Kitap Özeti Poirot'nun İlk Davaları Agatha Christie

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Katılım
18 May 2015
Mesajlar
1,226
Tepkime puanı
0
Önceden Belçika polis teşkilatının başında olan+ Hercule Poirot+ tesadüfen karıştığı bir davada büyük bir ün ve saygınlık kazanmıştı. Bu davadan sonra kendisini tamamen cinayet olaylarını araştırmaya ve çözmeye adamıştı. Poirot+ artık Londra’da yaşamaya başlamıştı. Bir yaralanma sonucu malulen emekli olan dostu+ Yüzbaşı Hastings+ dedektif Poirot’un yanına taşınmış ve birlikte aynı evde yaşamaya başlamışlardı.

Dedektif Hercule Poirot+ kibirli ve aşırı titiz bir kişiliğe sahipti. Üstün zekâlı ve keskin bir mantık güdüsü ile sezgilerinde yanılmamasını sağlayan+ sürekli övündüğü beyninde ki küçük gri hücreleri sayesinde olaylara bakış açısını Yüzbaşı Hastings’e anlatmayı seviyordu. Ayrıca tamamen zararsızda olsa en büyük zaaflarından biri gösteriş merakıydı. Bıyığına olan aşırı takıntısı ise artık eski dostu Hastings’i rahatsız etmiyordu.

Yüzbaşı Hastings onun çözdüğü cinayetler konusunda birinci elden bilgi sahibiydi. Dedektif Poirot+ ile ilgili Hastings ‘den şimdiye kadar çözdükleri cinayet vakalarının en önemlilerini seçmesi istenmişti. Bu konuda zorlanmayacağı biliniyordu+ neredeyse tüm araştırmalarda beraber yer alıyorlardı. Hastings ilk olay olarak zamanında toplumda çok büyük bir ilgi uyandıran ve gazete manşetlerinde çeşitli spekülasyonlara yol açan+ tuhaf+ karmaşık olaylar silsilesiyle dolu+ olaya karışan ünlü kişilerin de olması sebebi ile ilk olarak Zafer Balosundaki olayı anlatmaya karar verdi. Amacı ise bu olayın Poirot sayesinde çözüldüğünü tüm dünyanın duyurmak istemesiydi.

Bir sabah Poirot’un dairesinde oturmuş gazete haberi olan+ Zafer Balosu cinayeti ile ilgili haberleri okuyup bir yandan da Poirot ile olay üzerine sohbet ediyorduk. Kâhya kadın gelip bir misafirimiz olduğunu söylediğinde+ dedektif Poirot hiç konumuz ile ilgili olmasa da bıyıkları için aldığı yeni pomattan bahsediyordu. Gelen ise eski dostumuz+ Scotland Yard Müfettişi Japp’ti. Bu ziyareti ikimiz de beklemiyorduk. Müfettiş Japp+ Zafer Balosu cinayeti soruşturmasında Poirot’tan yardım istemeye gelmişti. Poirot+ Japp’i yetenekli buluyor fakat yöntem konusun da ki eksikliklerinden rahatsız oluyordu. Müfettiş Japp+ Zafer Balosunun+ Colossus Hall ‘da verildiğini ve bütün Londra’nın bu baloda olduğundan bahsetti. Poirot ise ondan asıl konuya gelmesini ve cinayete kurban giden kişi hakkındaki bilgileri anlatmasını istedi. Bunun üzerine Müfettiş Japp+ bizlere öldürülen yirmi beş yaşındaki Vikont Lord Cronshaw cinayetinin esrar perdesinin gitgide kalınlaştığından bahsedip+ aynı gece ölü bulunan ve Lord Cronshaw’ın sevgilisi olan Bayan Courtenay hakkında bildiklerini anlatmaya başladı. Bunun bir rastlantı olduğundan şüphe duyduğunu da sözlerine eklemeyi unutmadı. Cronshaw ve beraberindeki arkadaşları yemek salonunda tatsız geçen yemeği ve Lord ile Bayan Courtenay’ın arasının bozuk olduğunu fark ettiklerini ve Bayan Courtenay’ın ağladığını+ balodan erken ayrıldığını da söylemişlerdi. Ölü bulunan Bayan Courtenay’ın aşırı doz Kokain aldığı tespit edilmiş fakat ölümünün intihar mı yoksa buna zorlanmış mıydı+ hala şüphelerinin olduğunu söyledi. Zafer Balosunun+ kıyafet balosu olması sebebi ile Lord Cronshaw ve nişanlısı da dâhil olmak üzere+ İtalyan Tiyatrosu’na heveslenip+ kıyafetlerini Lordun amcasında bulunan koleksiyonun bir kısmını oluşturan küçük porselen heykelciklerden kopya ettirmişlerdi.

Dedektif Poirot+ önce bu heykelcikleri görmüş ve ardından Zafer Balosuna Lord Cronshaw ile birlikte giden ve yemek salonun da bulunan herkes ile görüşmeye gitmişti…

Dedektif Hercule Poirot ‘un en etkili olduğu on sekiz davasını+ eski dostu Yüzbaşı Hastings ‘in anlatımı ile okuyacaksınız. Yüzbaşı Hastings yeri gelecek+ Poirot’un zekâsına hayran kalacak+ yeri de gelecek olayı nasıl çözdüğünü anlamakta zorlanıp sizi de merak ta bırakacak. Farklı davalarda bu iki eski dostun bakış açılarını gülümseyerek okuyacaksınız. Poirot’un bıyığına olan titizliğini ve gri küçük hücrelerinin nasıl çalıştığına hırsızlıktan cinayete+ soygunda bırakılan ve kimsenin ipucu olarak değerlendirmediği fakat Poirot’un+ gözünden ve mantığından kaçmayan delilleri yorumlamasına keyif ile yakından şahit olacaksınız.

Yazar: Nurhan Işkın
 
Üst