Video Montaj İçin Püf Noktalar Ve Program Önerisi

stron

Yazar
Çoktandır youtube için vs. video montaj işleriyle iç içeyim. Kendi araştırmalarımla da çok şey öğrendim bu konuya dair. Size bir montajda dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bahsetmek ve basit bir şekilde montaj yapabilmenizi sağlayacak programlardan bahsetmek istiyorum.

Video montaj için püf noktalar.

• İlk olarak metin eklemeyi alalım. Tavsiye edeceğim programlarda da olduğu gibi genelde programlarda hazır efektli metin şablonları sunulur. Bu şablonlardan dilediğinizi seçip Türkçe yazı tipine dikkat edecek şekilde ve özellikle renk uyumuna dikkat edecek şekilde metninizi girin. Renk uyumu izleyenlerin gözünü yormayacak şekilde örneğin koyu bir video sahnesinde açık renkler veya parlak renkler seçilmelidir.
  • Kesme kısaltma ekleme konularında ise çoğu kişi pek dikkat etmez fakat özellikle videoda bir anlatıcı varsa bazı yerleri kesme ekleme yaparak kulağa hoş gelmeyen sahneleri ortadan kaldırmanız gerek. Bu ise şöyle yapılmalıdır, videonuz çektiniz ondan sonra 2 3 defa izleyin ve kulağını tırmalayan hoş olmayan yerleri düzeltin veya kesin.
  • Videonuz izleyeni sıkmamalıdır onun için müzik ve görsel efektler kullanmanız gerek. Size önereceğim uygulamalarda green screen özelliğide olacak. İnternetten ücretsiz yeşil ekran efektleriyle dilediğiniz eğlenceli efektleri videonuza ekleyebilirsiniz.
  • Dediğimiz gibi müzik ve ses efektleri de gerçekten çok önemlidir. Eğer YouTube gibi bir platforma video hazırlıyorsanız telif sıkıntınız olabilir bundan dolayı youtube ses kitaplığından muzik alarak telifsiz videolar hazırlamaya dikkat edin.
  • Müzik koyalım evet fakat kesinlikle ses ve müzik uyumunu atlamayın. Eğer videonuzda bir anlatıcı varsa sesin ve müziğin karışması izleyeni çok yorar. Ondan dolayı yaptığınız değişiklikleri defalarca dinleyin.
Tavsiye ettiğim programlar

• İlk program benimde aktif olarak kullandığım movavi , kullanımı çok basit ve güzel şablonlar ,güzel özellikler bulunmakta
  • Filmora da gerçekten kullanışlı ve çeşitli efektlerle kaliteli bir iş yapmanızı sağlıyor.
  • Shotcut bu program linuxtan da kullanılabilmekte. Ayrıca ücretsiz olması ve oldukça basit olmasıda gerçekten kullanmaya değer
  • Adobe Primiere Pro ve After Effects bu iki programla film kalitesinde videolar montajlayabilirsiniz fakat olduk profesyonellik istiyorlar. Fakat kendinizi geliştirerek bu seviyeye geldiğinizde sadece haya edip uygulamanız gerekiyor.
  • Bonus olarak ses programı tavsiye edeceğim. Audocity kaliteli kayıtlar için ve kullanışlı ayarlar yapabileceğiniz ücretsiz ve oldukça kaliteli bir program.
[hr]
Arkadaşlar kısaca böyle bir konu açmak istedim. Bu konuyla alakalı ayrıntılı sorularınız veya youtube ile ilggili sorularınız varsa elimden geldiği kadarıyla cevaplamaya çalışırım. Tabi düşünceleriniz ve deneyimleriniz her zaman önemli bizlerle paylaşın :D

Kombaba

Çavuş
Öneri programlar ve bilgilendirici yazınız için teşekkürler.

WualHasan

New member
Üye
camtasi 8 ve 9 unutuldu galiba onlarda ücretli ama crak olarak rahatlıkla indirilebiliyor

siriussg0d

Teğmen
WualHasan' Alıntı:
camtasi 8 ve 9 unutuldu galiba onlarda ücretli ama crak olarak rahatlıkla indirilebiliyor
Önce kelimeleri düzgün yazmayı öğrenmenizi ve ardından forum kurallarında 14. maddeyi okumanızı tavsiye ederim

WualHasan

New member
Üye
siriussg0d' Alıntı:
WualHasan' Alıntı:
Önce kelimeleri düzgün yazmayı öğrenmenizi ve ardından forum kurallarında 14. maddeyi okumanızı tavsiye ederim
okumamışım kusuruma bakmayın   ben yaptıgığım hatadan dolayı bildiriyorum

stron

Yazar
WualHasan' Alıntı:
hocam zaten bir çok program var öneri bakımından benim düşünceme göre daha iyiler ben camtasia kullanmıyorum. Özellik kullanış bakımından bunlar kadar basit ve ayrıntılı değil.