Biyografi Nicole Kidman

Rapid

Admin
Yönetici
Admin
Moderatör
Katılım
7 May 2015
Mesajlar
2,862
Tepkime puanı
16
Nicole Mary Kidman (d. 20 Haziran 1967, Hawaii), Avustralyalı, Oscar Ödüllü sinema oyuncusu. Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri çifte vatandaşıdır.


20 Haziran 1967'de Hawaii Honolulu'da doğmuştur. Fakat çocukluğunun büyük kısmı Avustralya'da geçmiştir. Babası Anthony Kidman biyokimyacı, psikolog, yazar; annesi Janelle Kidman ise hemşire, eğitimci aynı zamanda eşinin kitaplarına editörlük yapmaktadır.


Başlarda baleye karşı ilgisi olan Kidman'ın sonradan bu ilgi sanatın bir başka dalı olan tiyatroya kaymıştır.Yaşıtlarından uzun boyu, kızıl saçları ve sevimli yüzü onu diğerlerinden ayırıp Hollywood'a kadar yükselmesini sağladı. Kendini ilk olarak Dead Calm (1989)’daki Sam Neill'in genç karısı rolü ile gösterdi. Daha sonradan Days Of Thunder (ki bu filmde Tom Cruise ile tanışmıştır. Arkadaşlıkla başlayan ilişki evliliğe kadar gitmiştir. Aralık 1990'da Tom Cruise ile hayatını birleştiren oyuncu söylentilerin aksine başarısının Tom Cruise'un yanında sönük kalmadığını ve yeteneğini Flirting, Far And Away, My Life, Portrait Of A Lady gibi birçok film ile göstermiştir. Özellikle Bir Kadının Portresi (Portrait Of A Lady) filmi ile yüzünün eski kadın profillerine çok uygun olduğunu göstermiş ve daha sonra da birkaç filmde bu gibi roller almıştır. Tom Cruise ile birlikte oynadıkları Stanley Kubrick imzalı Eyes Wide Shut (1999) filmindeki kadın karakteri ile oyunculuk yeteneği anlamında dikkat çeken oyuncu 2000 yılında Tom Cruise'dan ayrıldıktan sonra adeta yükselişe geçmiştir. 2001 yılında Moulin Rouge (Kırmızı Değirmen) filmiyle hem sesinin güzelliğini hem de oyunculuk yeteneğini bir kez daha göstermiş ve ilk defa Oscar'a En İyi Kadın Oyuncu dalında aday olmuştur. Fakat Oscar'ı ona kazandıran Saatler The Hours deki Virginia Woolf karakteri olmuş, en iyi kadın oyuncu Oscar'ını kazanan ilk Avustralyalı aktris olmayı başarmıştır. Sonradan Dogville, Cold Mountain, The Stepford Wives, The Golden Compass gibi filmlerde de rol alsa da bu filmler diğerleri kadar ilgi görmemiştir.


23 Haziran 2006'da Keith Urban (şarkıcı) ile evlenen Kidman'ın Tom Cruise'dan Ruby Trisha Kidman Cruise, Isabella Jane Kidman Cruise ve Connor Anthony Cruise adında ikisi evlatlık 3 çocuğu vardır. Keith Urban'dan Sunday Rose adında bir kızı da vardır. Takma adı Nic olan ve solak olan Kidman'ın en iyi arkadaşlarından biri yine Avustralyalı ünlü bir aktris olan ve çocukken birçok reklam filminde birlikte rol aldıkları Naomi Watts'tır.[kaynak belirtilmeli] 28 Aralık 2010'da taşıyıcı anne yardımıyla kızı Faith Margaret Kidman Urban dünyaya gelmiştir.


Filmografi


83 BMX Bandits Judy 
Bush Christmas Helen 
Five Mile Creek Annie TV dizisi
Skin Deep Sheena Henderson TV filmi
Chase Through the Night Petra TV filmi
1984 Matthew and Son Bridget Elliot TV filmi
Wills & Burke Julia Matthews 
1985 Archer's Adventure Catherine TV filmi
Winners Carol Trig TV dizisi - bölüm 1
1986 Windrider Jade 
Shine kısa rol
1987 Watch the Shadows Dance Amy Gabriel 
The Bit Part Mary McAllister 
Room to Move Carol Trig TV minidizi
An Australian in Rome Jill TV filmi
Vietnam Megan Goddard TV minidizi
1988 Emerald City Helen 
1989 Dead Calm Rae Ingram 
Bangkok Hilton Katrina Stanton TV miniseries
1990 Days of Thunder Dr. Claire Lewicki 
1991 Flirting Nicola 
Billy Bathgate Drew Preston *Altın Küre adaylığı - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
1992 Far and Away Shannon Christie 
1993 Malice Tracy Kennsinger 
My Life Gail Jones 
1995 To Die For Suzanne Stone Maretto *BAFTA adaylığı - En İyi Kadın Oyuncu, *Altın Küre ödülü - En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal/Komedi)
Batman Forever Dr. Chase Meridian 
1996 The Leading Man Akademi Ödülü sunucusu 
The Portrait of a Lady Isabel Archer 
1997 The Peacemaker Dr. Julia Kelly 
1998 Practical Magic Gillian Owens 
1999 Eyes Wide Shut Alice Harford 
2001 Moulin Rouge! Satine *Akademi Ödülü adaylığı - En İyi Kadın Oyuncu, *Altın Küre ödülü - En İyi Kadın Oyuncu (Müzikal/Komedi)
The Others Grace Stewart *BAFTA ödülü adaylığı - En İyi Kadın Oyuncu , *Altın Küre adaylığı - En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
Birthday Girl Sophia/Nadia 
2002 The Hours Virginia Woolf *Akademi Ödülü - En İyi Kadın Oyuncu, *BAFTA ödülü - En İyi Kadın Oyuncu, *Altın Küre ödülü - En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
2003 Dogville Grace Margaret Mulligan 
The Human Stain Faunia Farley 
Cold Mountain Ada Monroe *Altın Küre adaylığı - En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
2004 The Stepford Wives Joanna Eberhart 
Birth Anna *Altın Küre adaylığı - En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
2005 The Interpreter Silvia Broome 
Bewitched Isabel Bigelow/Samantha 
2006 Fur Diane Arbus 
Happy Feet Norma Jean seslendirme
2007 The Invasion Carol Bennell 
Margot at the Wedding Margot 
The Golden Compass Marisa Coulter 
2008 Australia Sarah Ashley 
2009 Nine Claudia Nardi 
2010 Rabbit Hole Becca Corbett Film post-prodüksiyon aşamasındadır.Yönetmenliğini John Cameron Mitchell'in yapacağı filmde, Kidman'ın Becca Corbett rolünü oynayacağı Nisan 2009'da açıklanmıştır.Filmin oyuncuları Aaron Eckhart, Dianne Wiest, Sandra Oh'tur.
2011 The Danish Girl Einar Wegener prodüksiyon aşamasında

 
Üst