Linux WİNDOWS 8 VE UBUNTU BERABER

BaHa

Çavuş
Çavuş
Katılım
30 Tem 2015
Mesajlar
29
Tepkime puanı
0
Windows 8 ve Ubuntu sistemini tek bilgisayar içine çift işletim sistemi halinde kurabilirsiniz. Bu özelliğin adı dual boot‘tur. Ubuntu sistemini dual boot olarak Windows 8 sisteminin yanına nasıl kurulacağını anlatacağım. Burada bilmeniz gereken, işlemleri Windows 8 üzerinden yapacağımız için Ubuntu’nun sisteminin sürümü önemli değildir.


Uyarı : Bu işlemleri sadece MBR disklerdeuygulayın.


Yani UEFI modunda kurulum yapılmış (Windows 8 yüklü gelen neredeyse tüm bilgisayarlarda bu özellik bulunur. Bu özellik Windows 8 sisteminin yanına başka bir işletim sistemi kurmayı engeller) sistemlerde yapmak için Boot (Mavi ekran // Genelde bilgisayar başladığında del tuşu veya F2 tuşuna basınca açılır) ekranından UEFI özelliğini kapatmanız gerekmektedir. Linkte verilecek olan programla ardından işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Fakat UEFI özelliğini kapatmadan devam ettiğiniz taktirde program işlevini gerçekleştiremez.

Dolayısıyla 29.adımı el ile yapmanız gerekiyor. 

[img=110x0]https://kvlinx.files.wordpress.com/2013/11/os-ubuntu-alt.png?w=110[/img]Gereksinimler : 

 • Ubuntu ISO kalıbı. 32-bit  //  64-bit
 • EasyBDC programı. Normal şartlarda bu program kaldırıldı. Ama site tabanında mevcuttur. Sizin için özellikle tekrar verilmiştir.
 • Yaklaşık 1 saat.
 

Hazırlık

a- Windows 8’de oturum açın ve diskinizde Ubuntu’yu kuracağınız boş bölümleri oluşturun. Eğer Ubuntu’yu aktif olarak kullanacaksanız 50-70 GB büyüklüğünde olması yeterlidir. Ancak dikkat etmeniz gereken şey, oluşturduğunuz bölümü biçimlendirmemek. Yani boş olarak kalsın. 

[img=487x0]https://kvlinx.files.wordpress.com/2013/11/1.png?w=487[/img]

 

b- İndirdiğiniz Ubuntu ISO kalıbını önyüklenebilir olarak DVD’ye yazdırın ya da USB Flash belleğinize yükleyebilirsiniz. Bunun için Usb To Flash Programını indirin. Programda ilerleyerek, kalıbı indirdiğiniz yeri seçin ve eğer doğru sürümü seçtiyseniz yazı yeşil olacaktır. [img=487x0]https://kvlinx.files.wordpress.com/2013/11/nonpasaran-6.png?w=487[/img] 

c- Son olarak EasyBDC programını kurun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başlangıç

 1. Oluşturduğunuz DVD’yi ya da USB Flash sürücüyü bilgisayara iliştirin.
 2. Kurulumu Masaüstünden başlatacaksanız 3. adımdan, bilgisayarı DVD ya da USB Flash sürücüden önyükleyecekseniz 6. adımdan devam edin.
 3. Dosya Gezgini’ni kullanarak DVD ya da USB sürücünüze gidin ve wubi’ye çift tıklatarak kurulumu başlatın.
 4. Demo ve tam kurulum seçeneğine tıklatın.
 5. Şimdi yeniden başlat seçeneğini işaretleyin ve Bitir‘e tıklatın. Bu bilgisayarınızı yeniden başlatacak. Bu yüzdenBitir‘e tıklatmadan önce kaydetmeniz gereken bir çalışma varsa kaydedin. Ardından 7. adımdan devam edin.
 6. Bilgisayarı Ubuntu kurulum medyasından başlatın. (Boot ekranından ayarlayın veya F12 tuşu ile DVD ya da USB sürücünüzü seçin)
 7. Bekleyin.
 8. Sol taraftan istediğiniz dili seçtikten sonra Ubuntu Kur seçeneğine tıklatın.
 9. Bu adımda şöyle bir seçeneğiniz var, birincisi eğer olduğu gibi kurulum yapacaksanız Ubuntu dağıtımını Windows 8 işletim sisteminin yanına kur seçeneğini seçmeniz gerekmekte. Fakat böyle yaptığınız taktirde artık önyükleme yöneticisi GRUB (Linux) olacaktır. Bu size kolaylık sağlar fakat eski bir bilgisayar kullanıyorsanız ekran açılmadığında grub’ta yapmanız gereken birkaç parametre olduğundan sorun yaşayabilirsiniz. Eğer yeni bir bilgisayar kullanıyorsanız bu şekilde devam edin. Yazıda eski bilgisayarlar üzerine devam edeceğiz.
 10. Resimdeki vurgulanan seçeneği işaretleyin ve Devam Et butonuna tıklatın.
 11. Ubuntu sistemi Windows 8 sistemi gibi küçük birkaç yardımcı bölüme ihtiyaç duyar. Siz elle kurmayı tercih ettiyseniz lütfen okumaya devam edin. Oluşturacağınız her bölüm için boş alan kısmının yanından (+) Artı işaretine basıp boyutlarını oluşturun. Fakat size önerim açılan ilk pencerede boyutu 500 MB olarak girip, Birincil bölüm türünü işaretleyin ve Bu bölümün başlangıcı seçeneğinden sonra Ext2 dosya sistemi olarak atayın ve /boot noktasına bağlayın. Bu GRUB’un alanı olacak. 
 12. Boot bölümü oluştu.
 13. Şimdi takas alanı (Sanal RAM – Bilgisayarın disk sürücünüzden Ram niyetine kullanacağı alan) oluşturmak için tekrar Artı (+) işaretine basın; takas alanını seçin ve devam edin.
 14. Takas alanı, 32 bit kullanıcı için en az 2 GB, 64 bit kullanıcı için en az 4 GB olması iyidir. Fakat önerim RAM miktarınız neyse o kadar yazmanız. Çünkü fazlasını her ne olursa olsun sistem kullanmayacaktır.
 15. Takas alanı (swap) oluştu.
 16. Şimdi kök dizini oluşturacağız. Kök dizini demek bilgisayarınız (otomatik olarak böler, siz kurulum yerini seçmezsiniz) kuracağınız programlar için ayıracağınız yer demektir. Bu, sizin indireceğiniz video, müzik vb. şeyler için değildir. O yüzden kullanacağınız (Programlar için olan alan) az ise, çok yapmanızın anlamı yoktur.
 17. Bağlama noktasını / yapacaksınız. Bunların anlamları önceki yazılarda yazılmıştır.
 18. Kök dizinimiz oluştu. Şimdi bilgisayarınızda kendinize ayıracağınız alanı yapacağız. Yani, indireceğiniz Müzikler, Videolar için ayıracağınız alandır.
 19. Ana bölüntü denilen (/home) bölümünü ise geriye kalan boş alanı seçerek yapın.
 20. Bu bölümü mantıksal yapmayı unutmayın.
 21. Artık bölümleme işimiz bitti. Anlatım uzun görünmesin sadece 4 bölüm oluşturduk. Şimdi önyükleyici kurulacak aygıt yerine yukarıda /boot seçeneğini sağlayan sürücüyü seçin burada /sda3 , ayrıca mavi okla gösterilmiştir.
 22. Artık kurulum başlayacak, Saat dilimini seçin.
 23. Klavye düzenini seçin..
 24. Kullanıcı ve Bilgisayar adı, parolanızı oluşturun.
 25. Kurulum esnasında bazı indirmeler ve kurulumlar yapacaktır. Bu programların daha baştan güncel kalması içindir. Ve Flash Player gibi eklentilerin kurulması içindir. Sisteminizin hızına göre süre değişebilir.
 26. Kurulum bittiğinde yeniden başlatın.
 27. Bilgisayarınız yeniden başladığında Windows 8 üzerinden devam edin.
 28. Windows 8’de oturum açtıktan sonra Disk Yönetimi’ne göz atın ve burada kurulumun sağlandığını doğrulayın.
 29. Şimdi c adımında kurduğunuz EasyBDC programını çalıştırın ve önce Add New Entry sonra da Linux/BSD sekmesini seçin. GRUB 2 seçeneğini seçtikten sonra (a) Name kısmında dilediğiniz bir isim verin. (b) Bu isim bilgisayarı açtığımızda karşılaşacağımız işletim sistemi seçme ekranında görüntülenecek isim olacak. Drive alanı ise olduğu gibi bırakın. Ancak bu seçim yüzünden sorun yaşarsanız açılır menüyü kullanarak oluşturduğunuz 500 MB Boot bölümünü görebilirsiniz. Ayarlar bitince Add Entry (d) butonuna basın.
 30. İşimiz tamamdır. Artık bilgisayarınızda Ubuntu çalıştırabilirisiniz. Fakat Edit Boot Menu bölümünden her ihtimale karşı Windows 8 defaults olarak seçili olsun.
 31. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 32. Artık Ubuntu’yu seçerek Ubuntu sistemini kullanabilirisiniz.
 33. Ve Ubuntu sisteminizi kullanabilirisiniz.
 

Ubuntu’yu kaldırmak

 1. Windows 8’de oturum açın.
 2. EasyBCD programını çalıştırın.
 3. Edit Boot Menu seçeneğini seçin (1) . Ubuntu girdisini seçin (2) . Delete butonuna tıklatarak Ubuntu girdisini silin (3) . Skip the boot menu seçeneğini seçin. (4) Save Settings butonuna tıklatarak kaydedin.
 4. EasyBCD programı ile işimiz bitti, kapatın ve Ardından Disk Yönetimi’nden Ubuntu için ayrılan bölümleri silin, biçimlendirin ve ardından ana Hard-Disk kısmına sağ tıklayıp Genişlet.. kısmına tıklatarak kalan alanı seçin.
 
 

 
Üst