Biyografi Suna Kan

ertank

Emektar
Katılım
9 May 2015
Mesajlar
104
Tepkime puanı
0
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Adana'da dünyaya gelen Suna Kan, 5 yaşında keman çalmaya başladı. Ankara'da W. Gerhart, C. Back, L. Amar ve İ. Albayrak ile çalışan Kan, 9 yaşında verdiği ilk konserinde Mozart ve Viotti'nin konçertolarını çaldı.
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]1948'de Paris'e giden Kan, G. Bouillon'un öğrencisi olarak çalıştı ve 1952'de birincilik ödülü alarak konservatuvarı bitirdi.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Kan, daha sonra 1954 Geneva Yarışması'nda birincilik, 1955 Viotti Yarışması'nda birincilik, 1956 Münih Yarışması'nda ikincilik ödüllerini kazandı.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Kertesz, Lessing, Matzerath, Mehta, Iwaki, Rosbaud, Friedler, Suskind, Fremeaux ve Sebastian gibi şefler yönetimindeki seçkin orkestralarla konserler veren Kan, Menuhin, Fournier, Navarra, Riddle gibi ünlü yorumcularla birlikte çaldı.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Suna Kan, Avusturya, Belçika, Çin Halk Cumhuriyeti, İngiltere, Etiyopya, Fransa, Almanya, Hollanda, Macaristan, İran, İtalya, Kenya, Norveç, Romanya, ispanya, İsviçre, İsveç, Birleşik Arap Emirlikleri, eski SSCB, Şili, Brezilya, Arjantin, Meksika, Paraguay, Uruguay ve Venezuela'da konser ve resitaller verdi.


[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Fransa Hükümeti tarafından kendisine ''Chevalier dans l'ordre National du Merite'' nişanı verilen Suna Kan, Türk Hükümeti tarafından da ''Devlet Sanatçılığı'' unvanı ile taçlandırıldı.
 
Üst