak tutulmaktadır.

/usr : /root dizini gibi yine Unix çıktığı zamanlar, kullanıcılara ait ev klasörleri /usr altında tutulurdu. Zamanla ayrılarak /home klasöründe tutulmaya başlandı. Şimdi ise /usr klasörünün önemi, yüklediğiniz programların buraya atılmasından kaynaklanır. /opt dışında gelen 3.parti programlar içindir.

/var : Log dosyaları, e-mail ve printer kuyrukları gibi değişken sistem bilgilerini barındırır.
/tmp : Geçici dosyalar içindir. Birçok program, burayı geçici depolama alanı olarak kullanır. İçeriği genellikle KB’ları geçmez. İşletim sistemi yeniden başlatıldığında dosyalar silinir. /tmp altındaki dosyaları, ne yaptığından emin değilseniz kesinlikle silmemelisiniz. Sistem genelinde olmasa bile programlar sorun çıkarabilir.
 
Üst