Yazılıma Hangi Yazılım Dilinden Başlamalıyım ?

stron

Yazar
Bu yıl bende bilgisayar mühendisliğini kazanıp üniversiteme yerleştim. İlk yazılım dili olarak hangi dilde başlamam gerektiğimi hocalara ve 3 -4.sınıftaki arkadaşlara sordum ve araştırma yaptım. Genelde tavsiye edilen diller C, Java, Phytondu. Farklı tavsiyelerin olmasının sebebi ileri ki zamanlarda seçtiğiniz alana göre işinize yarayacak bir dil seçmemizin gerek olduğuydu. Fakat bu soruyu soran çoğu kişi daha tam alanını seçmiş olamayacağından biraz soyut kalıyordu bu tavsiyeler. Bende bu konuda ilk başta kendim içinde baya araştırarak biraz bilgi edindim ve 1  2 dil tavsiye edeceğim. :huh:

Ben araştırmalarımı yaparken MIT gibi dünya devlerinin genellikle phyton'dan başladığını gördüm bunu n sebebi ise konuşma diline yani İngilizceye çok yakın olması. Yakın derken çoğu fonksiyonun ismi direk İngilizce  yani bilinen şeyler mesela "while, for, else" gibi fonksiyonlar. Genelde Phyton eğitimi verilirken en başta kod, kodlama nedir derslerini görürsünüz buda bana bu dili çalışırsam kodlamanın temel mantığını çözerim algısı verdi. Bu sebeplerden bir de benim üniversitem gelecek yıl ilk Java dilini öğreteceğinden dolayı farklı bir dil olmasının iyi olacağını düşündüm. Bide phytonu web, uygulama geliştirme, otomasyon gibi bir çok alanda kullanabilmeniz gelecek zamanlarda işiniz için de gayet yararlı olacaktır. :idea:

Türkiye'de ki üniversiteler genel olarak Java diliyle başlamakta ,  son sınıflara doğru da C C++ C#, Phyton tarzı dillerde uzmanlaştırmaya yönlendiriyorlar genelde. Tabi dilediğiniz dil de de uzmanlaşabilirsiniz. Siz de dilerseniz Java diliyle de başlayabilirsiniz. 

İleriki zamanlarda web tasarım işiyle öğrenciyken dahi para kazanmak uğraşını düşünüyorsanız html, Javascript css üçlüsüne çalışabilirsiniz. Html'e dil dahi denmemekte en basit kodlama mantığıyla yola çıkarak bu üçlüyü öğrendiğinizde web tasarım işleri alabilir düzeye gelebileceksiniz.

Tabi bu önerilerim çok değişken olacaktır. Fakat çoğu kişinin verdiği öneri gibi bende öncelikli olarak Phytonu öneriyorum açıkçası. Sizde bu konuda hangi dil hangi alanda işe yarar araştırarak aklınızda olan alan ile ilgili bir dille de başlayabilirsiniz. :blush:

Sizin bu konu hakkındaki düşünceniz nedir, sizce hangi dilden ilk olarak başlanmalı bizle paylaşabilirsiniz. Sonuçta bu yazımda kişisel düşüncelerden oluşmaktaydı, başka düşüncelerle de bakış açımızı geliştirebiliriz. :rolleyes:

Rapid

Admin
Yönetici
Admin
Moderatör
Konu için teşekkürler, bende genelde yazılıma başlayacak insanlara Phyton öneriyorum sizin gibi, dediğiniz gibi ingilizceye çok yakın, ayrıca Phyton veri tanımlamada ve işlemede en kolay dilerden birisi, veriye tanıttığınız değeri uzatmadan değiştirebiliyorsunuz, C dillerindeki karmaşa yok.

Tabi en önemli faktör eğitimden sonra çalışacağınız sektör, sektöre yönelik çalışmalara her zaman sizi daha başarılı yapacaktır.

Elinize sağlık tekrardan.

stron

Yazar
Aynen öyle hocam diğer dillerde bir değişkeni tanımlarken dahi {} ; bu tarz işaretleri çok kullanıyoruz onlarda biraz karmaşaya yol açabiliyor. İlk başta phyton da başlayıp el pratiği kazandığımızda bunlarda zaten büyük sorunlar olmayacaktır. Bu dili bildikten sonra diğer dillere de kolayca adapte olunabileceğine inanmaktayım. Tabi bu kararı verirken de ileri ki zamanlarda sektör, alan gibi etkenlere de dikkat etmek gerek.

siriussg0d

Teğmen
Öncelikle merhaba şans eseri gördüm ve sırf yorum yapmak için foruma üye olasım geldi : ) bende küçüklüğümden beri bilgisayar konularına çok ilgiliyim ve malesef yazılım veya bilgisayar mühendisliği okuyacak kadar ders çalışabileceğimi düşünmüyorum(sevmiyorum). Şuan mezunum ve üniversitede "Yönetim Bilişim Sistemleri" okumayı düşünüyorum. Şuan ise internet ve udemy gibi bazı kurslardan Html,Css,ve java dersleri almaya başladım. Youtube'da web odası adında bi kanaldan yaklaşık 47 derste anlatıyor ve video kaliteleri baya iyi :) reklam yapmış gibi olduk ama öze geleyim. Bu dersleri bitirdiğim zaman gerçekten web tasarımı konusunda bir blog sitesi oluşturma veya iş alma kapasitesine ulaşabilirmiyim sizce ? ve ayrıytınde birşey sormak istiyorum Siz 1 milyon yazılımcı istihdam şeyi hakkında ne düşünüyosunuz ?

stron

Yazar
siriussg0d' Alıntı:
Öncelikle merhaba şans eseri gördüm ve sırf yorum yapmak için foruma üye olasım geldi : ) bende küçüklüğümden beri bilgisayar konularına çok ilgiliyim ve malesef yazılım veya bilgisayar mühendisliği okuyacak kadar ders çalışabileceğimi düşünmüyorum(sevmiyorum). Şuan mezunum ve üniversitede "Yönetim Bilişim Sistemleri" okumayı düşünüyorum. Şuan ise internet ve udemy gibi bazı kurslardan Html,Css,ve java dersleri almaya başladım. Youtube'da web odası adında bi kanaldan yaklaşık 47 derste anlatıyor ve video kaliteleri baya iyi :) reklam yapmış gibi olduk ama öze geleyim. Bu dersleri bitirdiğim zaman gerçekten web tasarımı konusunda bir blog sitesi oluşturma veya iş alma kapasitesine ulaşabilirmiyim sizce ? ve ayrıytınde birşey sormak istiyorum Siz 1 milyon yazılımcı istihdam şeyi hakkında ne düşünüyosunuz ?
Hocam öncelikle forumumuza hoşgeldiniz. Yönetim bilişim sistemleri de düşünülebilir bir bölümdür eğer ders çalışmak konusunda pek iyi değilseniz bilgisayar programcılığı var 2 yıllık kolay atanma ihtimalide bulabilirsiniz kpss çalışarak  çevremde örnekleri bulunmakta. Web odası benimde takip ettiğimi bir kanaldı 3 4 yıl önceki dersler fakat hala kaliteli diyebiliriz. Bu html css java üçlüsünde ileri seviyeye yaklaştığınızda ve bol bol pratik yaparak bir site scripti hazırlıyor hale gelmeniz muhtemel fakat çok iyi siteler için biraz tecrübe gerek. Onun dışında hazır olan sitelerin tema ayarını html ayarını yapma gibi bir çok işi kolaylıkla alabilirsiniz. Bunları yaptıkça tecrübe kazanarak yavaş yavaş büyük projelerde bulunma ihtimaliniz artacaktır.

1 milyon yazılımcıya da başvurdum ve kaydım geldi Bkakademi üzerinden bir çok baştan üst düzeye eğitimler var ücretsiz olarak bu eğitimleri bitirdiğinizde(baya var mesela phyton 200 300 dersti sanırım) öz geçmişinize üst düzey Phyton yazabiliyorsunuz 1milyonyazilimci.com dan da öz geçmiş oluşturabiliyor güncelleyebiliyorsunuz. Bu öz geçmişler de şirketlerin ulaşabileceği bir havuzda toplanarak iş teklif alabiliyorsunuz. Bunla alakalı bir de konu açayım bugün vaktim olursa ayrıntılı da konuşabiliriz.  Sizde merak ettiğiniz konularda konu açarak soru iletebilirsiniz bizlere elimizden geldiği kadar beraber araştırıp yararlı olmaya çalışabiliriz  :rolleyes:

siriussg0d

Teğmen
stron' Alıntı:
siriussg0d' Alıntı:
Hocam öncelikle forumumuza hoşgeldiniz. Yönetim bilişim sistemleri de düşünülebilir bir bölümdür eğer ders çalışmak konusunda pek iyi değilseniz bilgisayar programcılığı var 2 yıllık kolay atanma ihtimalide bulabilirsiniz kpss çalışarak  çevremde örnekleri bulunmakta. Web odası benimde takip ettiğimi bir kanaldı 3 4 yıl önceki dersler fakat hala kaliteli diyebiliriz. Bu html css java üçlüsünde ileri seviyeye yaklaştığınızda ve bol bol pratik yaparak bir site scripti hazırlıyor hale gelmeniz muhtemel fakat çok iyi siteler için biraz tecrübe gerek. Onun dışında hazır olan sitelerin tema ayarını html ayarını yapma gibi bir çok işi kolaylıkla alabilirsiniz. Bunları yaptıkça tecrübe kazanarak yavaş yavaş büyük projelerde bulunma ihtimaliniz artacaktır.

1 milyon yazılımcıya da başvurdum ve kaydım geldi Bkakademi üzerinden bir çok baştan üst düzeye eğitimler var ücretsiz olarak bu eğitimleri bitirdiğinizde(baya var mesela phyton 200 300 dersti sanırım) öz geçmişinize üst düzey Phyton yazabiliyorsunuz 1milyonyazilimci.com dan da öz geçmiş oluşturabiliyor güncelleyebiliyorsunuz. Bu öz geçmişler de şirketlerin ulaşabileceği bir havuzda toplanarak iş teklif alabiliyorsunuz. Bunla alakalı bir de konu açayım bugün vaktim olursa ayrıntılı da konuşabiliriz.  Sizde merak ettiğiniz konularda konu açarak soru iletebilirsiniz bizlere elimizden geldiği kadar beraber araştırıp yararlı olmaya çalışabiliriz  :rolleyes:
Benim başvurumda kabul edildi ve özgeçmişimi doldurdum.Ama orda html falan bulamadım.Html css java gibi dersleri bitirdikten sonra mesela pythonu youtubedan iyi bi kanaldan yoksa udemyden iyi kurstanmı yoksa btkdaki derslerimi dinlemeliyim. Derslerin kalitesi güzelmidir sertifika vs için değer mi :)

stron

Yazar
siriussg0d' Alıntı:
stron' Alıntı:

Benim başvurumda kabul edildi ve özgeçmişimi doldurdum.Ama orda html falan bulamadım.Html css java gibi dersleri bitirdikten sonra mesela pythonu youtubedan iyi bi kanaldan yoksa udemyden iyi kurstanmı yoksa btkdaki derslerimi dinlemeliyim. Derslerin kalitesi güzelmidir sertifika vs için değer mi :)
hocam phyton için youtube de yazılım bilimi diye bir kanal var onun videoları var bide bu kanal sahibi adını tam hatırlamıyorum udemyde dersi var ben önce youtubeden bira ilerdim sonra udemy deki eğitimini aldım onu kullanıyorum +40 saat her dersten sonra ödev vs iyi bir eğitim btk akademiye daha bakmadım bi ara onada bakacağım. Bide html dil olarak geçmez onun için bulamamış olabilirsiniz fakat css javascript olması gerek.