Raporlar, cezalar ve Oyuncu Davranışları

#GMelon

Teğmen
Katılım
27 May 2015
Mesajlar
49
Tepkime puanı
0
Selamlar,

Oyuncu davranışlarını takip edip uygun karşılıkları veren sistemleri bol bol sorguladığınızı gördük ve en sık sorulan soruları derleyip onlara yanıt vermek istedik. Buyurun okumaya


RAPORLAMA
"Birini rapor ettiğimizde ne oluyor?"

-Tam uzunluktaki rapor kaydedilip, davranış takip sistemlerimiz tarafından analiz edilmek üzere saklanıyor. Bu kayıtlara, rapor eden oyuncu, oyun hakkındaki bilgiler ve sohbet kayıtlarının tamamı da dâhil. Ayrıca sohbet kayıtları geçmişe yönelik olarak da sistemde tutuluyor ki davranışın devam edip etmediği daha kolay tespit 
edilebilsin.

-Her rapor türünü farklı bir sistem inceliyor. Olumsuz davranış birden fazla oyunda tekrarlandıysa, oyuncu ceza alıyor. Örneğin Sözle Sataşma raporlarını sohbet kısıtlaması sistemi inceliyor. Yeteneksiz Oyuncu raporları ise eşleştirme analizi sistemine gönderiliyor.

"Rito bütün raporlara bakıyor mu?"

-Sistemimiz her bir raporu analiz ediyor. Raporlar ve raporların verildiği oyunların sohbet kayıtları; kalıcı uzaklaştırma gibi ciddi cezalar düşündüğümüz zaman Oyuncu Destek ekibi tarafından inceleniyor. Sistemlerimizin isabetli çalışması için raporların yorumlarını ve sohbet kayıtlarını da düzenli olarak kullanıyoruz.

"Yalan raporlar ne olacak?"

-Sistemimiz raporları analiz ederken, davranış tekrarlarını arar. Sadece güvenilir oyuncuların verdiği tutarlı raporlar ceza verilmesini sağlar. Yalan raporlarla sistemi kötüye kullanmaya çalışan oyuncular işaretlenir ve raporları dikkate alınmaz.

"Şu an sunucuda hangi davranış takip sistemleri var?"

-Sohbet Kısıtlaması, Kasıtlı Besleyen Oyuncu Tespit ve oyundan vakitsiz çıkanları yakalayan LeaverBuster 
devrede. Ayrıca, birden fazla ceza aldığı halde davranışlarını düzeltmeyen oyuncuların hesaplarının kalıcı olarak uzaklaştırıldığı “uzaklaştırma dalgaları” düzenliyoruz. Bunun yanında bilerek beslemeyi alışkanlık haline getirmiş oyunculara da 14 gün ve süresiz uzaklaştırma şeklinde disiplin işlemleri uygulanıyor.

SOHBET KISITLAMASI SİSTEMİ

"Sohbet kısıtlaması nedir?"

-Oyunda sarf ettikleri sözlerle olumsuz bir ortam oluşturan oyuncuların davranışlarını düzeltmeyi hedefleyen, standart uzaklaştırmalardan bir adım ileride bir ceza sistemi.

"Sohbet kısıtlaması ne işe yarar?"

-Bir hesabın, önceden belirlenmiş bir oyun sayısı boyunca sohbete yazı yazmasını engeller. Sohbet kısıtlaması alan oyuncular, takımlarıyla sadece sinyallerle, oyundaki hamleleriyle ve sınırlı sayıdaki mesajla iletişim kurabilir.

"Sistem nasıl çalışıyor?"

-Sohbet kısıtlaması, bir dizi oyun boyunca gönderilen birden fazla raporu dikkate alır. Normal davranışları olan oyuncular etkilenmez. Sistemde yalan raporları, hazır takımların sözlü hakaretlerini ve benzer sorunları engelleyen önlemler bulunur.
Bir oyuncu sürekli olumsuz davranışlar sergiliyorsa, hesabına sohbet kısıtlaması gelir.

Ayrıntılı bilgi için


"Neden hala Tribunal yok?"

-Çünkü halen atölyede üstünde çalışıyoruz. Bir süre sonra, tüm dünyada devreye girecek.
Tribunal devreye girdiğinde, oyuncuları olumsuz davranışlar için cezalandırmak yanında olumlu davranışlar için ödüllendirecek sistemleri de olacak. Bu sistem oyunculara; ceza almalarına neden olan oyunları ve sohbetleri özetleyen “karneler” gönderecek. Oyun istatistiklerinden, sohbet kayıtlarından ve kimin neden rapor ettiğinden oluşan bir genel görünümün, oyuncuların davranışlarının farkına varıp düzeltmesini sağlayacağını, bir rapor etme kategorisinden ya da yorumlardan daha yararlı olacağını umuyoruz.

KASITLI BESLEYENLERİ TESPİT ETMEK

"Peki, oyunlarda rakibi bile bile besleyenler ne olacak?"

-Sadece bu oyuncuları takip eden ayrı bir sistemimiz var. Bir oyuncu birden fazla oyunda bile bile besliyorsa, hesabı geçici olarak askıya alınıyor. Düzelme emareleri göstermezse, uzaklaştırma alıyor.

LEAVERBUSTER

"Oyunlarıma sürekli yarısında çıkan, AFK kalan tipler geliyor. Onlara ne oluyor?"
-Bir oyuncu, ilk kez oyun bitmeden çıktığında bu davranışının neden doğru olmadığını anlatan bir mesajla karşılaşıyor ve tekrarlamayacağına dair bir onay vermesi gerekiyor. Diğer oyuncuların oyununu berbat etmeye tekrar tekrar devam ederse, belli bir oyun süresince eşleştirme önceliği düşüyor. Düşük öncelikli sıradaki oyuncular oyun bulabilmek için, oyunlardan yarısından çıkmayan oyunculara göre 5, 10, hatta 20 dakika daha fazla bekleyebiliyorlar.
Oyunculara düşük öncelikli sırada kaç oyunları kaldığı bildiriliyor. Hazır bir gruba katılırlarsa, gruptaki diğer oyunculara sürekli oyundan çıkan biriyle takım kurdukları ve onun düşük eşleştirme önceliğinin kendileri için de geçerli olacağı haber veriliyor.

-Bir oyuncu düşük öncelikli eşleştirmedeyken yine AFK kalmaya ya da oyundan çıkmaya devam ederse, uzaklaştırma alıyor.
 

Rapid

Admin
Yönetici
Admin
Moderatör
Katılım
7 May 2015
Mesajlar
2,862
Tepkime puanı
16
Teşşekürler..
 
Üst