Kitap Özeti Saatsiz Zamanlar (roman) - Ahmet ÇİÇEK

Kim-Jong

Onursal
Onursal
Katılım
18 May 2015
Mesajlar
1,226
Tepkime puanı
0
Saatsiz Zamanlar ilk anda köy romanıymış gibi algılansa da olaylar derinleştikçe psikolojik bir mecraya doğru ilerliyor ve okurlarına eşsiz bir dünyanın kapılarını aralıyor. İçindeki karakterlerin zenginliği ve özellikle Erdem karakterinin derinlemesine tahlili okurda empati ihtiyacı doğuruyor ve okur bir noktadan sonra kendini baş rolde göreme imkanına kavuşuyor.

Sıradanlık ile olağanüstülüğü edebi zenginlikle okurlarına sunan bu eser ana temel olarak ruh ve beden arasındaki esrarengiz ilişkiyi gözler önüne seriyor. Uzakdoğu inançlarından da aşina olduğumuz ruh terbiyesinin bizdeki versiyonu tasavvuf ikliminde dervişlik karakteriyle benzeşen bir hikâye var Saatsiz Zamanlar'da.

Zaman+ her daim standart ölçüleri ile ilerlemiyor. Bazen duruyor+ bazen çok hızlanıyor. Romanda bu minvalde zaman konusu ustalıkla ele alınmış. Özellikle ölüm olayına çok farklı bir noktadan bakılıyor ki+ okuruna adeta ölmeden ölümü yaşatıyor.

En başından en sonuna kadar hiç eksilmeyen merak duygusu okuruna tarifsiz heyecanlar sunan bu roman kişinin kendini yeniden keşfetmesi için de güzel bir fırsat aynı zamanda.
 
Üst