Biyografi Ömer Faruk Osmanoğlu

#CheaveL

Emektar
Katılım
9 May 2015
Mesajlar
762
Tepkime puanı
0
27 Şubat 1898 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası son Osmanlı halifesi II. Abdülmecit, annesi ise Şehsuvar Başkadın Efendi idi. Kız kardeşi ise başka bir anneden doğan Dürrüşehvar Sultan'dı. Almanya'da Potsdam Askeri Akademisi'ni bitirdi. I. Dünya Savaşı'nda Verdun cephesinde savaştı. Türkiye'ye döndükten sonra sonra kuzeni son Osmanlı padişahı Vahdeddin'in kızı olan Sabiha Sultan ile evlendi. Bu evlelekten üç çocukları oldu: Neslişah Sultan, Hanzade Sultan ve Necla Sultan.

Ömer Faruk Efendi futbola olan ilgisiyle tanınır. 21 yaşındayken 1919 yılında Fenerbahçe Kulübü'nün başkanlığına seçildi. 4 Mart 1924 tarihinde TBMM'nin kabul ettiği hilafetin kaldırılması ve Osmanlı Hanedanı'nın sınırdışı edilmesi kanunu gereğince sınır dışı edildi. Bu tarihe kadar 5 yıl Fenerbahçe Kulübü'nün başkanlığını sürdürmüştü. Türkiye'ye bir daha gelemedi. 45 yıl sürgünde yaşadı. 28 Mart 1969 tarihinde Kahire'de vefat etti.

Ancak ölümünden 5 yıl sonra Osmanlı Hanedanının üyesi olan erkeklerinin ülkeye dönmelerine izin verildi. Yıllar sonra hükümetin "sessizce nakledilmesi şartıyla" verdiği özel bir izinle naaşı Türkiye'ye getirildi ve Cağaloğlu'ndaki Sultan MahmutTürbesi'ne defnedildi.
 
Üst