Kitap Özeti Ölmek Kolaydır Sevmekten (Ahmet Altan)

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Araba kumarhanenin önünde durdu+ Nizam aceleyle indi arabadan+ koşar adımlarla kumarhaneye girdi+ piyano sesi yoktu+ köşk sessizdi+ yandaki salona yürüdü+ piyanonun kapağı kapatılmıştı+ gözleriyle salonu taradı+ Anya pencerenin yanındaydı+ sigara içiyordu.

Nizam'ın kendisine doğru yürüdüğünü gördüğünde+ yüzünde ilk kez bir şaşkınlık izi gördü Nizam.
Gidip kadının karşısında durdu:
- Adınız ne?
- Neden soruyorsunuz?
- Çünkü kimse yokken+ sabahın aydınlığında ikimiz burada yalnızken adınızı söyleyip söylemeyeceğinizi merak ediyorum.
- Bunun için mi geldiniz?
- Evet Anya+ bunun için geldim.
- Adımı öğrenmişsiniz.
- Öğrendim... Ama sizin de bana adınızı söyleyip söylemeyeceğinizi merak ediyorum... Adınız ne Anya?

Anya+ Nizam'ın yüzüne+ gözlerine baktı ve orada daha önce hiç kimsenin görmediğini+ göremediğini+ bir deliliğin kendini yakarak yok edişinin parlayışını gördü. Bundan korkmadı+ bir başkası korkabilirdi ama o bundan korkmadı+ aksine ilk kez bakışlarındaki boşlukta neşeye benzer bir pırıltı belirdi.
- Delisiniz.
- Evet Anya... Adınız ne?
Anya+ sigarasından bir nefes çekti+ tavana doğru üfledi+ bakışlarını Nizam'a çevirdi+ uzun uzun baktı+ yavaşça+ neredeyse şefkatle konuştu.
-Adım Anya...