Biyografi Mehveş Emeç kimdir?

ertank

Emektar
Katılım
9 May 2015
Mesajlar
104
Tepkime puanı
0
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Mehveş Emeç, 29 Ağustos 1963 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Mehmet adında bir kardeşi vardır. Gazeteci Çetin Emeç'in kızıdır. Piyano çalmaya 4 yaşındayken piyanist olan annesi Bilge Emeç ile başladı. 1968 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarına girdi ve Ferdi Ştatzer’in öğrencisi oldu. İlk orkestra konserini 9 yaşında, ilk resitalini bir sonraki yıl verdi. Konservatuarı sınıflar atlayarak 14 yaşında bitirdi.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]1974 yılında okumaya başladığı İstanbul'un Karaköy semtinde bulunan bir özel yabancı lise olan Sankt Georg Avusturya Lisesinden 1980 yılında mezun oldu.
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Kazandığı bursla 1980 yılında başladığı Avusturya Salzburg'taki "Hochschule für Musik und Darstellende Kunst-Mozarteum" Üniversitesi’nden (Mozarteum Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Konser Piyanistliği ve Müzik Öğretmenliği bölümünden) 1988 yılında mezun oldu. Mezun olduğu yıl, Fransa’daki Ravel Akademisine davet edildi ve Türkiye’yi temsilen katıldığı yarışmada “En iyi Ravel yorumcusu” seçildi. Aynı okulda “Trill-Glissando-Pedal tekniklerinin dönemsel farklılıklarının örneklerle incelenmesi üzerine” Yüksek Lisans yaptı. Ve ardından doktorasını da verdi. Marmara Üniversitesinde 2004 yılında Doçent, 2014 yılında da Profesör oldu. Mehveş Emeç, Mozarteum Üniversitesi’nde başladığı Pedagojik çalışmalarını, ilerleyen yıllarda Orff Schulwerk Pedagojisi alanında yoğunlaştırarak, yurtiçi ve yurtdışında değerli eğitimcilerle “Çocuklarda Temel Müzik ve Hareket Eğitimi” üzerine çalışmalar yaparak sürdürdü.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Mehveş Emeç, 1990 yılında ünlü piyanistlerin hocası olarak bilinen Maria Curcio’dan aldığı davet üzerine Avusturya’dan Londra’ya taşındı. 1990-2000 yılları arasında, Londra’da Curcio’nun asistanı olarak, dünyanın dört bir yanından gelen piyanistlere hocalık yaptı.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]1988-2004 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın “Solist Sanatçısı” olarak görev yaptı.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]2004 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Anabilim Dalı’nda Doç. Dr. öğretim üyesi olarak görev yaptı.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı ünvanı verilmiştir.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Piyanist Mehveş Emeç, 1998 yılında Reha Muhtar ile birlikte oldu.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Mehveş Emeç, 5 Temmuz 2000 tarihinde Özalp Birol ile evlendi. Selin (d.12 Haziran 2002) adında bir kızı vardır.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Babası Çetin Emeç, 7 Mart 1990'da işine gitmek üzere İstanbul Suadiye'deki evinden çıktığı sırada şoförü Sinan Ercan'la birlikte öldürüldü.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Ödülleri :
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]1983 - Bösendorfer Wien - Bösendorfer Ödülü
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]1988 - L Academie Maurice Ravel - Uluslararası Ravel Ödülü
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]1991 - Jaycees Foundation U.S.A. - Kültürel Başarı Ödülü
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]1988 - Oriflame - Türkiyenin En Başarılı Kadınları
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]1998 - T.C. Kültür Bakanlığı - Devlet Sanatçısı
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]2011 - Uluslararası Altın Çınar Ödülleri - Müzik Onur Ödülü
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]1995 - Kültür Bakanlığı - Takdirname


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Üye olduğu Dernek ve Kuruluşlar :
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]- Orff Eğitim ve Danışmanlık Merkezi, Türkiye
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]- Orff-Schulwerk Forum Salzburg
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]- Uluslararası Chopin Merkezi
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]- Musiki Eseri Sahipleri Grubu (MSG)
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]- Avusturya Liseliler Derneği (ALD)
 
Üst